1. Program MdM
 2. >
 3. Informacje o MdM
 4. >
 5. MdM 2018

MdM 2018

slider1-mdmPieniądze dostępne w 2016 i MdM 2017 roku rozeszły się bardzo szybko. Zbliżające się zakończenie projektu działa na wyobraźnię i mobilizuje potencjalnych beneficjentów. Wciąż dostępne są środki w ramach puli przeznaczonej na 2018 rok, który zbliża się coraz szybciej. Mieszkanie dla Młodych bije rekordy popularności i nie ma czemu się dziwić, Polacy chcą i kupują swoje wymarzone nieruchomości.

Do lipca wykorzystano niespełna 10 milionów złotych z całej dostępnej sumy dostępnej na 2018 rok. Po części winne są inne media, które ogłosiły koniec zapisów, nie przedstawiając alternatywy. BGK dalej przyjmuje wnioski, nic nie zapowiada zmiany.

Kto może się zapisać na MdM 2018?

Nie wprowadzono żadnych istotnych zmian. Wysokość dopłaty i warunki dofinansowania MdM w dalszym ciągu są uzależnione od ilości wychowywanych dzieci. Jeżeli nie posiadasz trójki, nie możesz mieć więcej niż trzydzieści pięć lat. Brany pod uwagę jest rocznik, a nie data urodzin. To musi być pierwsza nieruchomość w życiu, nie ważne czy została sprzedana wcześniej. Jedynym wyjątkiem jest udział ułamkowy, który nie zapewnia odpowiednich warunków mieszkaniowych. Ciesząc się trójką dzieci, ograniczenie wieku nie ma znaczenia. Tak samo wymóg pierwszego w życiu lokalu. Ustawodawca przewidział, że rodzina może się rozrastać i zwiększać metraż czy polepszać standard.

Wysokość dopłaty jest również oparta o wielkość rodziny. Bezdzietne małżeństwa, pary i single mogą liczyć na dziesięcioprocentową pomoc, z jednym dzieckiem na piętnaście procent, z dwójką na dwadzieścia, a trójka to już całe trzydzieści! Gdy podczas pierwszych pięciu lat urodzi się kolejne dziecko, otrzymamy po złożeniu w ciągu sześciu miesięcy odpowiedniego wniosku dodatkowe pięć procent. Zastanawiając się nad własnymi możliwościami, najwygodniej jest uzupełnić test zdolności MdM. System przekazuje informacje, o tym jakie wymagania spełniamy, ewentualnie co trzeba poprawić, na co zwrócić uwagę.

Oczywiście kredyt hipoteczny związany z programem Mieszkaniem dla Młodych również musi spełnić kilka warunków formalnych dofinansowania MdM.

Jakiej nieruchomości szukać

Metraż nie uległ zmianie. W dalszym ciągu na najwięcej mogą liczyć wszyscy wychowujący trójkę lub więcej dzieci. Dla nich maksymalna wielkość mieszkania to 85 metrów, domu natomiast 110. Pozostali nie mają znacząco gorszych możliwości, ich nieruchomość musi być o dziesięć metrów mniejsza. Ustawa dotycząca programu MdM dodała do nowych lokali również te z rynku wtórnego. Śledząc sytuacje na rynku, doskonale widać, że takie mieszkania są tańsze i często w interesujących lokalizacjach. Co więcej, można trafić na ofertę już całkowicie wykończonej nieruchomości. Deweloperzy nie chcą zostać w tyle, przedstawiają specjalne oferty, kuszą promocjami i dysponują lokalami dostosowanymi i zoptymalizowanymi pod Mieszkanie dla Młodych już w fazie projektowania.

Ceny nieruchomości nie są takie same w całym kraju. Dlatego raz na kwartał do wiadomości publicznej podawane są limity MdM uzależnione od regionu. Wyznaczane są specjalnie ceny za metr dla największego miasta, potem dla jego okolicy a następnie dla całego województwa. Przelicznik uwzględnia również, czy mieszkanie jest nowe, czy już używane.

Swoją drogę do własnej nieruchomości warto zacząć od ofert banków i wnikliwych kalkulacji, które zapewnią podstawy negocjacyjne. Kalkulator MdM natomiast pozwoli wyliczyć wysokość dofinansowania przyznawanego przez państwo, uwzględniając wymagania ustawodawcy i lokalizacji. Nie warto odkładać decyzji na później, program Mieszkanie dla Młodych kończy się w 2018 roku!

Koniec pierwszej puli MdM 2018 – aktualizacja 06.04.2017

Zamknięcie naboru na dopłaty wypłacane już w przyszłym roku w ramach I puli MdM 2018 stało się faktem. Rezerwowanie środków diametralnie przyśpieszyło po tym, jak BGK zakończył przyjmowanie wniosków na 2017 rok.
Jak jeszcze można skorzystać z dopłaty MdM? Ciągle zabezpieczone jest 381 milionów złotych, które trafią do beneficjentów. Do stycznia zainteresowani dofinansowaniem powinni się przygotować dużo wcześniej, by wniosek spłynął jako jeden z pierwszych. W naszym artykule, krok po kroku podpowiadamy, co należy zrobić – https://mdmprogram.com/aktualnosci/koniec-pierwszej-puli-mdm-2018/.
Jeśli złożyłeś wniosek w terminie, ale trafiłeś na listę rezerwową – pozostaje oczekiwać Ci na decyzję BGK. Nie wszystkie osoby, które uzyskały pozytywną opinię, skorzystają z dopłaty. Zdarzają się także wnioski podwójne. Jednak szanse na otrzymanie dopłaty MdM z zamkniętej już puli jest minimalne. Warto więc albo negocjować warunki ze sprzedającym i skorzystać ze styczniowej puli, albo zakupić mieszkanie lub dom bez rządowego wsparcia.

 • Jarosław

  mam farta – planowałem dopiero zajęcie się mdm, gdy zamknięto pulę. z tego powodu, wiem, że będę startował w styczniu. współczuję za to bardzo wszystkim, którzy złożyli wniosek rzutem na taśmę i nie wiedzą, czy dostaną pomoc czy nie. wszyscy z listy rezerwowej na pewno nie dostaną kasy, to powinno być rozwiązane jakoś inaczej. to skandal

 • Koton KRK

  W banku powiedzieli mi, że znalazłem się na liście rezerwowej MdM, mają mój numer. To znaczy, że jest szansa?

  • mdmprogram.com

   Tak, wszystko zależy od tego ile wniosków odpadnie podczas procesu przydzielania dopłaty MdM

 • anka03

  Pozbyłam się złudzeń, nie liczę na listę rezerwowową. Czy np. limity zmieniają się bardzo? deweloper mógłby poczekać, ale jak limit skoczy mi o 30 zł w górę to po ptakach

 • mister

  otrzymaliśmy taki numer: 310015, daje to szansę? Doradca powiedział mi, że to się zdarza i sam miał takie przykłady

  • mdmprogram.com

   Oczywiście, warto poczekać.

 • lincolnWałbrzych

  trzeba wnioski na 2 pule mdm 2018 składać jeszcze raz w styczniu, czy raz wystarczy? taki już miałem wybrany kredyt dobry…

  • mdmprogram.com

   Niestety, w styczniu należy złożyć wniosek ponownie.

 • kamcia

  to jest skandal! z dnia na dzień o takim czymś informować. ile trwają formalności, ile czeka się na decyzję kredytowa? po co dawać ludziom nadzieję!

 • Zdzisław Komin

  a jak długo może trwać rozpatrywanie list rezerwowych? kiedy mi oferta na kredyt wygaśnie to co wtedy?

 • jekcyk

  Mam 310099 to daje nadzieje?

 • rymek satgard

  takie listy powinny być dostępne online i edytowane na bieżąco

 • Endrju01

  Głowa do góry. Na bank wiele z tych wniosków co złożyli nie przejdzie. musi być dobrze. ale co jak co, to będą nerwowe Święta.

 • kimmer

  a jest możliwość, że do stycznia zwiększą chociaż trochę limity MdM? Znalazłem prawdziwą perełkę, cena i wszystko ok, ale deweloper przewidział 77 metrów. to w końcu tylko dwa mkw. Jest szansa?

  • mdmprogram.com

   Zmiany prawdopodobnie nie będzie. Warto sprawdzić, czy deweloper rozdzielił powierzchnię użytkową i mieszkalną a w ogłoszeniu podał całość.

 • uwer01

  a na kolejne, w moim przypadku drugie dziecko dostanę pięć procent?

  • mdmprogram.com

   Niestety, dodatkowe 5% przysługuje na trzecie bądź kolejne dziecko.

 • Klara Wells

  dostaliśmy 310003 ktoś dostał telefon może powyżej tego numeru? mocno się denerwuje już… Ile to komplikacji, przy dzisiejszej technice to wszystko powinno być potwierdzane od ręki.

 • Katarzyna

  Zadzwonili do mnie wczoraj. To możliwe, nie ma co się załamywać 🙂

 • sybilla

  skąd się wziął taki przeskok, że jak troje dzieci to 30% a jak mam już dwójkę i trzecie w drodze to w sumie otrzymam 25% z MdM?

  • mdmprogram.com

   W taki sposób ustawodawca postanowił wynagrodzić liczne rodziny. Popłata 5% jest dodatkową zachętą.

 • Zbaszew

  jak przekonać sprzedającego na rynku wtórnym, żeby poczekał aż do stycznia na MdM? 🙁

  • mdmprogram.com

   Jednym z rozwiązań jest np. dobrze skonstruowana umowa, zaliczka, czynsz i i wynajem do końca roku.

 • germitPZN

  Ktoś może dostał telefon po świętach w sprawie MdM 2018? Doradca mnie próbuje uspokoić, ale zaczynam tracić nadzieje.

 • KazimierzLeszke

  A na zwrot podatku VAT też będziemy musieli czekać do stycznia? na dniach otrzymamy pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego, którego plan był zrobiony pod mdm

 • AndresCool

  Miasto obiecało mi odsprzedanie mieszkania, które już wynajmuję 3 lata. Nie muszę się śpieszyć, ale mam się określić. Czy dostanę dopłatę na takie coś, ja będzie wyglądała procedura?

 • krysieńka

  mam NWR 30045, a wskoczyły już ponoć powyżej 30000. od trzymania kciuków całej rodziny dłonie puchną

 • peterOPOCZNO

  Deweloper do mnie zadzwonił i dopytuje się jak sprawy stoją… jak jeszcze go zwodzić? mam 30104 to może zająć całe miesiące, jeżeli w ogóle się dopcham :/

  • mdmprogram.com

   Osoby znajdujące się na liście oczekujących wciąż mają szansę na dofinansowanie MdM.

 • tezeusz

  To np. za 60 dni trzeba jeszcze raz składać wniosek? słyszałem o jakimś terminie – 60 dni, że potem przepada

  • mdmprogram.com

   Status wniosku – oczekujący zawiesza tą procedurę.

 • Minia87

  Do przyjaciółki, która ma numer o 152 niższy niż ja zadzwonili, jest nadzieja! mocno trzymamy kciuki

 • Rynia Szczecin

  Deweloper się wycofał właśnie… a mój wniosek dalej ma status OCZEKUJĄCY. wszystko przepadło?

  • mdmprogram.com

   Musi Pani poszukać nieruchomości o zbliżonych parametrach, wtedy wniosek nie przepadnie.

 • Charles Oniem

  Złożyli mi wniosek, ale teraz kręcą nosem, że niby coś nie tak ze zdolnością kredytową. Co ja mam zrobić? Chcą się spotkać i rozmawiać, a to przecież podbramkowa sytuacja. Mam jakieś szanse, czy zgadzać się na wszystko? już teraz się bardzo boje, bo kredyt będzie dużym obciążeniem, nie wiem czy poradzimy sobie, jak mi podniosą ratę o większą sumę

  • mdmprogram.com

   NIe trzeba się obawiać. Może Pan skorzystać ze wsparcia naszych doradców, konsultacje są oczywiście darmowe. Po wypełnieniu formularza kontaktowego na https://mdmprogram.com/. Jest nawet możliwość zmiany banku.

 • Mikel Oneal

  a to coś zmieni jak wycofam wnioski z innych banków, a zostanie mi ten wniosek o kredyt z mdm który mi się najbardziej opłaca?

  • mdmprogram.com

   Nie ma takiej potrzeby, rozpatrywany jest tylko jeden wniosek. Wybór kredytu hipotecznego należy do Pana.