1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Kuchnia – osobno czy w aneksie?

Kuchnia – osobno czy w aneksie?

Każdy, kto remontował mieszkanie lub budował dom zadaje sobie pytanie: kuchnia osobno czy pokój z aneksem kuchennym? Jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń. To w kuchni gotujemy, przygotowujemy poranną kawę, a często także jadamy śniadania.

Kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna i obliczona na potrzeby mieszkańców. Dlatego to miejsce powinno być nie tylko gustownie urządzone, ale także praktyczne. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie wady i zalety ma każde rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które myślą o udziale w programie Mieszkanie dla Młodych.

Kuchnia osobna

Wybierając mieszkanie lub budując dom już na samym początku decydujemy, jaka powinna być kuchnia. Pamiętajmy, że zarówno aneks jak i kuchnia osobna ma swoje wady i zalety.

Kuchnia osobna jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli dysponujemy dużą powierzchnią. Idealnie wpasowuje się w klimat tradycyjnych domów, pozwalając odgrodzić to pomieszczenie od salonu czy sypialni. To, co jest największym plusem, to możliwość zamknięcia drzwi podczas przygotowywania posiłków o intensywnych zapachach, takie jak: smażenie ryb czy gotowanie kapusty. Dodatkowo dysponujemy większą ilością ścian, co jest niezwykle praktyczne podczas aranżacji wnętrza. Rodzice małych dzieci wiedzą, ile ostrych i niebezpiecznych przedmiotów znajduje się w szufladach i szafkach kuchni, dlatego komfortem dla nich może okazać się możliwość zamknięcia drzwi.

Niestety rozwiązanie to posiada także i wady. Jeżeli kuchnia jest na tyle mała, że nie możemy pozwolić sobie na ustawienia tam stołu i krzeseł, będziemy musieli donosić dania do innego pomieszczenia. Poza tym, podczas spotkań rodzinnych, jedna osoba będzie zmuszona spędzić dużą część czasu sama, przygotowując posiłek.

Aneks kuchenny

Aneksy kuchenne stały się bardzo popularne. Dzieje się tak dlatego, że otwierają przestrzeń w domu. Połączenie kuchni z salonem lub jadalnią wizualnie zwiększa pomieszczenie. Przy małych mieszkaniach jest to niezwykle ważne. Po drugie, gotowanie stało się formą spędzania wolnego czasu. Coraz bardziej dbamy o to, co jemy. Mając aneks, możemy zając się gotowaniem jednocześnie przebywając z całą rodziną lub znajomymi. Nie jest to miejsce odizolowane od pozostałych pomieszczeń. Często pełni rolę serca domu.

Pewnym problemem może okazać się urządzenie kuchni w stylu pasującym do pozostałych pomieszczeń. Nie możemy pozwolić sobie na zupełnie inny styl aneksu i salonu lub jadalni, ponieważ wprowadzi to chaos. Największym minusem jest również konieczność utrzymywania nienagannego porządku w aneksie. Nie mamy tu możliwości, jak w przypadku kuchni osobnej, zamknięcia drzwi i schowania bałaganu na blacie czy brudnych naczyń w zlewie przed nieoczekiwanymi gośćmi.

Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób systematycznie sprzątających. Co więcej, wszystkie zapachy, które pobudzają nasz apetyt podczas gotowania rozprzestrzeniają się na salon, jadalnię czy przedpokój. Dużo częściej należy wówczas prać dywany czy kanapy oraz koniecznie trzeba zainwestować w dobrej jakości okap kuchenny oraz wentylator. Pozwoli nam to zredukować zapachy, ale także wilgoć powstającą w trakcie gotowania.

Aneks czy kuchnia osobna? Co wybrać?

Dokonując wyboru między aneksem a kuchnią osobną musimy kierować się metrażem, tym, jak często i co gotujemy, ale także dyscypliną, jeżeli chodzi o sprzątanie. Nie ma idealnego rozwiązania. Przed przystąpieniem do realizacji koniecznie trzeba dokładnie przeanalizować nasze przyzwyczajenia i oczekiwania wobec kuchni.

Facebook