Mieszkanie dla Młodych – rządowy program mający na celu wsparcie młodych ludzi przy zakupie ich pierwszego lokalu mieszkalnego lub domu. Program wszedł w życie 1 stycznia 2014 roku i jest regulowany ustawą z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. W ustawie tej określone zostały zasady udzielenia dofinansowania ze środków Funduszu Dopłat w związku z nabyciem praw własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Reguluje ona także zasady zwrotu wydatków, które poniesione zostały w związku z zakupem materiałów budowlanych niezbędnych do wybudowania pierwszego własnego domu jednorodzinnego (dofinansowanie w postaci zwrotu podatku VAT za te produkty).
Od 1 września 2015 roku, po nowelizacji ustawy, wprowadzona została możliwość zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. W poradniku tym poruszony zostanie jednak temat zakupu lokalu z rynku pierwotnego. Przede wszystkim, aby zacząć poszukiwania należy przeanalizować warunki, które ograniczają swobodę w wyborze.
Po pierwsze, limity cenowe – ustalane co kwartał maksymalne ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, do której przysługują dofinansowania. Limity MdM ustalane są przez poszczególne Urzędy Wojewódzkie i różnią się dla poszczególnych miast wojewódzkich, gmin do nich przyległych oraz pozostałych gmin znajdujących się w województwie.
Kolejnym z ograniczeń jest powierzchnia pozyskiwanej nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania limit ten wynosi 75 m2, zaś jeżeli decydujemy się na zakup domu równy jest on 100 m2. Sytuacja nieco zmienia się w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci. W takim przypadku limit ten jest zwiększony i wynosi odpowiednio 85 m2 i 110 m2.
Trzecim z utrudnień w pozyskaniu dofinansowania jest wiek ubiegającego się o nie. Wynosi on 35 lat. W przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego z partnerów. Wraz z nowelizacją ustawy kolejny raz zyskują rodziny wielodzietne, a także osoby samotne wychowujące przynajmniej trójkę dzieci. W ich przypadku limit ten został zniesiony. Co więcej, dla osób tych zrezygnowano również z rygoru zakupu pierwszego mieszkania co powinno się przełożyć na sposobność poprawy warunków mieszkaniowych.
Warto też wspomnieć, że zakup mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych może być finansowane wyłącznie kredytem. Niemożliwe jest skorzystanie z dofinansowania w przypadku zakupu lokalu za gotówkę.
Na początek należy uświadomić sobie, iż zakup mieszkania z reguły jest procesem skomplikowanym i nie uda nam się, a wręcz nie powinno się załatwiać wszystkich formalności w przeciągu kilku dni. Kupno lokalu mieszkalnego wiąże się z długoterminowym zobowiązaniem, a więc warto wybierać na spokojnie i przemyśleć dokładnie każdą możliwość i wybór.
Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć jest zbadanie naszych możliwości finansowych. Dzięki temu będziemy w stanie zweryfikować jaką kwotę oszczędności jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania oraz jego ewentualny remont i wykończenie. Należy również zbadać nasz domowy budżet, aby zdecydować na jaką wysokość rat możemy sobie pozwolić, aby nie przeszkodziło to w naszym codziennym życiu.
Warto również sprawdzić jaką zdolnością kredytową dysponujemy. W tym celu możemy sięgnąć porady doradcy finansowego, który zdolność taką wyliczy. Powinna ona uwzględniać oferty różnych banków, abyśmy mogli wybrać najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.
Powinniśmy również ustalić jaka nieruchomość nas interesuje i jakie są nasze priorytety. Przede wszystkim decyzja powinna zapaść pomiędzy tym czy zależy nam na dostępności do infrastruktury centrum miasta czy jednak bardziej odpowiada nam spokój panujący na obrzeżach miasta. Ważne też jest, aby ustalić nasze plany (np. zmiana pracy, czy założenie rodziny), gdyż to one istotnie wpływają na rozmiar poszukiwanego przez nas mieszkania czy domu, a także czas jakim dysponujemy. Jeżeli w naszych bliskich planach jest na przykład powiększenie rodziny nie będziemy raczej szukać inwestycji, której budowa jest dopiero w planach. Z kolei, gdy dysponujemy większą ilością czasu możemy poszukać czegoś na etapie budowy dzięki czemu możliwa będzie adaptacja mieszkania pod kątem naszych przyszłych potrzeb.
Gdy ustaliliśmy wszystkie elementy wymienione powyżej warto udać się na spotkanie do biura dewelopera. Warto zwrócić uwagę na całą firmę, jej wygląd czy ludzi tam pracujących, gdyż to właśnie oni będą prowadzić nas przez proces kupna mieszkania, więc powinni wzbudzać nasze zaufanie.
Podczas spotkania poproś o prospekt informacyjny. Jest to skarbnica wiedzy na temat inwestycji. Znajdziemy tam takie informacje jak doświadczenie dewelopera na rynku, cechy inwestycji, terminy z nią związane (termin oddania budowy czy przeniesienia własności), numeru księgi wieczystej (pozwala na sprawdzenie czy inwestor ma prawo własności działki) czy plan zagospodarowania okolicy. Ostatni element powinien w szczególności skupić naszą uwagę. Określa on bowiem co znajdzie się w sąsiedztwie naszego potencjalnego przyszłego mieszkania. Dlaczego to jest takie ważne? Jeżeli np. interesuje nas mieszkanie w spokojnej okolicy na pewno nie ucieszy nas fakt o powstaniu w sąsiedztwie centrum handlowego czy dużej, ruchliwej drogi. To samo może tyczyć się pięknych widoków, którymi często kuszą deweloperzy, a które mogą przerodzić się w kolejne osiedla.
Przydatne może okazać się dla nas również udanie na miejsce, w którym realizowana jest inwestycja i ocenienie jej faktycznego stanu. Porównując to co zastaniemy z planami oraz terminami przyjętymi przez firmę deweloperską możemy oszacować jak rzetelny jest deweloper jeżeli chodzi o realizację zobowiązań.
Kartą przetargową mogą okazać się także oferowane dodatkowe bonusy jak miejsca w hali garażowej czy komórki lokatorskie. Istotne jest, aby sprawdzić warunki powiązane z skorzystaniem z nich. Mogą one wiązać się z dodatkowymi zobowiązaniami, przez co skorzystanie z nich nie będzie dla nas koniecznie korzystne.
Istotnym elementem świadczącym o rzetelności dewelopera jest posiadanie przez niego rachunku powierniczego. Jest to rachunek posiadany przez niego w banku, który zasilany jest przez nabywcę na cele określone w umowie deweloperskiej. Wyróżnia się dwa rodzaje rachunków powierniczych zależnie od sposobu wypłacania środków deweloperowi:
Fakt posiadania przez dewelopera rachunku powierniczego to szereg korzyści dla nabywców nieruchomości, lecz przede wszystkim zapewnia on rzetelną weryfikacje przedsięwzięcia deweloperskiego.
Jak widać zarówno zakup samego mieszkania jak i dostosowanie wszystkich elementów tak, aby możliwe było skorzystanie z dofinansowania w ramach programu MdM nie należy do najłatwiejszych. Wymaga to pewnego wysiłku jednak zapewniamy, iż po przejściu wszystkich tych trudności wejście do pierwszego własnego mieszkania wynagrodzi je wam w 100%. Właśnie przez takie poradniki pragniemy wam to jeszcze bardziej ułatwić. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora MdM, czy FAQ na temat MdM.