1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Chętniej wybieramy większe mieszkania

Chętniej wybieramy większe mieszkania

Rynek nieruchomości, po krachu spowodowanym zawyżaniem cen mieszkań, szybko się odbudowuje. Od dwóch lat deweloperzy odnotowują zwiększoną sprzedaż. Potencjalni klienci zaczęli patrzeć z optymizmem w przyszłość, szukając mieszkań, które sprostają rosnącym oczekiwaniom.

Jakie nieruchomości kuszą najbardziej?

W poprzednich latach rekordy popularności biły kawalerki i mieszkania do pięćdziesięciu metrów. W imię zasady: czym mniejsze, tym tańsze. Podkręcana atmosfera, budująca ciągły wzrost cen, mobilizowała Polaków do szukania swoich czterech kątów. Często przy zakupie podnoszony był argument: „lepiej małe, to tylko na start, przejściowo”.

W chwili obecnej sytuacja się zmienia. Stosunkowo niewysokie koszty kredytu i bijący rekordy popularności program Mieszkanie dla Młodych zachęcają do zakupów. Chętniej też skłaniamy się do większego metrażu. Myślimy perspektywicznie, planujemy powiększenie rodziny, chcemy mieć coś na stałe, nie tymczasowo. Dlatego lokale o powierzchni ponad siedemdziesięciu metrów kwadratowych cieszą się coraz większą popularnością. Co ważne: deweloperzy kuszą lepszymi cenami. W porównaniu z mniejszym mieszkaniem, ceny większych są w przeliczeniu średnio tańsze o 5 – 7.5%.

Dołączenie do programu MdM mieszkań z rynku wtórnego pozytywnie wpłynęło na ten sektor rynku. Takie lokale, nie dość, że są tańsze, to często znajdują się w ciekawych lokalizacjach. Zamiast na nowe, część Polaków decyduje się na już używane, ale o większym metrażu.

Co wpływa na dalsze wzrosty sprzedaży?

Mimo zapowiedzi programu Mieszkanie plus i wygaśnięcia w 2018 roku MdM, branża budowlana nie może narzekać. Nowe osiedla powstają głównie na obrzeżach dużych miast, daleko od centrum. Dlatego w mniejszych miejscowościach Mieszkanie dla Młodych cieszy się ogromną popularnością, nakręcając rynek wtórny. Z preferencyjnego kredytowania chcą skorzystać wszyscy ci, którzy mają konkretne wymagania co standardu i cenią sobie świetną lokalizację, np. łatwy dojazd do pracy.

Warto przypomnieć, że koszty kredytów powoli wzrastają. Maksymalna wysokość przydzielanych pożyczek jest niższa niż dwa lata temu. Dlatego też często Polacy decydują się na jej najwyższą możliwą kwotę i wybierają większą nieruchomość.

Gdy zastanawiasz się nad zakupem mieszkania czy domu najprawdopodobniej sprawdzasz wszystkie możliwe ewentualności. Przeprowadzając symulacje w naszym kalkulatorze – https://mdmprogram.com/kalkulator-mdm/ otrzymasz mnóstwo ważnych informacji. Warto poczytać, popytać znajomych i zacząć działać, własne mieszkanie to poczucie stabilizacji i satysfakcji.

Facebook