Według aktualnych badań już dwa miliony Polaków zarabia za granicą. Większość z nich zapewnia, że w końcu chcieliby wrócić do kraju i tu zamieszkać na stałe. Czy system bankowy w Polsce ma gotowe rozwiązania, by zapewnić finansowanie inwestycji mieszkaniowych emigrantom? Jak w rzeczywistości wygląda proces zaciągnięcia kredytu hipotecznego w kraju, zarabiając w innym państwie?
Wszystko zapoczątkował kryzys związany z „kredytami frankowymi” zaciąganymi w latach 2006 – 2009. Do dzisiaj sektor finansowy odczuwa skutki tamtych zobowiązań. Chcąc uniknąć podobnych problemów, w Rekomendacji S Komisja Nadzoru Finansowego narzuciła rozwiązania systemowe. Obecnie kredyt hipoteczny można zaciągnąć jedynie w walucie, w jakiej się osiąga przychody. Z jednej strony prawo broni potencjalnych kredytobiorców przed ryzykiem wahań kursów walut. Z drugiej zamyka emigrantom drogę do wzięcia kredytu w PLN, którzy pracują, mieszkają i zarabiają poza granicami Polski.
Mimo, iż na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się bez wyjścia, jest kilka możliwość, pozwalających skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych mimo pracy w innym państwie.
Nie wszystkie banki proponują podobne rozwiązanie. Niestety, koszty takiego kredytu są wyższe. Co więcej, zdolność kredytowa obliczana jest bardziej zachowawczo i maksymalna kwota kredytu hipotecznego może być nawet 20% niższa, niż ta przy podobnych zarobkach w PLN. Do złożenia wniosku należy się odpowiednio przygotować i zadbać o pewne formalności. W tym przetłumaczone na język ojczysty przez tłumacza przysięgłego:
Niestety zaciągnięcie kredytu przez osobę pracującą w innym państwie przysparza wiele problemów. Wizyty w banku, spotkania z doradcami, to wymaga czasu. Podróżowanie z miejsca zamieszkania do Polski może pociągać za sobą duże koszty i sporo czasu. Jest wyście z takiej sytuacji. Można ustanowić pełnomocnika w sprawach kredytu hipotecznego. Taka osoba będzie reprezentowała nasze interesy, ważne, by była godna zaufania. Droga do kredytu dla emigrantów na pewno jest utrudniona, co nie znaczy, że niemożliwa do przejścia. Czas goni tym bardziej, że środki na styczniową pulę MdM 2017 zostaną odblokowane już niedługo. Warto sprawdzić, jakie są warunki i możliwości.