1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. MdM 2014 – rekordowa sprzedaż w programie! Podsumowanie roku 2014!

MdM 2014 – rekordowa sprzedaż w programie! Podsumowanie roku 2014!

skarbonka na dłoni

Program Mieszkanie dla Młodych został uruchomiony przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dnia 1 stycznia 2014 roku w celu pomocy młodym ludziom w nabyciu ich pierwszego lokalu mieszkalnego. Z racji, iż zakończył się właśnie pierwszy rok działalności programu na polskim rynku nieruchomości czas na jego podsumowanie.

liczba dofinansowan 1

Ogromny sukces programu

Od początku roku w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” banki udzieliły przeszło 14 tysięcy umów kredytowych – każda z nich objęta została dofinansowaniem. Sukces akcji doskonale obrazuje łączna kwota na jaką udzielone zostały kredyty, gdyż wynosi ona ponad 2,6 miliarda złotych! W ich ramach BGK udzielił ponad 336 milionów złotych dopłat. Gołym okiem widać więc, iż obecny program sprawdził się znacznie lepiej od swojego poprzednika – „Rodzina na swoim”. Tam w pierwszym roku odnotowano 4 001 wniosków czyli ponad 3-krotnie mniej.

Rekordowym miesiącem w ramach pierwszego roku funkcjonowania okazał się grudzień. Tylko podczas jego trwania podmioty współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zebrały ponad 2200 wniosków o dofinansowanie.

Czołówka w rankingu

Analizując dane z poszczególnych kwartałów łatwo można zauważyć, iż od początku funkcjonowania programu czołówka pod względem ilości udzielanych kredytów kształtowała się tak samo. Nie jest więc zaskoczeniem wynik ogólnoroczny. Największym powodzeniem program „Mieszkanie dla Młodych” cieszył się kolejno wśród mieszkańców województwa: mazowieckiego (2 881 wniosków), pomorskiego (2 713 wniosków) oraz wielkopolskiego (2 467 wniosków). Z drugiej strony najmniejszy sukces widoczny był w województwach opolskim i świętokrzyskim, które przyjęły kolejno 141 i 175 wniosków.

Najczęściej kupowanymi nieruchomościami przez beneficjentów MdM było lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej do 54 mkw. oraz domy o powierzchni do 84 mkw.

liczba dofinansowan 2

Perspektywy programu

Wydaje się, że po tak owocnym pierwszym roku funkcjonowania ciężko będzie osiągnąć jeszcze wyższe wyniki i satysfakcjonujące byłoby utrzymanie obecnego poziomu. Jednakże nadal oczekujemy na ostateczne zatwierdzenie nowelizacji do ustawy, która między innymi ma znacznie ułatwić nabycie nieruchomości w ramach projektu, a także zwiększyć maksymalny dopuszczalny metraż co bezpośrednio przełoży się na znaczny wzrost dofinansowań.

Jak więc widać program na dobre „zadomowił się” na rynku nieruchomości. Optymistyczny start z pewnością nie zakończy się bolesnym upadkiem i wydaję się, że można rzecz iż rok 2015 będzie jeszcze bardziej udany.

Facebook