1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Kredyt hipoteczny na wyciągnięcie ręki

Kredyt hipoteczny na wyciągnięcie ręki

młoda para szuka kredytu MdM

Nowy podatek bankowy i ciągły wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi przełożył się na nowe marże instytucji finansowych. Na szczęście duża konkurencja daje szansę znaleźć zadowalające rozwiązanie. Wystarczy tylko trochę cierpliwości!

Jaka jest obecnie sytuacja na rynku kredytów hipotecznych?

Większość banków, nie licząc PKO BP praktycznie w całości przerzuciło koszty nowego podatku bankowego wynoszącego 0,44% na kredytobiorców. Dlatego też marża od początku roku średnio wzrosła z 2% do 2,40%. Jeszcze kilka lat temu banki swoje koszty wyliczały na jeden procent, dzisiaj taką ofertę bardzo ciężko znaleźć. Chociaż w niektórych przypadkach jest to możliwe.

Grudzień był wyjątkowym miesiącem – podpisano wtedy rekordową liczbę umów. Wszystko dlatego, że progi zabezpieczające kredytu podniesiono od pierwszego stycznia o pięć procent, z 10 do 15%. Teoretycznie nadal istnieje możliwość wzięcia kredytu z niższym wkładem własnym, jednak pozostała jego część musi zostać ubezpieczona. Należy pamiętać też o tym, że marże są obniżane wraz ze wzrostem wkładu własnego.

Co można w takich okolicznościach zrobić?

Przede wszystkim trzeba poświęcić na sprawę trochę czasu. Najłatwiej zweryfikować swoje finanse korzystając z https://hipoteki.net/test-zdolnosci-kredytowej/. Aplikacja nie tylko sprawdza indywidualne możliwości, ale również bierze pod uwagę region, w którym nieruchomość jest poszukiwana.

Rządzący doskonale zdają sobie sprawę z niemałych i ciągle rosnących potrzeb mieszkaniowych Polaków. Dlatego po Rodzinie na Swoim przyszedł czas na niezwykle popularny program Mieszkanie dla Młodych. W zależności od liczby wychowywanych dzieci możemy liczyć na 10%, dla bezdzietnych, do nawet trzydziestu procent dla trójki, bądź większej gromadki. Jest to oczywiście znaczące wsparcie i warto rozważyć taką możliwość.

Skierować swoje kroki można również do doradcy finansowego. Są to ludzie specjalizujący się w kredytach, będący na bieżąco ze zmianami. Na pewno przedstawią oferty które następnie będzie można porównać z tymi w placówkach bankowych. Dzięki temu mamy podstawy negocjacyjne.

Znalezienie dobrego, taniego kredytu jest wymagające, ale nie niemożliwe. Potrzeba trochę wytrwałości i zaangażowania. Jest to decyzja na lata, dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie ewentualności. Nagrodą jest własne, unikalne miejsce na świecie – dom.

Facebook