1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak obliczyć wartość nieruchomości? Jak sprawdzić wartość mieszkania i domu?

Jak obliczyć wartość nieruchomości? Jak sprawdzić wartość mieszkania i domu?

Sprzedaż nieruchomości to trudne przedsięwzięcie. Pierwszym ważnym krokiem jest dokonanie wyceny. I już na tym etapie pojawiają się problemy, bo skąd mamy wiedzieć, ile dane mieszkanie czy dom naprawdę są warte? Istnieją jednak różne sposoby, aby to określić.

Co wpływa na cenę nieruchomości?

Rynkowe ceny mieszkań i domów zależą od wielu różnych czynników. Trudno jednoznacznie określić, który z nich ma tu dominujące znaczenie, niemniej nie ulega wątpliwości, że cena uwarunkowana jest lokalizacją nieruchomości, jej metrażem, stanem prawnym, rokiem budowy, stanem wykończenia, rozkładem pomieszczeń i wysokością czynszu.

Sprawdź ogłoszenia

Żeby dobrze wycenić mieszkanie, trzeba orientować się w cenach rynkowych. W tym celu najlepiej przejrzeć ogłoszenia dotyczące nieruchomości o podobnych parametrach. Internetowe serwisy ogłoszeniowe to dobry punkt zaczepienia, ponieważ są bazami gromadzącymi bardzo dużo ofert w rodzaju tych na https://sprzedajemy.pl/nieruchomosci, często szczegółowo opisanych. Znajdziemy tam więc informacje o powierzchni, liczbie pokoi, rodzaju zabudowy, dokładne opisy i oczywiście zdjęcia.

Dobrze jest wyszukać te oferty, które są jak najbardziej zbliżone do tej konkretnej nieruchomości, którą chcemy poddać wycenie. A zatem zlokalizowane w naszej okolicy, o podobnym metrażu i standardzie wykończenia – ogólnie chodzi po prostu o to wszystko, co wymieniliśmy w poprzednim punkcie.

To dobra strategia, bo łatwo dostępna i darmowa. Trzeba mieć jedynie na uwadze, że ceny, jakie możemy znaleźć w ogłoszeniach, nie są ostatecznie ustalone. To tylko ceny ofertowe, stanowiące niejako bazę do rozpoczęcia negocjacji. Często są też zawyżone o kilkanaście procent, dlatego ich miarodajność nie jest pełna.

Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy

Zdarzają się sytuacje, kiedy nasza własna wycena to za mało. W niektórych przypadkach (ubieganie się o kredyt, spór z organem podatkowym) potrzebujemy dokumentu podpisanego przez zawodowego rzeczoznawcę majątkowego.

Wykwalifikowany rzeczoznawca zna wiele metod wyceny. Podejście kosztowe to sposób, który opiera się na założeniu, iż wartość mieszkania równa jest kosztom, które trzeba byłoby ponieść, aby je odtworzyć. Podejście porównawcze opiera się na porównaniu cen nieruchomości podobnych do tej, której wartość się właśnie wycenia.

Podejście dochodowe zakłada, że cena, jaką może zapłacić nabywca, zależeć będzie od dochodu, jaki z danej nieruchomości może on uzyskać. Jest jeszcze podejście mieszane, które łączy pozostałe warianty.

Skorzystaj z pomocy pośrednika

Nie musimy przejmować się wyceną, jeżeli sprzedajemy nieruchomość z udziałem pośrednika. Taki fachowiec wyręczy nas w wielu kwestiach związanych ze sprzedażą domu czy mieszkania. Przygotuje oferty, zajmie się prezentacją nieruchomości zainteresowanym kupnem, poprowadzi negocjacje, przygotuje niezbędne dokumenty i sfinalizuje transakcję.

Ważnym elementem pracy pośrednika jest też oczywiście wycena wartości mieszkania. Znający się na rzeczy pośrednik powinien być zaznajomiony z lokalnym rynkiem nieruchomości i zorientowany w cenach.

Czego nie robić przy wycenie nieruchomości?

Kiedy poddajemy nieruchomość wycenie, musimy uważać, żeby nie wpaść w pewne pułapki. Niektórzy kierują się wysokością kwoty, jaką może im wypłacić ubezpieczyciel. Ale to duży błąd, ta kwota bowiem nie oddaje wcale rzeczywistej wartości mieszkania czy domu. Jest to suma pieniędzy, mających posłużyć jedynie do naprawy zniszczeń objętych ubezpieczeniem albo odtworzenia nieruchomości, gdyby zaszła taka potrzeba. Nie obejmuje to więc takich aspektów jak chociażby lokalizacja nieruchomości czy, wiążąca się z tym, dostępna w jej pobliżu infrastruktura, a takie szczegóły mają jak najbardziej przełożenie na rzeczywistą wartość.

Istotna jest też kwestia wspomnianych już cen ofertowych w ogłoszeniach, które są zawyżane. Trzeba o tym pamiętać, jeżeli zamierzamy w oparciu o nie dokonać wyceny.

My sami natomiast nie powinniśmy stosować owej praktyki zawyżania ceny ofertowej. Lepiej podać w ogłoszeniu prawdziwą kwotę, jaką chcemy uzyskać, niż powiększać ją o kilka bądź kilkanaście tysięcy złotych. Owszem, takie sztuczne zawyżanie może wydawać się bezpiecznym rozwiązaniem – jeśli klient będzie chciał się targować, będziemy mogli bez oporów spuścić z ceny, a i tak zapłaci nam tyle, ile od początku chcieliśmy.

Jest to z pewnością chytre posunięcie, ale takie wyrachowanie może obrócić się przeciwko nam. Osoba, która rzeczywiście byłaby skłonna zapłacić nam tyle, ile naprawdę byśmy sobie życzyli, może w takim wypadku nawet nie dotrzeć do naszej oferty, ponieważ spora część portali ogłoszeniowych pyta użytkownika podczas wyszukiwania o maksymalną kwotę, jaką zamierza on przeznaczyć na zakup. Zatem podając cenę poza ich obszarem zainteresowania, sprawiamy, że nasza oferta w ogóle może nie trafić do tych, których by zainteresowała.

Facebook