1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie dla Młodych od 2014 roku? Kolejne zmiany w programie!

Mieszkanie dla Młodych od 2014 roku? Kolejne zmiany w programie!

Sejm

Wzrost uznania programu Mieszkanie Dla Młodych, usunięcie dotychczasowych wad, ożywienie rynku budowlanego w Polsce… Kolejne zmiany w programie Mieszkanie Dla Młodych.

W celu poradzenia sobie z oczekiwaniami klientów Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju postanowiło opublikować projekt zmiany ustawy dotyczącej Mieszkania Dla Młodych. Rząd ma na celu wprowadzenie nowelizacji tej ustawy, aby program był bardziej dostosowany do potrzeb ludzi, którzy są nim objęci.

Jakie zmiany czekają MdM?

Jedną ze zmian jest umożliwienie dostarczenia dopłaty jeszcze przed podpisaniem umowy sprzedaży. Rozwiązanie to usunie problemy, które napotykają część nabywców mieszkań. Do tej pory nie mogli oni wpłacić 100% niezbędnej kwoty przed podpisaniem aktu notarialnego. Skutkiem tego było blokowanie przez banki bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu, co było jednoznaczne z zablokowaniem kupna – sprzedaży. Co jeszcze ulegnie zmianie? Wszystkie mieszkania spółdzielcze, pochodzące z rynku pierwotnego, a także mieszkania, które utworzone zostały w wyniki przebudowy (jeśli po tych czynnościach nie powstało nowe mieszkanie) będą podlegały dotacji. Poza tym rząd planuje rozwiązanie skierowane szczególnie do narzeczeństw. Dotyczy ono możliwości wzięcia kredytu z dowolną osobą (aktualnie współkredytobiorcą może być tylko członek rodziny).

Kolejnym ważnym punktem nowelizacji ustawy MdM jest fakt, że planowane jest powiększenie zapomogi dla rodzin wielodzietnych (rodziny z przynajmniej trójką dzieci). Mogą one liczyć na wsparcie finansowe mając na względzie 65 mkw. powierzchni nieruchomości. Na dzień dzisiejszy dopłata przyznawana jest do 50 mkw. powierzchni mieszkania.

Ostatnią zmianą, na którą warto zwrócić uwagę jest zwiększenie premii, która związana jest z narodzinami kolejnego dziecka. Z 15% do 20% wzrośnie dotacja dla rodzin, które wychowują przynajmniej dwoje dzieci.

Facebook