1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań – w którym mieście najlepiej kupić mieszkanie?

Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań – w którym mieście najlepiej kupić mieszkanie?

Chyba nikt nie będzie spierał się ze stwierdzeniem, że kupno mieszkania to poważna decyzja. Dla wielu osób jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim zdecydujemy się na konkretną nieruchomość, musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących samego mieszkania – jak duży metraż nas interesuje, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na kupno, jaki rozkład pomieszczeń będzie optymalny dla nas (i ewentualnie naszej rodziny)? Jednak jedno z pierwszych, najbardziej podstawowych pytań, które przychodzi na myśl, gdy rozważamy zakup nieruchomości dotyczy czegoś innego i brzmi „w którym mieście najlepiej kupić mieszkanie?”. W dzisiejszym tekście skupimy się na kilku największych miastach polskich, analizując ich atrakcyjność pod różnymi względami.

Mieszkanie w stolicy

Zgodnie z tym, co mówią eksperci, inwestycja w postaci nieruchomości w Warszawie może wiązać się ze sporym zyskiem. Ceny mieszkań położonych nieopodal stacji metra z logicznych względów są wyższe. Trudno mówić o tym, żeby ta sytuacja miała się zmienić, bowiem trend ten utrzymuje się od lat. Rozważając kupno mieszkania warto sprawdzić, jak kształtują się plany dotyczące rozwoju linii metra. W ten sposób możemy kupić nieruchomość, która po kilku latach będzie warta dużo więcej.

Najbardziej popularnymi dzielnicami są Śródmieście, Mokotów, Wilanów i Żoliborz. Jeśli zależy nam na wynajęciu mieszkania, warto zainwestować w nieruchomość na Powiślu – dzięki bliskości centrum szybko znajdziemy chętnych do wynajęcia lokalu. Wśród dzielnic oddalonych od centrum, ale przyjemnych i rozsądnie skomunikowanych z resztą miasta, wymienia się m.in. Włochy oraz Łomianki.

Warszawa to doskonale skomunikowane miasto. Bogaty wybór klubów muzycznych, ogromny wybór koncertów oraz dużo miejsc pracy – te czynniki co roku zachęcają całe rzesze osób do zamieszkania w stolicy. Dodatkowo bardzo wygodne jest to, że w każdej dzielnicy można znaleźć urząd, w którym możemy załatwić różnorodne formalności (np. wydanie dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu) oraz obecność dwóch lotnisk.

Miasto Królów – czy warto kupić mieszkanie w Krakowie?

Mówiąc o kondycji krakowskiego rynku nieruchomości, warto wspomnieć o dużej rozpiętości cenowej, dotyczącej lokalizacji mieszkań. Do najdroższych dzielnic zaliczyć można oczywiście mieszkania w Starym Mieście i jego obrzeżach. Nieco mniej zapłacimy za mieszkania położone w dzielnicach sąsiadujących ze ścisłym centrum; zaliczyć do tego grona można takie osiedla jak: Krowodrza, Prądnik Czerwony czy Grzegórzki. Za najtańsze dzielnice uznaje się Kurdwanów, Bieżanów i Nową Hutę.

Kraków to miasto dobrze skomunikowane, w którym nie brakuje terenów zielonych. Z tego powodu łatwo znaleźć mieszkanie, które jest oddalone od zgiełku centrum, ale jednocześnie na tyle dobrze skomunikowane z resztą miasta, że dojazd nie będzie stanowił dla nas problemu. Warto wspomnieć o tym, że z powodu ogromnej liczby studentów, którzy rokrocznie przybywają do Miasta Królów, inwestycja polegająca na kupnie mieszkania i jego wynajęciu, może być w tym miejscu szczególnie opłacalna.

Miasto przyciąga przede wszystkim zabytkową, piękną architekturą. Stare miasto to jego serce; za dnia zachwyca mnóstwem ulicznych grajków, urokliwymi kawiarenkami, a po zmroku zaczyna tętnić energią, którą generują imprezowicze z całego świata. Ale Kraków skupia też w sobie ciche, oddalone od zgiełku miejsca, idealne do zamieszkania.

A może Wrocław lub Poznań?

Mówiąc o największych miastach Polski nie sposób zapomnieć o Wrocławiu i Poznaniu. Obydwa miasta przepełnione są studentami, więc jeśli chcemy wynająć swoje lokum, nie powinniśmy mieć z tym problemu. Miasta te przedstawiają się też atrakcyjnie na tle kraju, jeśli chodzi o stopę bezrobocia – przoduje tu Poznań (w styczniu 2018 stopa bezrobocia wynosiła 1,5%), ale o korzystnej sytuacji można mówić również we Wrocławiu (2%). Poznań i Wrocław to miasta, w których nie brakuje zieleni, chociaż w obydwu tych przypadkach zieleń miejska występuje raczej wokół Śródmieścia, niż bezpośrednio w nim. Miasta te są również prężnymi ośrodkami kulturalnymi – nie brakuje tu festiwalów, koncertów i wystaw.

W tych miastach bez problemu znajdziemy atrakcyjne mieszkania, których kupno okaże się dobrą inwestycją posiadanych środków. W ofercie np. WPB sp. z o.o. znajdziemy duży wybór ciekawych mieszkań o zróżnicowanym metrażu i układzie.

Wrocław i Poznań to destynacje wielu turystów i studentów, co sprawia, że miejsca to są szczególnie atrakcyjne dla osób, które nieruchomość traktują jako idealny sposób na regularny przypływ gotówki pochodzącej z najmu. Dzięki dobrej komunikacji, rozrywkom oraz niskiej stopie bezrobocia to dobre miejsca również dla osób, które planują tu zamieszkać na stałe.

Jak kształtują się ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu?

W raporcie Bankier z początku 2018 roku przeanalizowano średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Biorąc pod uwagę miasta, o których dzisiaj piszemy, najwyższe ceny na rynku pierwotnym panowały w Warszawie (8024 zł/mkw). Kolejne miejsca zajmował Kraków (7216), Poznań (6904) i Wrocław (6721). Na rynku wtórnym wartości te wynosiły: Warszawa – 9452, Kraków – 8116, Wrocław – 7002, Poznań – 6643. Jeśli więc podczas wyboru miejsca do mieszkania kierujemy się ceną, warto zapoznać się z tymi statystykami. Nie zapominajmy jednak, że o tym, czy nasza inwestycja przyniesie duży wzrost, decydują też inne czynniki. Jeśli swoją nieruchomość nabywamy po to, aby ją wynająć, koniecznie weźmy pod uwagę popyt na mieszkania o danej wielkości. Tak jak przy każdej decyzji, również w tym przypadku, warto poświęcić czas na rzetelny research oraz kierować się względnym spokojem i rozsądkiem.

Facebook