1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie Plus – znamy szczegóły rządowego programu!

Mieszkanie Plus – znamy szczegóły rządowego programu!

Następcą programu „Mieszkanie dla Młodych” będzie „Mieszkanie Plus”. Szczegóły nowego projektu przedstawiła premier Beata Szydło. Na jakich zasadach będzie działało nowe wsparcie? 

Program Mieszkanie dla Młodych zakończy się w 2018 roku i wbrew pozorom nie pozostało zbyt wiele czasu do przygotowania nowego systemu wsparcia. W związku z tym rząd Beaty Szydło prace nad nowym projektem rozpoczął już jakiś czas temu – po szumnych zapowiedziach, w końcu usłyszeliśmy szczegóły nowego wsparcia mieszkaniowego.

źródło: premier.gov.pl

źródło: premier.gov.pl

W swoim wystąpieniu pani premier bardzo mocno podkreślała, że celem nadrzędnym jej rządu jest realne wspieranie rodzin. Po długiej i ciężkiej pracy został przygotowany kompleksowy system wsparcia dla Polaków, którzy marzą o własnym mieszkaniu. Jakie są zatem założenia nowego programu?

Mieszkania na wynajem

Pierwszym filarem ma być utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, do którego będą przekazywane gruntu należące do Skarbu Państwa – w praktyce odbije się to na cenach mieszkań, które będą tańsze. W wybudowanych obiektach, lokale mieszkaniowe będą pod wynajem – cena najmu ma wynosić od 10 do 20 zł za 1 mkw. Ceny będą zależeć od np. lokalizacji.

Z założenia nowy program ma być ogólnodostępny i kierowany jest do przedstawicieli klasy średniej. Zaletą programu ma być taki brak ograniczeń, jak np. wiek. Natomiast ważną rolę ma odgrywać tutaj dochód oraz ilość dzieci – będą one miały bezpośredni wpływ na okres oczekiwania na mieszkanie. Rząd zapowiada, że zostanie wprowadzony system punktacji. Czyli jak łatwo można się domyślić, w pierwszej kolejności lokale otrzymają wielodzietne rodziny z niskim dochodem.

Przedstawiciele klasy średniej będą mieli dwie opcje do wyboru: mieszkanie na wynajem oraz mieszkanie na wynajem z opcją własności. W tym drugim przypadku najem byłby droższy o około 20 proc. za 1 mkw. Na razie nie wiadomo, po jakim czasie byłby możliwy wykup lokalu.

Kolejne filary wsparcia

Rządowa pomoc nie ma się ograniczać tylko do budowania mieszkań pod wynajem. Kolejnym filarem ma być wsparcie budownictwa społecznego – rząd chce w tym przypadku postawić nie na lokalne socjalne, a komunalne.

Realnie pomoc wyglądałaby tak, że samorządy, spółki gminne czy TBS mogłyby wnioskować o dofinansowanie na poziomie 35-55% kosztów budowy. Dodatkowo, planowane jest uruchomienie preferencyjnych kredytów przez BGK.

Trzecim i ostatnim filarem wsparcia ma być indywidualne konto mieszkaniowe – środki zebrane na koncie będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy (np. zakup mieszkania, wkład do spółdzielni mieszkaniowej, remont). Dla osób, które oszczędzałyby systematycznie minimum 5 lat przewidziana jest premia ze środków publicznych. Taka forma wsparcia miałaby zostać uruchomiona od 2019 roku.

Rząd przewiduje, że nabór wniosków do programu „Mieszkanie Plus”, w wersji mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności dla rodzin z umiarkowanym dochodzie, miałaby się rozpocząć już w II połowie 2017 roku.

Facebook