1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Mieszkanie dla Młodych a praca za granicą

Mieszkanie dla Młodych a praca za granicą

rodzina czyta artykuł na tablecie

Według aktualnych badań już dwa miliony Polaków zarabia za granicą. Większość z nich zapewnia, że w końcu chcieliby wrócić do kraju i tu zamieszkać na stałe. Czy system bankowy w Polsce ma gotowe rozwiązania, by zapewnić finansowanie inwestycji mieszkaniowych emigrantom? Jak w rzeczywistości wygląda proces zaciągnięcia kredytu hipotecznego w kraju, zarabiając w innym państwie?

Dlaczego pracujący za granicą mają problemy z zaciągnięciem kredytu?

Wszystko zapoczątkował kryzys związany z „kredytami frankowymi” zaciąganymi w latach 2006 – 2009. Do dzisiaj sektor finansowy odczuwa skutki tamtych zobowiązań. Chcąc uniknąć podobnych problemów, w Rekomendacji S Komisja Nadzoru Finansowego narzuciła rozwiązania systemowe. Obecnie kredyt hipoteczny można zaciągnąć jedynie w walucie, w jakiej się osiąga przychody. Z jednej strony prawo broni potencjalnych kredytobiorców przed ryzykiem wahań kursów walut. Z drugiej zamyka emigrantom drogę do wzięcia kredytu w PLN, którzy pracują, mieszkają i zarabiają poza granicami Polski.

jak wziąć dofinansowanie MdM pracując za granicą

Mimo, iż na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się bez wyjścia, jest kilka możliwość, pozwalających skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych mimo pracy w innym państwie.

 1. Będąc w związku nieformalnym, partner lub partnerka mieszkająca w Polsce i posiadająca odpowiednią zdolność kredytową może zaciągnąć kredyt z MdM. Osoba pracująca w innym kraju staje się wówczas cichym udziałowcem, wspierającym spłatę zobowiązania.
 2. W przypadku małżeństwa osoba mieszkająca w Polsce musi wykazać wyższe dochody, niż partner znajdujący się w innym państwie. UWAGA dochody osiągane w różnych walutach nie sumują się i nie wpływają na wspólną zdolność kredytową.
 3. Budowa domu systemem gospodarczym, nie jest kredytowana, a rozliczana na podstawie faktur VAT w Urzędzie Skarbowym.
 4. Zaufana osoba spełniająca warunki zgodzi się zostać kredytobiorcą.

To, ile jesteś w stanie zyskać dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych możesz szybko sprawdzić w aplikacji – kalkulator dopłat MdM. To tylko kilka chwil, a może zdopingować do sprawdzenia ofert banków i kto wie, czy to nie będzie pierwszy krok w drodze do własnego, wymarzonego mieszkania.

Jak zaciągnąć kredyt w obcej walucie

Nie wszystkie banki proponują podobne rozwiązanie. Niestety, koszty takiego kredytu są wyższe. Co więcej, zdolność kredytowa obliczana jest bardziej zachowawczo i maksymalna kwota kredytu hipotecznego może być nawet 20% niższa, niż ta przy podobnych zarobkach w PLN. Do złożenia wniosku należy się odpowiednio przygotować i zadbać o pewne formalności. W tym przetłumaczone na język ojczysty przez tłumacza przysięgłego:

 • umowę o pracę,
 • zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu,
 • zezwolenie (gdy w kraju, gdzie osoba pracuje, jest wymagane) na pobyt stały i zezwolenie na pracę,
 • zeznania podatkowe z ostatnich dwóch lat,
 • historię kredytową z państwa, w którym pracuje.

Niestety zaciągnięcie kredytu przez osobę pracującą w innym państwie przysparza wiele problemów. Wizyty w banku, spotkania z doradcami, to wymaga czasu. Podróżowanie z miejsca zamieszkania do Polski może pociągać za sobą duże koszty i sporo czasu. Jest wyście z takiej sytuacji. Można ustanowić pełnomocnika w sprawach kredytu hipotecznego. Taka osoba będzie reprezentowała nasze interesy, ważne, by była godna zaufania. Droga do kredytu dla emigrantów na pewno jest utrudniona, co nie znaczy, że niemożliwa do przejścia. Czas goni tym bardziej, że środki na styczniową pulę MdM 2017 zostaną odblokowane już niedługo. Warto sprawdzić, jakie są warunki i możliwości.

Facebook