1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Korzyści z długoterminowych kredytów hipotecznych

Korzyści z długoterminowych kredytów hipotecznych

Wiele osób uważa, że zaciągnięcie długoterminowego kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma niedogodnościami, a jak szybka spłata zadłużenia, tak aby pozbyć się kredytu w najkrótszym możliwym okresie czasu, jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Faktem jest jednak, że długoterminowy kredyt ma bardzo wiele zalet, a wiele obiegowych opinii o związanych z nim utrudnieniach jest nieprawdziwych. Oto kilka faktów i mitów dotyczących długoterminowych kredytów mieszkaniowych.

Kredyt nie wpływa na wartość twojego domu

Kupując dom czy mieszkanie, liczysz na to, że z czasem jego wartość wzrośnie (gdybyś był pewny, że twoja nieruchomość straci na wartości, prawdopodobnie byś jej nie kupił). I zazwyczaj faktycznie tak się dzieje. Warto jednak pamiętać, że ewentualny wzrost lub spadek wartości nastąpi niezależnie od tego, czy spłacasz kredyt, czy nie. Zaciągnięcie długoterminowego kredytu nie wiąże się więc z ryzykiem.

Kredyt nie zmniejszy wartości twojego kapitału własnego

Każdy chce budować własny kapitał. To główny finansowy powód do posiadania domu. Możesz użyć kapitału, aby zapłacić za studia, ślub czy samochód. Niektórzy uważają, że kredyty są niekorzystne, gdyż im większy kredyt, tym niższy kapitał własny. Tego rodzaju myślenie jest błędne, gdyż często zaciągnięcie kredytu to jedyny sposób na to, by zacząć budować kapitał. Jest tak dlatego, że twój dom czy mieszkanie z pewnością zyska na wartości w ciągu najbliższych 30 lat – i to całkiem sporo. Kwota, o jaką zwiększy się wartość twojego domu, będzie twoim nowym kapitałem, na którym możesz budować wartość swojego całego majątku.

Kredyt hipoteczny jest tani

Kredyt mieszkaniowy to w rzeczywistości najtańsze pieniądze, jakie kiedykolwiek będziesz mógł pożyczyć. Oczywiście, możesz dostać kartę kredytową, która oferuje 0% odsetek przez sześć miesięcy, ale spróbuj w ten sposób pożyczyć kilkaset tysięcy na 30 lat  – jest to niemożliwe. Kredyt hipoteczny jest stosunkowo łatwy do zaciągnięcia. Otrzymasz pożyczkę, jeśli udowodnisz, że masz możliwość jej spłaty. Ale ile wyniosą odsetki? Im bardziej kredytodawca jest pewny, że ​​odzyska swoje pieniądze, tym miesięczna spłata będzie korzystniejsza. Oferując swój dom jako zabezpieczenie, zgadzasz się, aby bank stał się jego właścicielem, jeśli nie spłacisz pożyczki. To bardzo zmniejsza ryzyko dla banku, co skutkuje niskim oprocentowaniem.

Z czasem spłata kredytu staje się łatwiejsza

Zapewne pamiętasz, z jak wielkim trudem walczyłeś o spłatę swoich zobowiązań kredytowych w młodości. Z biegiem czasu jednak płatności stają się mniej uciążliwe w związku ze zwiększaniem się twoich dochodów – szczególnie, jeśli twoja pożyczka ma stałe oprocentowanie. Płatności związane z takimi kredytami nie wzrastają, a dochody – często tak.

Nigdy nie pozbędziesz się miesięcznej płatności, bez względu na to, jak bardzo się starasz

Niewątpliwie, wiele osób chce jak najszybciej spłacić swój kredyt mieszkaniowy, aby wyeliminować płatności na emeryturze. To jednak nie do końca możliwe. Tak długo, jak długo jesteś właścicielem domu, będziesz miał na głowie czynsz, konserwację i naprawy. Zamiast więc eliminować kredyt, postaraj się powiększyć swój dochód, aby móc pozwolić sobie na koszty mieszkania i posiadania domu. Pozbycie się wszystkich płatności jest niemożliwe. Nawet jeśli spłacisz kredyt mieszkaniowy, nadal będziesz płacić podatki i opłaty za media.

Kredyt mieszkaniowy na dobrych warunkach i na różne cele

Szukając odpowiedniego kredytu mieszkaniowego dla siebie, upewnij się, że zapewnia on warunki korzystne dla ciebie. Nie zawsze musi być on przeznaczony na zakup domu czy mieszkania. Jeśli jesteś już posiadaczem nieruchomości i chcesz ją zaadaptować do warunków mieszkalnych, znajdź kredyt, który to umożliwia. Dobra oferta kredytowa to taka, która oprócz niskiego oprocentowania umożliwia także wybór celu, na który chcesz przeznaczyć pieniądze. Może to być oczywiście kupno mieszkania, ale także zakup działki budowlanej, remont czy refinansowanie nakładów finansowych poniesionych na cele mieszkaniowe. Pamiętaj też zawsze, by podpisywać umowę z godnym zaufania kredytodawcą o stabilnej pozycji na rynku. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu.

Facebook