1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. O czym należy pamiętać kupując nowe mieszkanie od dewelopera?

O czym należy pamiętać kupując nowe mieszkanie od dewelopera?

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Warto podejmować ją z kompletem informacji na temat dewelopera i ustalonym planem działania. Przeczytaj jak zrobić to krok po kroku zadając kilka prostych pytań.

Jakie miejsce?

Sprawdź dokładnie okolicę w jakiej powstaje twoje przyszłe mieszkanie. W tym wypadku nie jesteś zdany jedynie na Internet. Ustawa deweloperska nakłada obowiązek opublikowania prospektu informacyjnego, zawierającego komplet informacji dotyczących również okolicy inwestycji. Sprawdź go, aby mieć pewność, że w najbliższych latach nie rozpocznie się tam trwająca kilka lat budowa drogi, która wydłuży dojazd do miasta o kilkanaście kilometrów. 

Jaka firma?

 – Około 80% mieszkań od deweloperów zostaje sprzedana w momencie, kiedy klient może opierać się jedynie na wizualizacjach i makietach, bo inwestycja nie jest jeszcze skończona lub jest na etapie często wspominanej „dziury w ziemi” – mówi Michał Swat, Dyrektor Sprzedaży w obido.pl nowoczesnej platformie dla klientów rynku pierwotnego. – Dlatego kluczowe jest tu zaufanie między klientem a sprzedającym, co oczywiście nie powinno nas powstrzymać przed sprawdzeniem jego wcześniejszych inwestycji. Pozwala to wyrobić sobie odpowiedni obraz dewelopera. Wystarczy prospekt informacyjny plus kilka minut w internecie i wiemy czy postawił on dziesiątki budynków w największych miastach Polski, czy to jego pierwsza duża inwestycja. W tym drugim wypadku warto sprawdzić sytuację finansową spółki, choćby w publikowanych co roku raportach – dodaje Swat.

Zobacz oferty: rynek pierwotny w Warszawie – obido.pl

Poznaj obido:

Jaka cena? 

Negocjuj z deweloperem! Zapytaj o możliwe zniżki i upusty, a potem zapytaj jeszcze raz. Nikt nie obniży ceny od kilkanaście procent, ale w wypadku cen mieszkania nawet pół procent różnicy, to kilka tysięcy złotych. Możesz je wydać na nowoczesną lodówkę albo kanapę do nowego mieszkania. Tańsze lub bezpłatne miejsce parkingowe to też zysk, więc nie bój się negocjować! Szczególnie, że deweloperom też zależy na klientach i szybkim „domknięciu umowy”, więc gotowi są pójść na pewne ustępstwa.

Jaka umowa?

Sprawdź czy w umowie przedwstępnej znajdują się informacje o cenie nieruchomości i jej lokalizacji, terminach wpłaty zadatku, terminach zapłaty kolejnych transz i przekazania lokalu, skutkach ewentualnej zmiany terminu zakończenia inwestycji, warunkach rozliczenia ewentualnych niezgodności z projektem, terminach i warunkach odbioru lokalu, konsekwencjach wycofania się z zawartej umowy. Jeśli jakikolwiek zapis wydaje ci się niedokładny lub niejasny, to nie bój się pytać. Możesz również odwiedzić adwokata lub specjalistę od rynku nieruchomości. Przy tak ważnej inwestycji koszty konsultacji nie powinny cię zniechęcić.

Choć zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczniejszy od inwestycji na rynku wtórnym, to nie powinno powstrzymać nas przed stałym monitorowaniem jak przebiega inwestycja. Ufaj i kontroluj, aby potem cieszyć się swoim własnym M już nie tylko na wizualizacjach i makietach.

Facebook