1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Czy brak dużych zmian w limitach to dobra wiadomość?

Czy brak dużych zmian w limitach to dobra wiadomość?

W ostatnim kwartale 2016 roku Bank Gospodarstwa Krajowego spóźnił się nieznacznie z publikacją niektórych limitów MdM dla konkretnych województw. Mimo, iż nie ma regulującego taką sytuację zapisu, to prognozowaliśmy, iż limity nie ulegną drastycznej zmianie. Domysły okazały się słuszne, jakie będą konsekwencje dla rynku nieruchomości?

MdM dla przewidujących

Napięcie związane z drugą pulą środków na MdM 2017 rosło już od wakacji. W listopadzie i grudniu, sugerowaliśmy, aby powoli zacząć kompletować odpowiednie dokumenty. Dlatego wszyscy zainteresowani, którzy postanowili przygotować się wcześniej, opierali swoje prognozy o dane dostępne pod koniec 2016 roku. Mogło to budzić duży stres. Cena mieszkania balansującego na styku wyznaczonego limitu mogłaby ulec zmianie. Na szczęście, z punktu widzenia potencjalnych beneficjentów BGK nie pokrzyżował im planów i wnioski mogły spokojnie spłynąć już w poniedziałek, drugiego stycznia.

Z drugiej strony wiele osób liczyło na podniesienie limitów MdM. To dlatego, że w największych miastach często cena za metr kwadratowy jest dużo wyższa, niż podany limit i dlatego w pierwszej kolejności zainteresowani muszą się rozglądać za lokalizacjami z dala od centrum. Co nie znaczy, że niektórzy deweloperzy nie schodzą z cen, by przyciągnąć potencjalnych klientów. Cena podana w ogłoszeniu nie jest ostateczna, a może stanowić zaproszenie do negocjacji, a obniżka według naszych szacunków może nawet sięgać 10%. Dobre rozwiązanie stanowi zakup mieszkania z rynku wtórnego. Lokale takie są przeważnie tańsze i mogą być w ciekawym miejscu.

Dla banków jest to również istotny sygnał. Zapraszając do umów przedwstępnych wyliczenia były opierane o dostępne dane. Stąd nie powstało dodatkowe zamieszanie. Zmienianie umów pewnie wiązałoby się z pośpiechem. Jedno jest pewne, gdyby nawet limity były zmniejszone, deweloperzy i właściciele pewnie byliby skłonni do pewnych ustępstw.

MdM województwo pomorskie – nowe limity

Zmiany pojawiły się jedynie w województwie pomorskim, dotknęły rynku pierwotnego i wtórnego. Od początku roku limit wyznaczony przez BGK podniósł dotychczasową cenę maksymalną w Gdańsku o 122,50 zł. W gminach sąsiadujących z największym miastem regionu limit wzrósł o 21,00 zł. Rozczarowanie mogli poczuć inwestorzy szukający nieruchomości bardziej oddalonej od stolicy województwa, tam cenę za mkw obniżono o 80,50 zł.
Na rynku wtórnym limit MdM zwiększono o 110.25 zł. w samym Gdańsku, natomiast w najbliżej położonych gminach o 18.09. W pozostałej części regionu limit MdM obniżono o 72.45 zł., zgodnie ze zmianami, jakie odbyły się na rynku pierwotnym.

Co się nie zmienia w MdM?

Bez zmian pozostają limity dotyczące nieruchomości zawarte w ustawie. Dlatego mieszkanie nie może mieć więcej jak 75 mkw, a dom nie może przekroczyć 100 metrów kwadratowych. W komfortowej sytuacji są osoby wychowujące trójkę, lub większą gromadkę dzieci – mogą zakupić nieruchomość o 10 metrów większą. WAŻNE, deweloperzy tak optymalizują powierzchnię, by do ogólnej powierzchni nie wliczać szaf wnękowych ,klatek schodowych czy suszarni, wszystkiego tego, co można wpisać w powierzchnię użytkową.

Zainteresowanie program Mieszkanie dla Młodych jest ogromne. Już na początku lutego pieniądze mogą się skończyć. Nie warto odkładać życiowych decyzji w nieskończoność i chociaż spróbować! Nasz kalkulator MdM obliczy dopłatę dla Ciebie.

Facebook