1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Czy opłaca się kupić mieszkanie dla studenta?

Czy opłaca się kupić mieszkanie dla studenta?

czy mieszkanie dla studenta jest opłacalne w Krakowie?

Kupić czy wynajmować? To najczęściej zadawane pytanie osób poszukujących mieszkania zarówno dla siebie, jak i dla swoich studiujących dzieci. Długoterminowy wynajem kosztuje przecież kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie, których nigdy nie odzyskamy, a z drugiej strony kupno mieszkania to ogromny wydatek jednorazowy. Nie ma przecież gwarancji, że student zostanie w mieście, gdzie jest jego uczelnia. Co zatem wybrać? Niech za przykład posłuży jedno z miast akademickich, czyli Kraków.

Koszty wynajmowania mieszkania w Krakowie

Trzeba uświadomić sobie na początku jedno – wynajem nie jest tani, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę miasta akademickie. Mieszkania w Krakowie akurat nie należą do najdroższych, a z danych wynika, że przy metrażu 38-60 m² trzeba zapłacić średnio 2 010 zł za miesiąc.

Jeśli chodzi o inne duże miasta, są jeszcze trzy, gdzie jest drożej przy tej powierzchni:

  • Wrocław – 2 099 zł
  • Gdańsk – 2 338 zł
  • Warszawa – 2 791 zł

Łatwo obliczyć, że wynajmowanie na dłuższą metę generuje bardzo duże koszty, ponieważ te środki nigdy ci się nie zwrócą. Wynajmując średniej wielkości mieszkanie w Krakowie przez 5 lat studiów, zapłacisz ponad 120 tys. zł (włączając wakacje), co stanowi mniej więcej połowę wartości małego dwupokojowego mieszkania od dewelopera w całkiem dobrej lokalizacji. Nawet jeżeli student będzie chciał zmienić miejsce docelowe, mieszkanie w perspektywicznym punkcie sprzedasz nawet z zyskiem. Oczywiście można zdecydować się na wynajmowanie tylko jednego pokoju lub miejsca, jednak nie zmienia to faktu, że nadal nigdy nie odzyskasz tych środków.

Skąd wziąć pieniądze na mieszkanie?

Być może nawet przytakujesz nam, czytając ten artykuł i faktycznie zdajesz sobie sprawę z tego, że kupienie mieszkania jest lepszą opcją od wynajmowania go przez lata. Jednocześnie zastanawiasz się, skąd wziąć na to pieniądze. Jeśli jesteś studentem bez stałego źródła dochodu, przedstaw swoje argumenty rodzicom, którzy może będą w stanie ci pomóc. Jeżeli jednak jesteś rodzicem, ale nie możesz pozwolić sobie na taką inwestycję za gotówkę, dobrze zastanów się nad kredytem i znalezieniem środków na wkład własny.
widok z Krakowa, miasta studenckiego
Prawdopodobnie masz nadzieję, że twój potomek kilka lat po skończeniu studiów sam będzie mógł wziąć kredyt hipoteczny, jednak pamiętaj, że każdy miesiąc opłacania czynszu obcej osobie za wynajem jest stratą waszych pieniędzy. Waszych, czyli środków twojej rodziny. Bez względu na to, kto je zarabia i wydaje, to po prostu wydatek, jaki nigdy się nie zwróci. W tym czasie możesz spłacać kredyt, którego rata może być nawet mniejsza od czynszu, a kiedyś będzie to inwestycja. Jeżeli zdecydujecie się na większe mieszkanie, jeden pokój może być również wynajmowany np. znajomemu studenta, więc większość kredytu spłacisz nawet przed rozdaniem dyplomów.

Rynek wtórny czy rynek pierwotny?

Jeśli jesteś przekonany, że kupienie mieszkania jest bardziej opłacalne od wynajmu długoterminowego, pewnie zastanawiasz się, gdzie znaleźć idealne mieszkanie. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Oferty od deweloperów kuszą dobrymi cenami, ale w grę wchodzą jeszcze koszty wykończenia mieszkania, co niektórych odstrasza. Zyskujesz jednak pewność, że masz wpływ na wygląd każdego centymetra. Jeśli natomiast na etapie odbioru mieszkania zauważysz jakieś niedociągnięcia, możesz liczyć na naprawę. Nowe mieszkania w Krakowie znajdziesz nawet poniżej 4 000 zł za metr kwadratowy, np. tutaj: lcc.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/krakow/w-sprzedazy, dlatego warto zerkać na oferty deweloperów.

W przypadku kupienia nieruchomości z tzw. drugiej ręki, musisz być dobrze przygotowany do oglądania mieszkania, ponieważ nie wszystkie usterki mogą być widoczne gołym okiem. Często również i tak trzeba odświeżyć mieszkanie lub zrobić całkowity remont. Dużo trudniej więc znaleźć idealne warunki, chociaż nie jest to niemożliwe. Należy czasem w takim przypadku zainwestować w agenta, który będzie miał więcej czasu na szukanie dobrych ofert nieruchomości z rynku wtórnego.

Kupno nowego mieszkania dla studenta – największe obawy

To normalne, że przed tak dużym przedsięwzięciem możesz mieć obawy, czy to ma sens. Nawet jeżeli mieszkanie za kilka lat będzie puste z powodu przeprowadzki lokatora do innego miasta, w dobrym punkcie zawsze znajdą się chętni do wynajmowania. Sprzedaż mieszkania również wchodzi w grę, dlatego to nie jest już tak duży problem. Dlaczego jeszcze powinieneś się zastanowić nad kupnem?

Zdarza się, że to ceny wynajmu mieszkań odstraszają studentów, którzy np. wolą na pierwsze 3 lata iść do mniejszego miasta, jednak bez poczucia, że tracą środki na wynajem. Po co rezygnować z możliwości, jakie oferuje duży ośrodek akademicki, skoro można osiedlić się tutaj na dłużej i już budować swoją przyszłość? W przypadku kupna mamy do czynienia z inwestycją – jeśli nie dla studenta, to dla rodzica. To ważne, zwłaszcza że mieszkania w Krakowie lub innych dużych miastach zawsze znajdą lokatorów, jak już wspominaliśmy. Chociaż wchodzi tutaj w grę ryzyko – płacenie obcej osobie za miejsce do życia też nim jest. Sam zdecyduj, co jest dla ciebie lepszym wyjściem.

Źródła:
bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-maj-2018-Raport-Bankier-pl-7589950.html

Facebook