1. Program MdM
  2. >
  3. Poradniki MdM
  4. >
  5. Mieszkanie dla Młodych – na co zwrócić uwagę decydując się na MdM?

Mieszkanie dla Młodych – na co zwrócić uwagę decydując się na MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych powstał w celu ułatwienia młodym ludziom zakupu swojego pierwszego mieszkania lub domu. Ma on za zadanie pomóc młodym w wyprowadzeniu się z domu rodziców i zaczęcia życia „na swoim” oraz rozkręcić gospodarkę i pierwotny rynek nieruchomości. Zanim zdecydujesz się jednak na skorzystanie z MdM jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

slider1-mdmŻeby wystąpić o dofinansowanie z budżetu państwa musisz spełniać określone warunki MdM. Dotacja może zostać udzielona jedynie wtedy, gdy kredytobiorca dostał kredyt na zakup lokalu mieszkalnego w kwocie nie mniejszej niż 50% ceny nieruchomości na okres co najmniej 15 lat. W takiej sytuacji dofinansowanie w ramach MdM jest traktowane przez bank, jako wkład własny kredytobiorcy.

MdM – porady dla kupujących mieszkanie lub dom

Kredytobiorca nie może być starszy niż 36 lat, osoby, które ukończyły 35 rok życia mogą składać wnioski do końca danego roku kalendarzowego. Jeżeli o dotację stara się małżeństwo to przynajmniej jedno z pary musi być młodsze niż 36 lat. Więcej o warunkach dla beneficjentów na stronie: Dla kogo jest MdM? Jeżeli ten warunek zostanie spełniony najważniejszą rzeczą jest znalezienie odpowiedniego lokalu.

Mieszkania, które kwalifikują się do udziału w programie MdM muszą mieć określone wymiary i cenę za metr kwadratowy. Maksymalny wymiar mieszkania to 75 m2 powierzchni użytkowej, z czego dotacja pokrywa tylko 50 m2. W przypadku zakupu domu maksymalna wielkość powierzchni użytkowej wynosi 100 m2. Limity te wzrastają kolejno do 85 m2 i 110 m2 w przypadku wychowywania co najmniej trojga dzieci. Do powierzchni użytkowej nie są zaliczane takie miejsca jak balkon, taras, loggia, antresola, szafa w ścianie, schowek w ścianie, pralnia, suszarnia, wózkownia, strych, piwnica, komórka przeznaczona do przechowywania opału, garaż oraz kotłownia. Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli pomieszczenia przynależne nie są wliczone w powierzchnię użytkową, to kupując mieszkanie z, na przykład, miejscem parkingowym, cena całkowita nieruchomości będzie wyższa i cenę za metr kwadratowy należy przeliczyć jeszcze raz. Innymi słowy, pomieszczenia niewliczane do powierzchni użytkowej są wliczane do ceny za 1 m2.

Decydując się nie kupno mieszkania lub domu przy pomocy MdM trzeba również pamiętać o limitach cenowych mieszkań. Kredytobiorcy do dyspozycji mają mieszkania z pierwotnego, oraz od niedawna także wtórnego, rynku nieruchomości, a maksymalna cena jednego metra kwadratowego jest wyliczana na podstawie algorytmów: dla rynku pierwotnego – 1,1 x (powierzchnia użytkowa nieruchomości) x (średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2); dla rynku wtórnego – 0,9 x (powierzchnia użytkowa nieruchomości) x (średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2). Przeliczniki różnią się w zależności od województwa i gminy. Wyliczając ceny warto uzyskać poradę od konsultanta MdM. Kwota dofinansowania wkładu własnego wynosi 10 procent w przypadku osób samotnych, lub małżeństw bez dzieci, 15% w przypadku wychowywania 1 dziecka, 20% przy dwójcie dzieci i 30% wychowując 3 lub więcej dzieci.

Kupując nieruchomość przy wsparciu MdM kredytobiorca zobowiązuje się do użytkowania danego lokalu przez co najmniej 5 lat od daty zakupu. W tym czasie nie mamy prawa sprzedać ani wynająć mieszkania lub domu, nie możemy też być właścicielami innej nieruchomości, chyba że przypadła nam ona w spadku. W przypadku niewywiązania się z tych wytycznych, niezależnie od powodu, będziemy zmuszeni zwrócić dopłatę w wysokości proporcjonalnej do czasu, jaki upłynął do momentu naruszenia warunków umowy.

MdM – porady dla budujących dom

Mieszkanie dla Młodych wyszło też na przeciw osobom z mniejszych miast oraz wsi i pomaga w wybudowaniu domu, którego konstrukcja zawsze jest kosztowna. W tym przypadku kredytobiorca nie otrzyma dofinansowania, ale może ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na rzecz podatku VAT przy zakupie materiałów budowlanych. O zwrot można ubiegać się od momentu otrzymania pozwolenia na budowę do 30 września 2018 roku, to jest do końca trwania programu. Do wniosku będą nam potrzebne faktury zakupów wystawione na osobę fizyczną i kopie pozwoleń. O zwrot VAT można wystąpić również w przypadku rozbudowy lub przebudowy budynku na cele mieszkalne. Maksymalna wysokość zwrotu może wynieść około 33 tysięcy złotych, a wniosek należy złożyć najpóźniej do końca roku, w którym budynek został oddany do użytkowania.

Facebook