1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. MdM 2016 – bieżący raport o programie Mieszkania dla Młodych – styczeń 2016

MdM 2016 – bieżący raport o programie Mieszkania dla Młodych – styczeń 2016

doradca finansowy kredytowy

Po ogromnym sukcesie w 2015 roku, program Mieszkanie dla Młodych otwierał nowy rok z 50% zarezerwowaniem puli przeznaczonej na dofinansowania dla kredytobiorców, czyli dostępnych środków w puli pozostało na poziomie 369 milionów złotych. Głównym czynnikiem, jaki złożył się na tak duże zapotrzebowanie na dofinansowania wynika ze składania wniosków na 2016 rok jeszcze w poprzednim roku.

Rekordowy styczeń?

Młodzi kredytobiorcy w styczniu zarezerwowali 77,4 milionów złotych, a biorąc pod uwagę to, że jeszcze w grudniu została zarezerwowana połowa środków na rok 2016, obecnie w puli pozostało 281,8 milionów złotych do wykorzystania. Tak spore zainteresowanie programem MdM sprawia, że część kredytobiorców obawia się, że program zakończy się szybciej niż planowano. Ten czynnik powinien jednak motywować do szybszego składania wniosków o dofinansowania, niż do odkładania tego na ostatnią chwilę.

Następne miesiące – co dalej?

Szacuje się, że środki przeznaczone na rok 2016 zostaną wykorzystane już w maju, jednak kredytobiorcy chcący uczestniczyć w programie Mieszkanie dla Młodych dalej mogą starać się o dofinansowanie. Przez tak pozytywne zainteresowanie programem ze strony młodych Polaków, pula środków na następne lata zwiększa się, a mianowicie na 2017 rok będzie to kwota rzędu 711 milionów złotych a na 2018 762 milionów złotych. Jest jeszcze szansa, że te kwoty zostaną powiększone, ponieważ posłowie PO złożyli projekt, w którym pula środków na program ma wynosić 800 milionów złotych. Byłoby to bardzo pomocne dla tych kredytobiorców, którzy zainteresowali się programem MdM nieco później. A jednocześnie dałoby to szanse na pomoc większej ilości Polaków w zakupie swojego mieszkania.

Tak spore zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych napawa optymizmem, ale również daje do myślenia strukturą rządowym. Już na początku roku zostało do wykorzystania mniej niż połowa z środków przeznaczonych na 2016 rok. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorcy nie mogą dalej starać się o dofinansowanie, a jeśli projekt zmiany ustawy, który pozwoliłby zwiększyć środki w puli na kolejne lata, będzie pozytywnie rozpatrzony, może dać to jeszcze większy sukces tego programu, od początku jego istnienia.

Facebook