1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Nowe warunki MdM 2015? Proponowane zmiany po konsultacjach społecznych

Nowe warunki MdM 2015? Proponowane zmiany po konsultacjach społecznych

Szczęś

Zakończono prace nad zmianami w ustawie dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych 2015. Czy wpłyną one pozytywnie na wzrost liczby chętnych biorących udział w programie? Czy te zmiany są dobre?

Modyfikacje w ustawie odnośnie programu Mieszkanie dla Młodych dadzą możliwość rozbudowy programu o inwestycje tworzone przez spółdzielnie mieszkaniowe dla swoich członków opierając się na wkładzie budowlanym. Wpłynie to zapewne na wzrost liczby chętnych uczestników programu, a także na rozwój konkurencji cenowej w zakresie oferowanych mieszkań. Projekt wiąże się także ze zwiększeniem działań prorodzinnych Mieszkania dla Młodych przez wzrost dofinansowania wkładu własnego dla wielodzietnych rodzin.

Jakie zmiany proponuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju?

 1. Pierwszą zmiana, która nastąpi w programie Mieszkanie dla Młodych 2015 dotyczy wejścia do projektu możliwości finansowania wprowadzenia wkładów budowlanych w inwestycjach, które przeprowadzają spółdzielnie mieszkaniowe.
 2. Zwiększenie ograniczeń, które dotyczą rozporządzania mieszkaniami.
 3. Zdefiniowanie słowa „nowo wybudowane mieszkanie”.
 4. Program będzie też stawiał w większym stopniu na dofinansowanie mieszkań dla rodzin – zwłaszcza wielodzietnych.
 5. Programem Mieszkanie dla Młodych 2015 będą objęte również mieszkania, które budowane są przez deweloperów, którzy korzystają z kredytu.
 6. Możliwość wzięcia wspólnego kredytu dla osób niespokrewnionych ze sobą.
 7. Uszczegółowienie przepisów odnośnie prawa do większego wsparcia dla rodzin, w których tylko jedna osoba ma prawa rodzicielskie.
 8. Zmiana dotycząca pojęcia domu jednorodzinnego.

W nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych 2015 nie ma zmian dotyczących ograniczenia wiekowego dla osób biorących udział w projekcie (do 35 lat – w przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków). Potencjalne modyfikacje w projekcie MdM mogą być jeszcze zaproponowane w czasie prac Sejmu.

Facebook