1. Program MdM
  2. >
  3. FAQ MdM

FAQ MdM

Nowe bloki mieszkanioweDopłata MdM może pomóc zarówno singlom, jak i małżeństwom nabyć na własność pierwszą nieruchomość. Rządowy program ma szereg warunków, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie. Z myślą o naszych Użytkownikach przygotowaliśmy, krótkie FAQ, które zawiera najczęściej zadawane pytania.

Pytania i odpowiedzi MdM

Od kiedy działa program MdM

Program MdM reguluje ustawa z dnia 27 września 2013 roku. Samo dofinansowanie weszło w życie 1 stycznia 2014 roku. Warto zaznaczyć, że ustawa regulująca program była wielokrotnie nowelizowana.

Do kiedy trwa MdM?

Program MdM zostanie zakończony 30 września 2018 roku, czyli będzie trwał ponad 4 lata.

Nie wiem jak policzyć wysokość dopłaty MdM?

Wysokość dopłaty najlepiej jest policzyć za pomocą specjalnego kalkulatora dofinansowania MdM. Jest on precyzyjną i darmową aplikacją, która w kilka chwil policzy wysokość naszej dopłaty.

Nie wiem czy mogę skorzystać z programu MdM?

By skorzystać z programu MdM trzeba spełnić warunki określone przez ustawę. Wszystkie kryteria znajdują się w naszym serwisie, ale możesz również wykonać nasz Test zdolności MdM i w kilka minut otrzymasz odpowiedź, czy możesz skorzystać z programu.

Jaką nieruchomość mogę kupić w programie MdM?

Na początku programu MdM dofinansowanie obejmowało tylko lokale mieszkaniowe z rynki pierwotnego. Aktualnie można w ramach dopłaty zakupić lokal mieszkaniowy z rynku wtórnego oraz dom jednorodzinny.

Czy można utracić dofinansowanie MdM?

Tak, dofinansowanie MdM można stracić, jeśli po jego otrzymaniu w ciągu 5 lat sprzedamy, użyczymy lub wynajmiemy nieruchomość zakupimy nowe mieszkanie; w ciągu 5 lat spłacimy cały lub część kredytu. Więcej tu.

Czy wszystkie banki biorą udział w programie MdM?

W programie MdM nie biorą udziału wszystkie banki działające w Polsce. Aktualnie kredyty hipoteczne z MdM oferuje czternaście instytucji finansowych. Pełna lista banków dostępna jest tutaj.

Czy w programie MdM może zabraknąć pieniędzy?

Na dofinansowanie MdM co roku przeznaczana jest określona kwota pieniędzy , która przy dużym zainteresowaniu może się wyczerpać przed końcem danego roku. Niestety, niewykorzystane środki nie przechodzą na kolejne lata.

Gdzie szukać nieruchomości objętej programem MdM?

W przypadku nowych inwestycji sami deweloperzy zaznaczają, czy dane mieszkanie lub dom jednorodzinny są objęte programem MdM. Jeśli nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, to warto skorzystać z Kalkulatora MdM, który przeliczy, czy na dany lokal będzie przysługiwać nam dopłata.

Czemu limity dopłat MdM cały czas się zmieniają?

Limity dopłat MdM zgodnie z przyjętą ustawą zmieniają się co kwartał. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest lepsze dostosowanie limitów do sytuacji panującej na rynku nieruchomości.

Czy dopłatę MdM mogą otrzymać osoby powyżej 35 roku życia?

Tak, ustawodawca przewidział wyjątek. Na dofinansowanie z MdM, bez względu na wiek, mogą liczyć osoby lub małżeństwa, które wychowują co najmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci.

Ile mogę maksymalnie otrzymać dopłaty?

Wysokość dopłaty zależy od sytuacji życiowej beneficjenta – reguła jest taka, że im więcej dzieci posiada, tym większe dofinansowanie otrzymuje. Rekordziści otrzymają dofinansowania powyżej 100 tys. zł.

Wynajmuję mieszkanie, czy dostanę MdM?

Osoby wynajmujące mieszkanie mogą otrzymać dofinansowanie, ale muszą rozwiązać umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy kupna mieszkania/domu.

Czy jako singiel otrzymam dopłatę MdM?

Beneficjentem programu MdM może zostać nie tylko osoba pozostająca w związku małżeńskim, ale także osoba niepozostająca w związku formalnym, czyli np. singiel. Więcej w tym temacie tu.

Jestem współwłaścicielem mieszkania/domu czy otrzymam dopłatę MdM?

Niestety, beneficjentem programu MdM nie może zostać osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem innej nieruchomości. Dopłaty nie otrzyma także małżeństwo, w którym jeden ze współmałżonków posiada udziały w innej nieruchomości.

Po otrzymaniu MdM urodziło nam się 3 dziecko czy otrzymamy dodatkową dopłatę?

Tak, jeśli do 5 lat po otrzymaniu dopłaty MdM urodzi nam się trzecie dziecko otrzymamy dodatkowe 5 proc. Odpowiedni wniosek należy złożyć w banku, w którym zaciągnięty został kredyt – mamy na to czas do 6 miesięcy. Podobnie sytuacja wygląda z przysposobieniem trzeciego dziecka.

Jestem rodzicem przysposobionego dziecka, czy mogę liczyć na wyższą dopłatę?

Ustawa jasno określa, że wyższe dopłaty otrzymają nie tylko biologiczni rodzice, ale także ci, którzy wychowują dzieci przysposobione.

Facebook