Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi w ramach programu Mieszkanie dla Młodych budzi wśród potencjalnych zainteresowanych duże emocje. Szczególnie są to nadzieje o korzystnym zakupie swojego pierwszego „M”.
Wiąże się to głównie z jednym aspektem tej nowelizacji, a mianowicie punktem mówiącym o zmianie powierzchni mieszkania, która wyznaczała by wysokość maksymalnego wsparcia. Docelowo miałaby zostać ona zwiększona z 50 m2 do 65 m2. Dlaczego punkt jest aż tak istotny? Zmiana ta wpłynie istotnie na wysokość maksymalnego dofinansowania. Na początek przeanalizujmy jak sytuacja zmieni się dla osób najczęściej uczestniczących w programie – bezdzietnych singli. Zmiany dopłat przedstawione zostały w poniższej tabeli:
Jak widać na podstawie danych przedstawionych w tabeli wprowadzenie nowelizacji w znaczny oraz zdecydowanie pozytywny sposób wpłynie na sytuacje osób myślących o zakupie mieszkania. Dzięki zwiększeniu maksymalnego rozmiaru mieszkania objętego dofinansowaniem samotne, bezdzietne osoby będą mogły uzyskać nawet niespełna 9 tysięcy złotych dofinansowania więcej!
Sytuacja prezentuje się jeszcze bardziej korzystnie w przypadku osób wychowujących dzieci. Zależnie od ilości posiadanych dzieci kwoty te zanotują jeszcze większy wzrost. I tak, w przypadku jednego dziecka wzrost dofinansowania MdM wyniesie od prawie 8 tysięcy złotych w przypadku Opola do 13,5 tyś. zł w Warszawie. W tym miejscu warto odnotować także wzrost mnożnika wartości odtworzeniowej mieszkania:
W takiej sytuacji osoby wychowujące dwójkę dzieci mogą liczyć na zwiększenie kwoty dopłat nawet o przeszło 33 000 złotych! Zmiany we wszystkich miastach dla rodzin wychowujących dwójkę dzieci zostały przedstawione poniżej.
Wzrost maksymalnej, dopuszczalnej powierzchni mieszkania do 65 m2 oznacza również wzrost wysokości kredytu, która zostanie spłacona po narodzeniu trzeciego lub kolejnego dziecka, gdyż zgodnie z ustawą jeżeli dziecko narodzi się w przeciągu 5 lat od nabycia nieruchomości spłata wynosić będzie 5% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej.