1. Program MdM
  2. >
  3. Poradniki MdM
  4. >
  5. Budowa domu MdM a kupno mieszkania MdM – co się bardziej opłaca?

Budowa domu MdM a kupno mieszkania MdM – co się bardziej opłaca?

budowa domuCzęść z nas stanęła przed trudnym życiowym wyborem, kupna swojego pierwszego lokum. Rynek nieruchomości w dużych miastach jest na tyle rozwinięty że każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela. Możliwości jest wiele, jedni zdecydują się na mieszkanie z rynku wtórnego, inni kupią gotowy dom. Alternatywą jest też program pomocowy oferowany przez rząd, czyli Mieszkanie dla Młodych, wspomagający osoby do 35 roku życia w sfinansowaniu swoich pierwszych czterech kątów.

MdM – kryteria programu

Mieszkanie dla Młodych to program skierowany do osób chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Rząd oferuje dofinansowanie naszego przyszłego lokum, jeżeli spełniamy pewne warunki. Zainteresowani nie mogą być starsi niż 35 lat, nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami innej nieruchomości mieszkalnej, natomiast mieszkanie, które zamierzamy kupić metrażowo nie może przekroczyć 75 m2, w przypadku domu jednorodzinnego to ograniczenie wynosi 100 m2.  Jeżeli spełniamy te i parę innych kryteriów, to rząd wspomoże nasz wkład własny podczas zaciągania kredytu, na przyszłą nieruchomość.

Dom, czy mieszkanie w MdM?

Zastanawiając się nad wzięciem udziału w programie, możemy rozważać dwie opcje, kupno mieszkania lub domu, przy czym istnieje możliwość wybudowania domu na własną rękę. Wszystko oczywiście sprowadza się do tego jakie mamy potrzeby i oczekiwania dotyczące przyszłego lokum. Decydując się na kupno mieszkania, musimy się liczyć z tym że wysokość dofinansowania wyniesie odpowiednio, 10% dla osób nie będących w związku małżeńskim oraz rodzin bezdzietnych bądź 15% dla rodzin i osób samotnych wychowujących co najmniej jedno dziecko. W przypadku gdy zdecydujemy się na budowę domu, możemy liczyć na zwrot podatku VAT za materiały budowlane.

Doszukując się plusów i minusów w zakupie mieszkania a budową domu, pojawia się aspekt wielkości przyszłej nieruchomości. Jeżeli zależy nam na większej powierzchni z pewnością powinniśmy się zastanowić nad budową własnego domu, rząd dofinansowuję budynki których powierzchnia użytkowa nie przekracza 100 m2, gdy zainteresowani posiadają mnie niż 3 dzieci. W przypadku gdy w rodzinie znajduję się więcej niż trójka dzieci, nasz dom może mieć nawet 110 m2. Minusem jest to że nie każdy chcę budować na własną rękę, gdyż jest to czasochłonne oraz potrafi wykończyć nerwowo, satysfakcja z ukończonej budowy jest natomiast bezcenna. Kolejną sprawą jest samo dofinansowanie, gdyż większość materiałów budowlanych objęta jest 7% podatkiem VAT, a z tych objętych 23% podatkiem nie otrzymamy pełnego zwrotu.

Kupno mieszkania wydaję się tutaj prostszą opcją, możemy nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego wykończone “pod klucz” i nie martwić się budową. Wielkość takiego lokum będzie mniejsza, bo może wynosić maksymalnie 75 m2 dla osób samotnych oraz rodzin mających nie więcej niż trójkę dzieci oraz 85 m2 dla rodzin posiadających więcej niż troje dzieci.

Decydując się na zakup mieszkania lub kupno domu, musimy się przede wszystkim zastanowić jakie są nasze potrzeby. Chcąc mieszkać w mieście, w przytulnym mieszkanku powinniśmy zdecydować się właśnie na nie. Lubiąc wyzwania i oczekując większej przestrzeni do życiu, być może z dala od centrów miast, rozpatrzmy budowę domu.

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w programie Mieszkanie dla Młodych zachęcamy do skorzystania z kalkulatora MdM, który wyliczy nam wysokość dofinansowania jakie możemy otrzymać.

Facebook