Limity cen w programie Mieszkanie dla Młodych mają przeciwdziałać kupnie mieszkań w podwyższonym standardzie – projekt MdM ma bowiem wspierać osoby mniej zamożne, wyrównując brak wkładu własnego. Rząd nie przewidział jednak ogromnej popularności MdM, która sprawiła, że w wielu miejscowościach ceny mniejszych mieszkań podskoczyły dramatycznie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie w różnych regionach Polski limity pasują do realnych cen za metr kwadratowy.
Uwaga: Przypominamy, że uczestnicy programu MdM mają wpływ na wysokość limitów – jeśli uważasz, że w Twoim regionie są one za niskie – skontaktuj się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za ustalanie tych wartości.
Przypomnijmy aktualne limity dla rynku pierwotnego – Warszawa i Mazowsze:
oraz limity dla rynku wtórnego – Warszawa i Mazowsze:
Limity MdM dla Warszawy wydają się wysokie, ale wystarczy pierwsza strona ogłoszeń, by zorientować się, że znalezienie odpowiedniego mieszkania na rynku wtórnym bliżej centrum wymaga sporych poszukiwań. Oferty mieszkań w MdM dla Warszawy od deweloperów są łatwiejsze do wzięcia, jednak większość osiedli buduje się obecnie daleko od serca miasta. Oceniając jednak wysokość limitów w stosunku do cen rynkowych można stwierdzić, że znalezienie i kupno mieszkania spełniającego wymogi Mieszkania dla Młodych w Warszawie są realne.
Dużo gorzej sytuacja przedstawia się w podwarszawskich gminach – przestudiowaliśmy oferty dla kilku z nich – zaledwie w jednej udało nam się znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym, które spełniało warunki MdM. Podobnie jest z ofertami od deweloperów, średnia cena za metr osiąga wysokość 5 tys. złotych.
Najlepiej przedstawia się sytuacja w pozostałej części Mazowsza – im dalej od Warszawy, tym ceny mniejszych mieszkań lepiej wpasowują się w limity MdM. Z drugiej jednak strony – region ten boryka się ze sporymi problemami gospodarczymi, nic więc dziwnego, że gminy zapewniające wygodny dojazd do stolicy, gdzie jest praca, charakteryzują się też wyższymi cenami.
Przypomnijmy, jakie są nowe limity dla rynku pierwotnego – Kraków i Małopolska:
oraz limity dla rynku wtórego – Kraków i Małopolska:
Mieszkanie dla Młodych w Krakowie wygląda dość korzystanie, gdy analizuje się oferty na rynku wtórnym– nie brakuje mieszkań na sprzedaż z dopłatą MdM. Sporo z ofert, budowanych także blisko centrum mieści się w limitach cenowych. Musimy jednak brać pod uwagę, że są to często mieszkania w kamienicach, nie rzadko jeszcze z niemodernizowanymi piecami kaflowymi. Dużo gorzej natomiast jest, jeśli chodzi o mieszkania w programie MdM w Krakowie z rynku pierwotnego: ceny za metr wykraczają zdecydowanie poza limit 5,247,55 złotych – potrafią sięgać nawet 6 tysięcy za metr. Nieco lepiej jest tylko w przypadku inwestycji, które będą oddane dopiero w drugiej połowie 2017 roku lub później.
W gminach podkrakowskich także szukając mieszkania z MdM, należy uzbroić się w cierpliwość. Ogłoszeń o sprzedaży z rynku wtórnego jest mało, cenowo część mieści w limicie, część natomiast jest za droga – zawsze jednak zostaje negocjacja cen. Mieszkań deweloperskich jest trochę więcej, cenowo część z nich wchodzi w zakres dopłaty.
Poza najbliższą okolicą Krakowa limit Mdm pozwala na nieco większy wybór – zależy to jednak od konkretnej gminy. Sprzedawcy, licząc na kupujących, zainteresowanych programem MdM podnieśli ceny, praktycznie zrównując się z dopuszczalnymi cenami.
Analizując limity dla województw mazowieckiego i małopolskiego można zauważyć pewną prawidłowość – dopuszczalne ceny w dużych miastach i gminach ościennych wymagają sporych poszukiwań nieruchomości lub negocjacji cen ze sprzedającymi. Dostępność odpowiedniego mieszkania dla młodych, zainteresowanych MdM, jest niska. Szczególnie zła sytuacja panuje w Warszawie oraz w gminach wokół Krakowa, limity dla tych regionów powinny zostać skorygowane.