1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 1 – Mazowsze i Małopolska

W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 1 – Mazowsze i Małopolska

Limity cen w programie Mieszkanie dla Młodych mają przeciwdziałać kupnie mieszkań w podwyższonym standardzie – projekt MdM ma bowiem wspierać osoby mniej zamożne, wyrównując brak wkładu własnego. Rząd nie przewidział jednak ogromnej popularności MdM, która sprawiła, że w wielu miejscowościach ceny mniejszych mieszkań podskoczyły dramatycznie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie w różnych regionach Polski limity pasują do realnych cen za metr kwadratowy.

Uwaga: Przypominamy, że uczestnicy programu MdM mają wpływ na wysokość limitów – jeśli uważasz, że w Twoim regionie są one za niskie – skontaktuj się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za ustalanie tych wartości.

MdM Warszawa, gminy podwarszawskie i pozostała część Mazowsza

Przypomnijmy aktualne limity dla rynku pierwotnego – Warszawa i Mazowsze:

 • Warszawa – 6 433,43 zł
 • Gminy sąsiadujące z Warszawą – 4 568,49zł
 • Pozostałe gminy – 3 807,08 zł

oraz limity dla rynku wtórnego – Warszawa i Mazowsze:

 • Warszawa – 5 263,71 zł
 • Gminy sąsiadujące z Warszawą – 3 737,86 zł
 • Pozostałe gminy – 3 114,88 zł

Limity MdM dla Warszawy wydają się wysokie, ale wystarczy pierwsza strona ogłoszeń, by zorientować się, że znalezienie odpowiedniego mieszkania na rynku wtórnym bliżej centrum wymaga sporych poszukiwań. Oferty mieszkań w MdM dla Warszawy od deweloperów są łatwiejsze do wzięcia, jednak większość osiedli buduje się obecnie daleko od serca miasta. Oceniając jednak wysokość limitów w stosunku do cen rynkowych można stwierdzić, że znalezienie i kupno mieszkania spełniającego wymogi Mieszkania dla Młodych w Warszawie są realne.
Dużo gorzej sytuacja przedstawia się w podwarszawskich gminach – przestudiowaliśmy oferty dla kilku z nich – zaledwie w jednej udało nam się znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym, które spełniało warunki MdM. Podobnie jest z ofertami od deweloperów, średnia cena za metr osiąga wysokość 5 tys. złotych.
Najlepiej przedstawia się sytuacja w pozostałej części Mazowsza – im dalej od Warszawy, tym ceny mniejszych mieszkań lepiej wpasowują się w limity MdM. Z drugiej jednak strony – region ten boryka się ze sporymi problemami gospodarczymi, nic więc dziwnego, że gminy zapewniające wygodny dojazd do stolicy, gdzie jest praca, charakteryzują się też wyższymi cenami.

MdM Kraków i Małopolska

Przypomnijmy, jakie są nowe limity dla rynku pierwotnego – Kraków i Małopolska:

 • Kraków – 5 247,55 zł
 • Gminy sąsiadujące z Krakowem – 4 726,43 zł
 • Pozostałe gminy – 4 205,30 zł

oraz limity dla rynku wtórego – Kraków i Małopolska:

 • Kraków – 4 293,45 zł
 • Gminy sąsiadujące z Krakowem – 3 867,08 zł
 • Pozostałe gminy – 3 440,70 zł

Mieszkanie dla Młodych w Krakowie wygląda dość korzystanie, gdy analizuje się oferty na rynku wtórnym– nie brakuje mieszkań na sprzedaż z dopłatą MdM. Sporo z ofert, budowanych także blisko centrum mieści się w limitach cenowych. Musimy jednak brać pod uwagę, że są to często mieszkania w kamienicach, nie rzadko jeszcze z niemodernizowanymi piecami kaflowymi. Dużo gorzej natomiast jest, jeśli chodzi o mieszkania w programie MdM w Krakowie z rynku pierwotnego: ceny za metr wykraczają zdecydowanie poza limit 5,247,55 złotych – potrafią sięgać nawet 6 tysięcy za metr. Nieco lepiej jest tylko w przypadku inwestycji, które będą oddane dopiero w drugiej połowie 2017 roku lub później.
W gminach podkrakowskich także szukając mieszkania z MdM, należy uzbroić się w cierpliwość. Ogłoszeń o sprzedaży z rynku wtórnego jest mało, cenowo część mieści w limicie, część natomiast jest za droga – zawsze jednak zostaje negocjacja cen. Mieszkań deweloperskich jest trochę więcej, cenowo część z nich wchodzi w zakres dopłaty.
Poza najbliższą okolicą Krakowa limit Mdm pozwala na nieco większy wybór – zależy to jednak od konkretnej gminy. Sprzedawcy, licząc na kupujących, zainteresowanych programem MdM podnieśli ceny, praktycznie zrównując się z dopuszczalnymi cenami.

MdM Warszawa i MdM Kraków – nasze uwagi

Analizując limity dla województw mazowieckiego i małopolskiego można zauważyć pewną prawidłowość – dopuszczalne ceny w dużych miastach i gminach ościennych wymagają sporych poszukiwań nieruchomości lub negocjacji cen ze sprzedającymi. Dostępność odpowiedniego mieszkania dla młodych, zainteresowanych MdM, jest niska. Szczególnie zła sytuacja panuje w Warszawie oraz w gminach wokół Krakowa, limity dla tych regionów powinny zostać skorygowane.

Facebook