1. Program MdM
  2. >
  3. Poradniki MdM
  4. >
  5. Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego w MdM?

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego w MdM?

plan domu

Osoby decydujące się na zakup mieszkania stają przed wieloma ważnymi wyborami, które decydują później o jakości życia w danym miejscu. Chyba jedną z najważniejszych decyzji, jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu kupna jest wybór czy nasze przyszłe mieszkanie powinno pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Od niedawna, chcąc skorzystać z rządowej pomocy poprzez program Mieszkanie dla Młodych, ten dylemat nie istniał, jednak wychodząc naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu z początkiem września 2015 organizatorzy podjęli decyzję o zawarciu w programie możliwości kupna nieruchomości z drugiej ręki.

Nasza decyzja, jako kredytobiorcy, powinna się opierać o nasze wymagania, oczekiwania jak i wysokość budżetu, który chcemy na mieszkanie przeznaczyć. Mieszkania z rynku pierwotnego są to lokale nowe, wcześniej niezamieszkałe, sprzedawane przez deweloperów na nowo powstałych osiedlach. Rynek wtórny obejmuje nieruchomości pochodzące od poprzednich właścicieli. Obie opcje mają wiele do zaoferowania jednak jest też kilka rzeczy, które mogą być problematyczne, więc przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne informacje.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym można trochę zaoszczędzić. Lokale od poprzedniego właściciela zawsze są odrobinę tańsze, istnieje też możliwość negocjacji ceny. Niższe koszty nie są jednak jedynym plusem takich nieruchomości. Decydując się na lokal na rynku wtórnym można wykluczyć wiele niewiadomych – przed zakupem można poznać swoich sąsiadów, lokale są najczęściej gotowe do zamieszkania i, jeżeli poprzedni właściciele o to zadbali, zdarza się, że nie wymagają nawet remontu. Na rynku wtórnym jest też dużo większy wybór, mieszkania „rozsiane” są po całym mieście, nie jesteśmy ograniczeni do nowo powstałych osiedli. Agencja nieruchomości pomoże nam znaleźć idealne mieszkanie i pomoże w wypełnieniu formalności i dopięciu wszystkiego na ostatni guzik.

Jednak chcąc kupić mieszkanie od poprzedniego właściciela trzeba też liczyć się z negatywnymi aspektami takiego przedsięwzięcia. Najczęstszym problemem dla nowych mieszkańców jest konieczność wyremontowania mieszkania i, pokrycia dodatkowych kosztów z tym związanych. Nawet jeżeli mieszkanie było w stosunkowo dobrym stanie, to rzadko te same rzeczy podobają się dwóm różnym rodzinom. W przypadku starego budownictwa narażeni też jesteśmy na problemy związane ze złym stanem technicznym budynku, ze względu na niższej jakości materiały budowlane używane w przeszłości. Nieszczelna instalacja wodna, czy gazowa, to tylko niektóre z nich. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego jesteśmy też często zmuszeni do współpracy z agencjami nieruchomości, których pośrednictwo wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Mieszkanie od dewelopera, mimo że trochę droższe niż na rynku wtórnym, posiada jednak wiele zalet. Przede wszystkim takie mieszkania są nowe, świeżo wybudowane z wykorzystaniem najnowszych dostępnych materiałów i technik. Nowoczesne budownictwo jest też bardziej estetyczne i częściej trafia w gusta młodych osób.

Użytkowanie nowego mieszkania wiąże się z mniejszymi opłatami, ponieważ przy jego budowie stosowane są oszczędne rozwiązania. Inną ważną zaletą jest możliwość aranżacji wnętrza wedle własnego upodobania. Mieszkanie można kupić jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy, a deweloperowi przedstawić własny plan rozmieszczenia pomieszczeń i ścianek działowych. Bardzo często firmy deweloperskie oferują też rabaty dla pierwszych kupujących. Nie musimy również obawiać się o to, na jakich sąsiadów trafimy, ponieważ nowe mieszkania najczęściej kupuje ten sam profil klientów – młodzi ludzie lub małżeństwa z dziećmi. W przypadku mieszkań z pierwszego rynku mamy też większy wybór, ponieważ nowe budynki mieszkalne budowane są cały czas.

Wszystko jednak ma dobre i złe strony. Chcąc kupić mieszkanie z rynku pierwotnego będziemy musieli zapłacić więcej niż w przypadku rynku wtórnego. Często też bywa tak, że na nowe mieszkanie trzeba bardzo długo czekać, zwłaszcza, kiedy decydujemy się na kupno jeszcze przed startem budowy. Rzadko zdarza się również, żeby nowe mieszkania powstawały w centrum miasta lub okolicach, zazwyczaj nowe budynki pojawiają się na obrzeżach, lub nawet na granicach miast. Stanowi to problem dla osób mieszkających w dużych metropoliach, które muszą codziennie dojeżdżać do pracy do centrum miasta i tracą na tym nawet kilka godzin. Wokół nowych budynków często nie ma też takich ośrodków jak dobre szkoły, przychodnie lekarskie, albo duże hipermarkety.

Zanim zdecydujesz się, więc na kupno mieszkania rozważ swoje opcje. MdM pomoże ci w kwestii finansowej, ale najważniejsze decyzje pozostają tobie. Lokalizacja, dostęp do usług, otwarta przestrzeń – wszystko to i wiele, wiele więcej należy przemyśleć kupując nieruchomość. Nie jest to łatwa decyzja, ale satysfakcja z posiadania własnego „m” na pewno zrekompensuje ten wysiłek.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lokalu mieszkaniowego, już dzisiaj możesz sprawdzić jakiej wysokości dopłatę MdM możesz otrzymać na mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego. Zapraszamy do naszego kalkulatora MdM.

Facebook