1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Nowe warunki MdM 2015? Proponowane zmiany po konsultacjach społecznych

Nowe warunki MdM 2015? Proponowane zmiany po konsultacjach społecznych

Szczęś

Nowe warunki MdM 2015? Proponowane zmiany po konsultacjach społecznych

Dodaj ocenęZakończono prace nad zmianami w ustawie dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych 2015. Czy wpłyną one pozytywnie na wzrost liczby chętnych biorących udział w programie? Czy te zmiany są dobre?

Modyfikacje w ustawie odnośnie programu Mieszkanie dla Młodych dadzą możliwość rozbudowy programu o inwestycje tworzone przez spółdzielnie mieszkaniowe dla swoich członków opierając się na wkładzie budowlanym. Wpłynie to zapewne na wzrost liczby chętnych uczestników programu, a także na rozwój konkurencji cenowej w zakresie oferowanych mieszkań. Projekt wiąże się także ze zwiększeniem działań prorodzinnych Mieszkania dla Młodych przez wzrost dofinansowania wkładu własnego dla wielodzietnych rodzin.

Jakie zmiany proponuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju?

 1. Pierwszą zmiana, która nastąpi w programie Mieszkanie dla Młodych 2015 dotyczy wejścia do projektu możliwości finansowania wprowadzenia wkładów budowlanych w inwestycjach, które przeprowadzają spółdzielnie mieszkaniowe.
 2. Zwiększenie ograniczeń, które dotyczą rozporządzania mieszkaniami.
 3. Zdefiniowanie słowa „nowo wybudowane mieszkanie”.
 4. Program będzie też stawiał w większym stopniu na dofinansowanie mieszkań dla rodzin – zwłaszcza wielodzietnych.
 5. Programem Mieszkanie dla Młodych 2015 będą objęte również mieszkania, które budowane są przez deweloperów, którzy korzystają z kredytu.
 6. Możliwość wzięcia wspólnego kredytu dla osób niespokrewnionych ze sobą.
 7. Uszczegółowienie przepisów odnośnie prawa do większego wsparcia dla rodzin, w których tylko jedna osoba ma prawa rodzicielskie.
 8. Zmiana dotycząca pojęcia domu jednorodzinnego.

W nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych 2015 nie ma zmian dotyczących ograniczenia wiekowego dla osób biorących udział w projekcie (do 35 lat – w przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków). Potencjalne modyfikacje w projekcie MdM mogą być jeszcze zaproponowane w czasie prac Sejmu.

Facebook