1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Koniec naboru wniosków z MdM

Koniec naboru wniosków z MdM

zmiana kredytu mdm

Wczoraj, 3.01.2018 roku, BGK opublikował komunikat o wyczerpaniu puli przeznaczonej na bieżący rok. Od 4.01.2018 roku wnioski o dofinansowanie wkładu własnego nie są już przyjmowane. Pula 381 mln została zarezerwowana w ciągu zaledwie dwóch dni. Rok wcześniej nabór został zakończony po blisko dwóch tygodniach.

Co z dodatkowymi dopłatami MdM na narodziny dziecka?

Nadal będzie można wnioskować o dodatkowe wsparcie w wysokości 5% na narodziny (przysposobienie) trzeciego lub kolejnego dziecka. Ustawa przewiduje możliwość składania wniosków w okresie pięciu lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności nieruchomości. Podania o dodatkowe środki należy złożyć poprzez kredytodawcę, w ciągu sześciu miesięcy od narodzin lub przysposobienia dziecka. W ramach działalności BGK pozostanie nadal rozliczanie zwrotów finansowego wsparcia oraz wypłata środków dla nabywców przypadająca na rok 2018.

MdM- podsumowanie

Od początku trwania programu zostały łącznie rozdysponowane środki w wysokości prawie trzech miliardów złotych. Z dopłat skorzystało blisko 110,6 tysięcy beneficjentów. Do 3 stycznia 2018 roku wpłynęło 12,7 tysięcy wniosków. Zainteresowanie programem było ogromne. Środków starczyło jedynie dla najszybszych. Osoby, które zdążyły złożyć wnioski do środy włącznie, komplet dokumentów przygotowały znacznie szybciej. Była to ostatnia pula pieniędzy przeznaczona na realizację programu MdM. Do końca roku będzie można jeszcze ubiegać się o zwrot części podatku VAT za niektóre materiały budowlane, przy budowie domu jednorodzinnego systemem gospodarczym.

Co po MdM?

W ramach programu Mieszkanie Plus mają być realizowane Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Na razie nadal trwają prace nad trzecim filarem M+. Zakładają one inną formę wsparcia niż MdM. Jednak środki z nich uzyskane będzie można przeznaczyć również na budowę domu, kupno mieszkania, domu lub działki budowlanej, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, wkład własny w TBS oraz cele remontowe, ale w ograniczonym stopniu. Więcej o IKM przeczytasz na: http://ikm.org.pl/.

Facebook