1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie dla Młodych również dla domów jednorodzinnych.

Mieszkanie dla Młodych również dla domów jednorodzinnych.

budowa domu

Program pomagający młodym ludziom zakupić pierwsze mieszkanie został rozszerzony o domy jednorodzinne. Ta decyzja została podjęta z myślą o mieszkańcach mniejszych miast oraz obszarów wiejskich.

Dopłata w ramach MdM jest możliwa dla kredytobiorcy, który chce kupić dom o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2, w tym przypadku dopłata pokryje 50 m2 nieruchomości. Zasady kupna domu są takie same jak w przypadku kupna mieszkania – musi to być pierwszy dom kredytobiorcy, który nie ukończył 35 roku życia i posiada zdolność kredytową, a sama nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego.

Budujesz dom? Zachowuj faktury!

O wsparcie finansowe mogą starać się również osoby, które chcą wybudować dom jednorodzinny. W odróżnieniu od tych, którzy chcą kupić dom na rynku pierwotnym, osoby pragnące wybudować swój dom nie dostaną dopłaty do kredytu. W ich przypadku pomoc ze strony MdM będzie wyglądać nieco inaczej. Zamiast pieniężnej dotacji państwo proponuje zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych – podatku VAT. Aby ubiegać się o zwrot pieniędzy wydanych na materiały budowlane w okresie od otrzymania pozwolenia do 30 września 2018 roku, czyli do końca trwania programu Mieszkanie dla Młodych, należy dysponować fakturami wystawionymi na osobę fizyczną. Zwrot podatku można otrzymać po otrzymaniu pozwolenia po 1 stycznia 2014 roku, jeżeli budujemy dom jednorodzinny, rozbudowujemy lub przebudowujemy budynek na cele mieszkalne.

Wielkość zwrotu podatku w przypadku budowy domu jednorodzinnego może wynieść maksymalnie około 33 tys. złotych. Wniosek o zwrot można złożyć tylko raz, najpóźniej do końca roku, w którym kredytobiorca zakończył budowę domu. W urzędzie skarbowym należy przedstawić wszystkie faktury i pozwolenia na budowę. Po rozpatrzeniu wniosku urząd skarbowy powinien w ciągu czterech miesięcy wydać decyzję o tym, czy zwrot podatku jest uzasadniony.

Facebook