1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Sprzedaż mieszkania bez pośrednika?

Sprzedaż mieszkania bez pośrednika?

Osoby, które chcą sprzedać swoje mieszkanie mają do wyboru dwie drogi. Z jednej strony mogą zdecydować się na skorzystanie z pomocy pośrednika np. agencji nieruchomości, z drugiej zaś mogą podjąć się sprzedaży mieszkania na własną rękę.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż bez pośrednika. Czy jednak jest to dobrym pomysłem? Na co warto uważać i o czym trzeba pamiętać decydując się na taki krok? Przekonajmy się.

Realna wycena mieszkania

Oczywistym jest, że na sprzedaży swojego mieszkania chcesz zarobić jak najwięcej. Jeśli jednak cena twojego mieszkania będzie zbyt wygórowana – nie licz na duże zainteresowanie. Warto więc wykonać wstępną wycenę mieszkania. Wbrew pozorom nie musisz zlecać tego rzeczoznawcy, którego usługi nie należą do najtańszych. Wykorzystaj dostępne w internecie wyceniarki, podaj adres i informacje o twoim mieszkaniu a szybko dowiesz się ile może kosztować. Wyceniarkę taką znajdziesz między innymi pod adresem https://sonarhome.pl/.

Zadbaj o swoją wiarygodność

Nabywca mieszkania musi być ostrożny. Inwestuje przecież naprawdę sporą kwotę. Dlatego też bądź przygotowany na liczne pytania oraz zadbaj o swoją wiarygodność. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Wśród nich powinien znaleźć się nie tylko akt własności, ale również wpis do księgi wieczystej a także dokumenty mówiące o planie zagospodarowania terenu.

Skuteczne ogłoszenie i zaangażowanie w sprzedaż

Aby przyciągnąć potencjalnych klientów musisz zamieścić ogłoszenia, które przedstawią twoją ofertę. Możesz oczywiście skorzystać z tradycyjnej prasy, jednakże doświadczenie pokazuje, że ogłoszenia zamieszczone w sieci są skuteczniejsze. Zrób zdjęcia zgodnie z zasadami home stagingu (tzn. zadbaj o uporządkowanie wnętrza i usuń z niego osobiste akcenty) a także szczegółowo opisz mieszkanie, które sprzedajesz.
Musisz przygotować się na liczne telefony i maile z dodatkowymi pytaniami. Poza tym, klienci z całą pewnością będą chcieli obejrzeć mieszkanie osobiście – dlatego zaplanuj sobie wolny czas, który będziesz mógł poświęcić na takie odwiedziny. Pamiętaj, że od rzeczowego i serdecznego kontaktu z klientem zależy naprawdę sporo i przygotuj się na pytania, które mogą paść w trakcie oględzin.

Jak to wygląda z agentem?

Jak widzisz, sprzedając mieszkanie samodzielnie musisz zadbać o wiele kwestii. Wielu osobom nie starcza na to wszystko czasu, co sprawia, że sprzedaż mieszkania znacznie się przedłuża. Może więc warto skorzystać z pomocy agenta? Wbrew pozorom prowizja pośredników nie musi być wcale wysoka. Skorzystanie z pomocy agentów znacznie skraca czas sprzedaży mieszkania oraz zdejmuje z ciebie większość obowiązków.

Podsumowując, sprzedaż mieszkania bez pośrednika jest możliwa. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku to na nas spada obowiązek dbania o wszystkie formalności. Jest to zadanie pracochłonne, które z pewnością zajmie ci dużo czasu. Wiedząc to z pewnością podejmiesz idealną decyzję.

Facebook