1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak prawidłowo i tanio wyremontować nabytą nieruchomość?

Jak prawidłowo i tanio wyremontować nabytą nieruchomość?

Kupując dom lub mieszkanie na rynku wtórnym, praktycznie zawsze dokonuje się mniejszego lub większego remontu. Skąd jednak wziąć na to środki i jak przeprowadzić prace, aby wszystko zakończyło się sukcesem?

Warto oszacować koszty remontu jeszcze przed nabyciem nieruchomości

Na rynku można spotkać przeróżne nieruchomości, a to którą się nabędzie, zależy od możliwości finansowych i preferencji nabywców.  Jedni szukają mieszkania w stanie niemal idealnym, do którego mogą się wprowadzić od razu po podpisaniu aktu notarialnego, gdy inni zainteresowanie są nabyciem domu wymagającego generalnego remontu i chcą go wyremontować zgodnie ze swoimi preferencjami.

W niemal każdym przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym dokonuje się jakiegoś remontu. Najlepiej jest wszystko sprawdzić i przeliczyć przed kupnem nieruchomości, tak aby później nie mieć zbędnych kłopotów. O remoncie domu bądź mieszkania trzeba więc myśleć już w czasie przeglądania ofert nieruchomości, a kiedy idzie się je oglądać, to najlepiej jest zabrać ze sobą specjalistę od remontów.

Skąd uzbierać odpowiednie środki na remont?

Remont może kosztować kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet i setki tysięcy złotych. Sposobów na uzyskanie odpowiednich funduszy jest wiele, a to który okaże się najlepszy, zależy od sytuacji finansowo – kredytowej właścicieli.

Oczywiście najbardziej komfortowa sytuacja jest wtedy, kiedy zakup nieruchomości i jej remont można przeprowadzić z własnych oszczędności, co jednak zdarza się bardzo rzadko. Pozwolić mogą na to sobie zwykle tylko osoby, które wcześniej same sprzedały inną nieruchomość.

Zwykle jednak nabycie i remont nieruchomości funduje się z kilku źródeł, takich jak wsparcie rodzinny, pożyczki, czy też środki z programu MDM.

Przy braku wystarczającej gotówki i małym remoncie sięgającym kilku, czy też kilkunastu tysięcy złotych z pomocą może przyjść błyskawiczna pożyczka online znaleziona w porównywarce Matchbanker.  Tego typu pożyczki można uzyskać bez zbędnych formalności.

Chcąc uzyskać większe środki, można postarać się o kredyt bankowy, choć jego uzyskanie nie jest proste, a bardzo dużo zależy od zdolności kredytowej.

Kiedy przeprowadzić remont?

Nabywcy nieruchomości często decydują się przeprowadzić remont, a dopiero później zamieszkać w danym miejscu, co jednak nie zawsze bywa najlepszym rozwiązaniem. O ile np. wymianę przestarzałych instalacji trzeba zrobić natychmiast, o tyle z decyzją o remontach natury estetycznej czasem lepiej nieco odłożyć w czasie.

Zdarza się bowiem, że dopiero po kilku miesiącach od zamieszkania i poznania wszystkich wad i zalet danej nieruchomości ludzie są w stanie prawidłowo ocenić jakich zmian wymaga dana nieruchomość.

Komu zlecić prace remontowe?

Koszty remontu mogą być bardzo różne, co jest zależne także od sposobu wykonania prac. Niektórzy decydują się samemu przeprowadzić prace remontowe, by w ten sposób obniżyć koszty i móc z dumą stwierdzić, że samodzielnie przeprowadzili remont. Rzeczywiście proste prace, takie jak np. przemalowanie ścian, nie wymagają wielkich manualnych zdolności, ani dużego doświadczenia.

Jeżeli jednak na co dzień nie pracuje się w branży remontowej, to trudniejsze prace zdecydowanie lepiej zlecić profesjonalistom.  Warto tutaj poświęcić chwilę na znalezienie odpowiednich fachowców, a dobrym pomysłem okazać się może także podpisanie z nimi stosownej umowy dotyczącej prac remontowych.

Warto także pamiętać, że dom w czasie rozbudowy, czy też remontu można ubezpieczyć, co także zminimalizuje ryzyko związane z pracami remontowymi.

Facebook