Dopłata MdM może pomóc zarówno singlom, jak i małżeństwom nabyć na własność pierwszą nieruchomość. Rządowy program ma szereg warunków, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie. Z myślą o naszych Użytkownikach przygotowaliśmy, krótkie FAQ, które zawiera najczęściej zadawane pytania.
Program MdM reguluje ustawa z dnia 27 września 2013 roku. Samo dofinansowanie weszło w życie 1 stycznia 2014 roku. Warto zaznaczyć, że ustawa regulująca program była wielokrotnie nowelizowana.
Wysokość dopłaty najlepiej jest policzyć za pomocą specjalnego kalkulatora dofinansowania MdM. Jest on precyzyjną i darmową aplikacją, która w kilka chwil policzy wysokość naszej dopłaty.
By skorzystać z programu MdM trzeba spełnić warunki określone przez ustawę. Wszystkie kryteria znajdują się w naszym serwisie, ale możesz również wykonać nasz Test zdolności MdM i w kilka minut otrzymasz odpowiedź, czy możesz skorzystać z programu.
Na początku programu MdM dofinansowanie obejmowało tylko lokale mieszkaniowe z rynki pierwotnego. Aktualnie można w ramach dopłaty zakupić lokal mieszkaniowy z rynku wtórnego oraz dom jednorodzinny.
Tak, dofinansowanie MdM można stracić, jeśli po jego otrzymaniu w ciągu 5 lat sprzedamy, użyczymy lub wynajmiemy nieruchomość zakupimy nowe mieszkanie; w ciągu 5 lat spłacimy cały lub część kredytu. Więcej tu.
W programie MdM nie biorą udziału wszystkie banki działające w Polsce. Aktualnie kredyty hipoteczne z MdM oferuje czternaście instytucji finansowych. Pełna lista banków dostępna jest tutaj.
Na dofinansowanie MdM co roku przeznaczana jest określona kwota pieniędzy , która przy dużym zainteresowaniu może się wyczerpać przed końcem danego roku. Niestety, niewykorzystane środki nie przechodzą na kolejne lata.
W przypadku nowych inwestycji sami deweloperzy zaznaczają, czy dane mieszkanie lub dom jednorodzinny są objęte programem MdM. Jeśli nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, to warto skorzystać z Kalkulatora MdM, który przeliczy, czy na dany lokal będzie przysługiwać nam dopłata.
Limity dopłat MdM zgodnie z przyjętą ustawą zmieniają się co kwartał. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest lepsze dostosowanie limitów do sytuacji panującej na rynku nieruchomości.
Tak, ustawodawca przewidział wyjątek. Na dofinansowanie z MdM, bez względu na wiek, mogą liczyć osoby lub małżeństwa, które wychowują co najmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci.
Wysokość dopłaty zależy od sytuacji życiowej beneficjenta – reguła jest taka, że im więcej dzieci posiada, tym większe dofinansowanie otrzymuje. Rekordziści otrzymają dofinansowania powyżej 100 tys. zł.
Osoby wynajmujące mieszkanie mogą otrzymać dofinansowanie, ale muszą rozwiązać umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy kupna mieszkania/domu.
Beneficjentem programu MdM może zostać nie tylko osoba pozostająca w związku małżeńskim, ale także osoba niepozostająca w związku formalnym, czyli np. singiel. Więcej w tym temacie tu.
Niestety, beneficjentem programu MdM nie może zostać osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem innej nieruchomości. Dopłaty nie otrzyma także małżeństwo, w którym jeden ze współmałżonków posiada udziały w innej nieruchomości.
Tak, jeśli do 5 lat po otrzymaniu dopłaty MdM urodzi nam się trzecie dziecko otrzymamy dodatkowe 5 proc. Odpowiedni wniosek należy złożyć w banku, w którym zaciągnięty został kredyt – mamy na to czas do 6 miesięcy. Podobnie sytuacja wygląda z przysposobieniem trzeciego dziecka.
Ustawa jasno określa, że wyższe dopłaty otrzymają nie tylko biologiczni rodzice, ale także ci, którzy wychowują dzieci przysposobione.