1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 3 – kujawsko-pomorskie i lubelskie

W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 3 – kujawsko-pomorskie i lubelskie

Województwo kujawsko-pomorskie oraz lubelskie łączy podobna sytuacja gospodarcza. W obu tych województwach duże miasta stanowią zielone punkty, jeśli chodzi o stopę bezrobocia, podczas gdy w mniejszych gminach przekracza ono 10%, a niekiedy nawet 20%. Dla młodych osób z okolic Lublina lub Włocławka uzbieranie wkładu własnego stanowić może duże wyzwanie, nic więc dziwnego, że Mieszkanie dla Młodych stanowi realną pomoc w kupnie własnego M.

Uwaga: Przypominamy, że uczestnicy programu MdM mają wpływ na wysokość limitów – jeśli uważasz, że w Twoim regionie są one za niskie – skontaktuj się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za ustalanie tych wartości.

MdM Bydgoszcz, MdM Toruń i pozostała część województwa kujawsko-pomorskiego

Jak wyglądają aktualne limity MdM dla rynku pierwotnego – Bydgoszcz, Toruń i pozostały obszar województwa, przypomnijmy:

 • Bydgoszcz, Toruń – 4 809,75 zł
 • Gminy sąsiadujące z Bydgoszczą i Toruniem – 4 388,45 zł
 • Pozostałe gminy – 3 967,15 zł

oraz limity dla rynku wtórnego – Bydgoszcz, Toruń i pozostały obszar województwa:

 • Bydgoszcz, Toruń – 3 935,25 zł
 • Gminy sąsiadujące z Bydgoszczą i Toruniem – 3 590,55 zł
 • Pozostałe gminy – 3 245,85 zł

Jeśli chodzi o mieszkanie w MdM w Bydgoszczy, to sytuacja przedstawia się dość pozytywnie, ofert na rynku wtórnym i pierwotnym nie brakuje. Nieco gorzej jest z lokalizacją, większość nowobudowanych osiedli powstaje na obrzeżach miasta, a pojedyncze bloki w centrum raczej nie mieszczą się cenowo w limitach, choć można znaleźć wyjątki. Dużo więcej inwestycji z dopłatą z Mieszkania dla Młodych w Bydgoszczy można znaleźć w okolicznych gminach. Osielsko, Sicienko lub Białe Błota powoli stają się sypialnią tej aglomeracji, a część deweloperów zwraca uwagę na młodych nabywców, pragnących skorzystać z rządowej dopłaty.
Mieszkanie dla Młodych w Toruniu to natomiast troszkę odmienna historia. Miasto to, ze względu na dużą podaż mieszkań na wynajem pod studentów, wciąż cierpi na deficyt nowego budownictwa. Ofert na rynku wtórnym jest mało, wiele jest za drogich albo w nieciekawej lokalizacji. Jeśli chodzi o oferty deweloperskie – ich również nie ma zbyt wiele. W pobliskich gminach poszukiwania także mogą nie być łatwe, ale wynika to nie ze zbyt niskich limitów, a ogólnie niewielkiej ilości mieszkań na rynku.
Sytuacja w pozostałej części województwa kujawsko-pomorskiego jest różna. MdM we Włocławku jest możliwe do uzyskania niemal przy każdej ofercie mieszkania o odpowiedniej wielkości. Są jednak gminy, gdzie brakuje ofert, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Podsumowując – limity MdM w kujawsko-pomorskim przystają do faktycznych realiów.

MdM Lublin i pozostała część województwa lubelskiego

Na wstępie przypomnijmy, jakie są aktualne limity: Lublin oraz woj. lubelskie:

 • Lublin – 4850,42 zł
 • Gminy sąsiadujące z Lublinem – 4 344,44 zł
 • Pozostałe gminy – 3 838,46 zł
  oraz limity dla rynku wtórnego: Lublin oraz woj. lubelskie:

  • Lublin – 3 968,52 zł
  • Gminy sąsiadujące z Lublinem – 3 554,54 zł
  • Pozostałe gminy – 3 140,56 zł

  MdM w Lublinie na rynku wtórnym to długie poszukiwania. Co prawda, warto pamiętać, że ceny mieszkań często można ze sprzedającym negocjować, jednak może się to okazać trudne, gdyż ceny często są wyższe od limitu o 500-1000 złotych, co oznacza konieczność utargowania nawet ¼ ceny. A to kompromis, na który sprzedający może się nie zgodzić. Mieszkania w MdM w Lublinie z rynku pierwotnego także można policzyć na palcach.
  Również sąsiadujące z Lublinem gminy mają w większości ceny mieszkań wyższe niż rządowe limity. Średnia cena za metr kwadratowy z rynku pierwotnego dla całego województwa wynosi dla listopada ok. 5100 złotych, jest więc znacznie wyższa niż dopuszczalny limit. Podobnie jest z rynkiem wtórnym. Oczywiście -można znaleźć mieszkania o odpowiedniej wartości, jednak jest to zadanie wymagające poświęcania mu sporej ilości czasu.

  MdM Bydgoszcz, MdM Toruń, MdM Lublin – nasze wnioski

  Trudno chyba o lepszy przykład, jak bardzo ceny mieszkań w Polsce zależą od lokalizacji. Różnice w limitach pomiędzy województwem kujawsko-pomorskim a lubelskim są niewielkie. A jednak – w pierwszym nie ma problemu ze znalezieniem mieszkania spełniającego warunki MdM, a w drugim – jest to trudne i czasochłonne.

Facebook