1. Program MdM
  2. >
  3. Poradniki MdM
  4. >
  5. Gdzie kupić mieszkanie z MdM: w aglomeracji czy poza nią?

Gdzie kupić mieszkanie z MdM: w aglomeracji czy poza nią?

Katowice widok na miastoZałóżmy, że pod wpływem silnych, pozytywnych emocji związanych z najnowszymi limitami cenowymi opublikowanymi na naszej podstronie (https://mdmprogram.com/informacje/jakie-sa-limity-mdm/) postanowiliście dłużej nie zwlekać i kupić wymarzoną nieruchomość. Jednak opcji jest dość sporo do wyboru, a każda ma przynajmniej kilka mocnych zalet. Możecie przecież dokonać zakupu na rynku pierwotnym i wtórnym. Po tym wyborze musicie wiedzieć, czy szukać będziecie tylko w dużej wojewódzkiej aglomeracji, czy może na jej obrzeżach, a przecież możecie zdecydować się również na całkowicie inny region danego województwa. Wybór wcale nie musi być taki łatwy, a dla wielu może być najtrudniejszym etapem Waszego życia, nazwanego programem Mieszkanie dla Młodych (dalej MdM). Wybór i predyspozycje to rzecz jasna wyłącznie Wasze subiektywne i autonomiczne decyzje. Postaramy się jednak, udzielić Wam kilku wskazówek i zadamy kilka pytań, które mogą pomóc przy dokonywaniu jedynego słusznego z Waszej perspektywy wyboru lokalizacji nieruchomości.

Miasto wojewódzkie

W miastach wojewódzkich z pewnością możemy liczyć na wyższe limity cenowe<, jednak nie oznacza to wyższego standardu mieszkań, aniżeli w przypadku pozostałych opcji. Gdy porównamy ceny i standard mieszkania z np. Pruszcza Gdańskiego i Gdańsk, zauważymy znaczną przepaść w cenie przy porównywalnym standardzie nieruchomości. W Gdańsku ceny te będą o kilkaset do nawet ponad tysiąca złotych droższe, aniżeli we wspomnianym Pruszczu. Oczywiście wybór aglomeracji wiąże się z wieloma zaletami, takimi jak bliskość uczelni wyższych, centrów handlowych, urzędów i nieraz doskonałych rozwiązań komunikacyjnych.

Gminy otaczające miasto wojewódzkie

Kolejną dostępną do wyboru opcją są gminy otaczające miasto wojewódzkie. Możliwość ta z pewnością wiązać się będzie z niższym limitem MdM, aniżeli w stolicy danego regionu, jednak dostępność mieszkań w cenie mieszczącej się w limicie powinna spełnić wymagania nawet najwybredniejszych. Powyższą opcję powinni na pewno rozważyć zwolennicy zalet aglomeracji, jednak nieprzepadający za ciągłym miejskim zgiełkiem, będący w stanie pogodzić się z krótkimi dojazdami do np. miejsca pracy, czy może w razie potrzeby szpitala.

Pozostałe gminy w województwie

Zdecydowanie najlepsza opcja dla osób unikających ciągłych tłumów, niewymagających wielkomiejskich rozrywek, będących w stanie się pogodzić z dłuższym dojazdem do centrum województwa. Wybierając gminę niegraniczącą ze stolicą możemy liczyć również na wiele tańsze nieruchomości, a tym samym mniejszy kredyt ze wsparciem MdM. Logiczne jest również, że tym samym i limity będą zazwyczaj najniższe spośród trzech możliwych opcji, jednak ma to swoje odzwierciedlenie w cenach nieruchomości na danych rynkach lokalnych. Niestety, w tychże gminach często nie znajdujemy bardzo dużej oferty nieruchomości. Wybór jest bardziej ograniczony, aniżeli w przypadku pozostałych możliwości. Jednak nie powinniśmy się tym zrażać, gdyż to również tutaj możemy znaleźć największe perełki, a przecież dla spokoju od wielkich miast można iść na kilka ustępstw.

Każda z przedstawionych opcji znajdzie swoich zwolenników i przeciwników. Dlatego, też nie będziemy podejmować się oceny, która z nich jest najkorzystniejsza, bowiem to kwestia gustu. Zachęcamy do dokładnego i rozważnego przeanalizowania Waszej osobistej sytuacji, jak i postawienia sobie pytań, jak i gdzie widzicie swoją przyszłość. Przecież bycie wielkomiejskim szczurem, nie wyklucza zmiany trybu życia na spokojniejszy na obrzeżach województwa i odwrotnie. Po dokonaniu tego wyboru czeka Was również wybór między rynek pierwotnym a wtórnym, o którym to mowa będzie w innym artykule.

Facebook