1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Polaku – oszczędzaj!

Polaku – oszczędzaj!

Oszczędzanie to prawdziwa sztuka i nie wszyscy ją opanowali. Wydaje się trudne, mozolne i nieskończone. Zanim jednak na dobre odetniemy się od potrzeby odkładania pieniędzy, powinniśmy spróbować kilku rozsądnych sposobów, które mogą ułatwić gromadzenie kapitału. Oto kilka pomysłów na to, jak uczynić oszczędzanie łatwym i przyjemnym.

Wyrzuć skarpetę

W XXI wieku wkładanie dorobku życia do przysłowiowej skarpety nie jest najlepszym pomysłem. Rynek finansowy oferuje nam tak wiele różnorodnych produktów oszczędnościowych, że na pewno każdy będzie w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Każda, nawet najniżej oprocentowana lokata terminowa jest lepsza, niż jej brak. To szansa, by dać środkom szansę na zarabianie na siebie. Określoną kwotę oddajemy do banku na konkretny procent i wybieramy, czy wolimy lokatę terminową długą, czy krótką. Po upływie ustalonego w umowie czasu odbieramy swoje pieniądze powiększone o kolejne złotówki!

Planuj!

Kluczem do finansowego sukcesu jest skrupulatne, rozsądne planowanie wydatków. Najlepiej stworzyć domowy budżet, który pozwoli kontrolować wpływy i wydatki. Sprawi, że oszczędzanie nie będzie wymagało żadnych dodatkowych analiz, a po prostu wejdzie nam w krew.

Dobry budżet powinien zawierać wszystkie pieniądze, które przechodzą przez nasze ręce. Zarówno te, które dostajemy na konto, jak i te, które z niego wypłacamy. Najlepszym sposobem na naukę odkładania jest właśnie zapisywanie wszystkiego, co kupujemy – łącznie z kawą na mieście i przekąskami do pracy. Pozwoli nam to zrozumieć, jak wiele pieniędzy ucieka na niepotrzebne drobiazgi.

Nie poddawaj się

Uczciwe, długoterminowe zbieranie pieniędzy może wydawać się męczące i bezzasadne. Kiedy już jednak podejmiemy tę próbę, nie możemy się poddać. Im dłużej oszczędzamy, tym większa później będzie nasza nagroda.

W chwilach kryzysu pomyślmy o tym, na to wydamy fundusze, które pojawią się na naszym koncie. Może wymarzone wakacje albo remont mieszkania? Pomysłów na pewno nie zabraknie. A wszystkie je będziemy mogli zrealizować tylko wtedy, kiedy zaczniemy odkładać!

Choć ciułanie grosza do grosza bywa trudne, to warto się jednak za nie zabrać. Najlepiej połączyć różne metody: lokaty terminowe, planowanie budżetu, skrupulatne zapisywanie wydatków i upór w dążeniu do celu. Tylko wtedy zagwarantujemy sobie sukces! I będziemy mogli zainwestować w to, czego zawsze pragnęliśmy albo poczuć się spokojnie w codziennym życiu. Bo oszczędności to, przede wszystkim, spokojna głowa.

Facebook