1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Rządowe wsparcie po Wyszehradzku – jak robią to inni?

Rządowe wsparcie po Wyszehradzku – jak robią to inni?

kilka balkonow w mieszkaniach z mdm

Nie ma złotego, uniwersalnego środka, który rozwiąże wszystkie problemy mieszkaniowe i sprawdzi się w każdym państwie. Dlatego analizując sytuację, różne rządy przedstawiają swoje pomysły na własny MdM. Oferując bardziej, lub mniej korzystne warunki dla potencjalnych beneficjentów. Ile zyskują mieszkańcy trzech partnerskich państw? Jak Mieszkanie dla Młodych wypada w zestawieniu?

Grupa Wyszehradzka powstała by pogłębić współpracę państw regionu. Na początku składała się z Czechosłowacji (później Czech i Słowacji) Węgier i Polski. Po upadku komunizmu, kraje te miały zbliżone cele – wstąpienie do NATO i Unii Europejskiej. Dlatego wzajemna pomoc i wymiana doświadczeń miały kluczowe znaczenie, co nie zmieniło się do dnia dzisiejszego.

Dopłata do zakupu mieszkania – Słowacja

slowacja a mdmSystem stosowany od 2007 roku przypomina dobrze nam znany program RnS – Rodzina na Swoim. Za pomocą funduszu o dźwięcznej nazwie Štátny fond rozvoja bývania – SFRB Słoweńcy, do 35 roku życia, mogą uzyskać zmniejszenie oprocentowania kredytu hipotecznego o 3 p. p. W związku z tym, że walutą obowiązującym w tym państwie jest Euro, to przy zerowych stopach procentowych marża wynosi… ZERO. Jednak, żeby nie było tak pięknie, jakby mogło się wydawać, dofinansowanie trwa przez pierwsze pięć lat spłacania zobowiązania. Potem trzeba już niestety raty płacić na rynkowych zasadach.
Wszystko może się zmienić już niedługo. Władze w Bratysławie skłaniają się ku innemu rozwiązaniu. Nowy system może opierać się na podatkowych odliczeniach.

Węgierski program mieszkaniowy

wegry a mdmProgram CSOK w ramach „szocpol” – polityki społecznej przypomina nasze Mieszkanie dla Młodych. Jednak problem mieszkaniowy Węgier sięgał dużo głębiej. Od 2009 roku sukcesywnie podnoszono tam VAT na materiały budowlane, przez co cały sektor nieruchomości zwolnił.Podatek został obniżony dopiero rok temu. Obecnie popyt na domy i mieszkania jest tak duży, że deweloperzy nie nadążają budować, a ceny rosną niepomiernie. W ostatnim czasie podwyżka w sektorze nieruchomości sięgnęła 15%.

Jakie dofinansowanie udziela węgierski MdM?

Wysokość dopłaty w CSOK zależy, tak samo jak w Polsce, od liczby wychowywanych dzieci. I tak rodziny z jedną pociechą otrzymają (w przeliczeniu) ok. 8 tys. złotych, z dwójką dzieci już 34 tys. natomiast z trójką nawet 130 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę ceny mkw na Węgrzech, które nie są dużo niższe niż w Polsce, dla mniejszych rodzin rodzime rozwiązanie jest korzystniejsze.

Fundusz mieszkaniowy rodem z Czech

czekie mieszkanie dla mlodychSFRB -Státní Fond Rozvoje Bydleni, bo o nim tu mowa, dysponuje kompleksową ofertą skierowaną nie tylko do osób prywatnych, ale także do inwestorów i samorządów. Mogą oni liczyć na preferencyjne kredyty finansujące szeroko rozumiane cele mieszkaniowe.
Dla młodych rodzin przewidziano dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest fundusz remontowy, który umożliwia sfinansowanie niskim kredytem remontu mieszkania. Dopłata może wynieść ok. 25 tysięcy złotych, z oprocentowaniem 2%. Drugi pomysł przewiduje niskie oprocentowanie kredytu (2,8 -3,8%) dla młodych Czechów, nie mających więcej, jak 36 lat, nie posiadających własnej nieruchomości i z sześcioletnim dzieckiem. Finansuje do 50% nieruchomości i może wynieść nawet 100 000zł. To jest jednak maksimum, skrajna, najniższa suma preferencyjnego zobowiązania to ok 10 tys. złotych.

Zestawiając z kolegami, nasze Mieszkanie dla Młodych wypada całkiem dobrze. Tym bardziej, że obejmuje singli i nie dyskryminuje mniejszych rodzin. Warunki są przejrzyste, a dopłaty wahają się w przedziale od 10 do 30%. Dlatego sprawdź na co dokładnie możesz liczyć w aplikacji kalkulator MdM, może właśnie program jest dla Ciebie?

Facebook