1. Program MdM
  2. >
  3. Poradniki MdM
  4. >
  5. MdM singiel – wszystko co warto wiedzieć!

MdM singiel – wszystko co warto wiedzieć!

Program Mieszkanie dla Młodych z założenia ma wspierać stosunkowo młode osoby (do 35 roku życia) w ich zakupie pierwszego własnego miejsca do życia. Rodziny z dziećmi po spełnieniu szeregu warunków, otrzymują 15% dofinansowania do wkładu własnego, natomiast rodziny bezdzietne jedynie 10%. Co jednak z grupą ponad 7 milionów osób, będących singlami? Czy są oni wyłączeni z programu i czym prędzej winni zacząć szukać drugiej połówki? Na owe pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.

Warunki przystąpienia do programu

Single mogą partycypować w programie MdM na jednakowych zasadach jak rodziny bezdzietne. Oznacza to, iż każdy kawaler/panna do 35. roku życia może przystąpić do programu i otrzymać 10% dofinansowania do wkładu własnego przy zakupie swojej pierwszej nieruchomości. Przy czym ten wymarzony dom/mieszkanie musi spełniać kryterium limitu cenowego oraz metrażu. W przypadku singli, mieszkanie nie może być większa niż 75 m2, natomiast dom niż 100 m2. Dofinansowaniu podlega maksymalnie 50 m2 owej nieruchomości. W przypadku narodzin dziecka u np. samotnej matki dofinansowanie zwiększone jest do 15% do wkładu własnego. Jak więc widzimy warunki dla singli są bardzo zbliżone do tych dla rodzin bezdzietnych. Sytuacja się komplikuje przy samym uzyskaniu kredytu hipotecznego na nasze mieszkanie, gdy jesteśmy singlami.

Zdolność kredytowa i kredyt hipoteczny u singla

Singlowi o wiele trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, gdyż jego zdolność kredytowa wyliczana jest wyłącznie na podstawie jego wynagrodzenia. W przypadku rodzin brane są dochody obu małżonków. Jednak i ta przeszkoda nie powinna nas martwić, gdy nasze dochody są stosunkowo wysokie i stać nas na spokojne spłacanie rat, po opłaceniu wszelkich innych zobowiązań i potrzeb. Nie powinno dziwić, że banki są mniej ufne wobec singli, gdyż są oni jedynymi zarabiającymi jednostkami w swoim gospodarstwie domowym. W przypadku utraty pracy nie mogą liczyć na pomoc małżonka i czasowe opłacanie rachunków wyłącznie z jego pensji.

Z drugiej strony, banki przyjmują niższe koszty utrzymania na osobę w przypadku singli, co działa na ich korzyść przy pozyskiwaniu kredytu. Przyjmuje się, więc że singiel pragnący zakupić małą i niezbyt drogą nieruchomość z programem MdM winien zarabiać minimum 2500 zł netto. Kryteria ustalania zdolności kredytowej różnią się w poszczególnych bankach, dlatego też prosimy zapoznawać się z wieloma ofertami obecnymi na rynku, bo odmowa jednego banku, nie przekreśla naszych szans u innych kredytodawców.

Mimo, iż to głównie młode rodziny wyciągają ręce po rządowe dofinansowanie na ich pierwsze wspólne „gniazdko” to Ty również możesz skorzystać z MdM-u i zrealizować własne marzenia pokroju, zakupu nowego mieszkania. Bogaty w opisane przez nas informacje zapraszamy do odwiedzenia naszych innych podstron, na których uzyskasz szczegółowe detale dot. innych spraw związanych z MdM-em:

Facebook