Program MdM to nie tylko szereg warunków stawianych przez ustawę potencjalnym beneficjentom, to także instytucje finansowe, które przystąpiły do programu i udzielają kredytów hipotecznych z dopłatami MdM.
Program MdM ruszył 1 stycznia 2014 roku, ale już na etapie tworzenia ustawy, zainteresowanie dofinansowaniem wykazywały instytucje finansowe. Początkowo do programu przystąpiły tylko dwa banki: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. – wnioski o MdM w powyższych instytucjach można było składać od 2 stycznia 2014 roku.
W kolejnych miesiącach do programu przystępowały nowe banki m.in. Alior Bank (od 03.02.2014), Getin Noble Bank S.A. (od 04.02.2014 roku), SGB-Bank S.A. (od 10.02.2014 roku). Aktualnie, dofinansowanie Mieszkanie dla Młodych można zaciągnąć wraz z kredytem hipotecznym w 14 bankach.
O dofinansowanie MdM można starać się tylko w bankach, które biorą udział w rządowym programie – by przystąpić do programu MdM, bank musi podpisać umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Duża liczba banków sprawia, że beneficjenci mają do wyboru całkiem szeroki wachlarz kredytów hipotecznych i odrzucenie wniosku w jednej placówce, nie przekreśla szans na zaciągnięcie kredytu wraz z MdM w innej instytucji. Warto pamiętać, że ustawodawca zezwala na składanie wniosków o MdM jednocześnie w kilku, czy kilkunastu bankach. Sprawdź także ranking kredytów z MdM na Hipoteki.net.