1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. O co pytać kupując mieszkanie?

O co pytać kupując mieszkanie?

środek mieszknia

Zakup mieszkania to wyjątkowe zadanie. Z nieruchomością będziemy związani przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę na wiele szczegółów, które mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Czym należy się zainteresować? Im bardziej będziemy dociekliwi, tym mniejsza szansa, że coś w przyszłości nas zaskoczy. Dlatego już na wstępie opłaca się być dociekliwym i sprawdzić nieruchomość nie tylko pod kontem warunków MdM.

Co kryje mieszkanie?

Na początku może się wydawać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jednak nawet lokale budowane przez deweloperów lokale wymagają dokładnych oględzin, nie mówiąc już o ofertach z rynku wtórnego. W nowym budynku warto zwrócić uwagę na jakość wykończenia i tworzyw. Zajrzeć w schowki, dokładnie przyjrzeć się armaturze. Czy coś nie pęka, czy nie wychodzi woda. jest możliwość dowolnej modyfikacji, czy jest ustawne?
W mieszkaniu wcześniej używanym nie powinniśmy się ograniczać zupełnie. Zaglądać za meble, pod dywany, w poszukiwaniu uchybień. Należy zwrócić uwagę na zawiasy, wnętrza szaf. W łazience, która jest już używana, woda wskaże nam przyszłe inwestycje.
Dlaczego to wszystko? Później będziemy musieli ponieść koszt naprawy z własnej kieszeni. Na tym etapie może pozwolić na większą swobodę w negocjacjach.
Lokalizacja wpływa również na bezpieczeństwo. Czy pozwolisz, aby Twoje dziecko pod wieczór wracało tamtędy ze szkoły? Okolica wydaje się wolna od zagrożeń? Zwróć na to szczególną uwagę koniecznie!

Jacy ludzie mieszkają w pobliżu?

Niestety, pierwsze wrażenie często okazuje się mylne. Dlatego warto na chwilę przystanąć i poobserwować. Miła sąsiadka może być warta więcej niż najlepszy system alarmowy, a najbardziej elegancki sąsiad może maksymalnie utrudnić życie. Nie ma niestety złotego środka, a sprzedający też nie opowie od razu o wszystkich minusach. To jest bardzo ważne, ponieważ właśnie na komforcie i jakości życia zależy nam wszystkim bardzo mocno.
Niektóre osoby w takich sytuacjach po prostu wracają do lokalu później, nawet po kilka razy, w różnych godzinach. Na własne oczy i uszy przekonują się o stylu życia innych lokatorów. Zbyt dużo ostrożności? Sami oceńcie.
Wszystko to ma wpływ na cenę, od której uzależniona jest wysokość dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych. Te informacje są ważne, aby kalkulator MdM obliczył sumę wsparcia. Dofinansowanie przysługuje na konkretną nieruchomość.

Kto wcześniej zajmował mieszkanie?

Na wstępie nie powinniśmy zakładać, że w lokalu rozegrały się sceny jak z horroru. Mógł tam mieszkać przecież ktoś sławny i pozostawić po sobie różne pamiątki. Prawda może i nie wyjdzie na światło dzienne od razu, ale to może być całkiem miła niespodzianka. Zagadany niby przypadkiem potencjalny sąsiad w trzy sekundy streści historię lokalu i być może rozwieje wątpliwości.

Rozrywki

Aktywni nie przesiedzą całego wieczoru przed telewizorem. Sprawdź dokładnie, czy będzie gdzie wyjść chociażby na spacer albo pobiegać. Basen i siłownia najlepiej też powinny być w zasięgu piętnastominutowego marszu.
Potrzebujesz dobrej komunikacji miejskiej? Czy w pobliżu są miłe knajpki ze smacznym jedzeniem w przystępnych cenach? Wieczorem znajdzie się miejsce, gdzie można wyjść z przyjaciółmi? Wydawać by mogło, mało ważne aspekty, jednak w znaczący sposób podnoszą komfort życia.

Inne ważne zagadnienia

Warto zwrócić uwagę na kilka innych często pojawiających się problemów:

 • sąsiadów z góry i z dołu warto spytać, czy mieszkanie było wcześniej zalane.
 • należy zwrócić uwagę, czy nie występuję problem z insektami.
 • zweryfikować, czy w okolicy nie jest planowana uciążliwa inwestycja, i czy czasem już taka nie powstała.
 • dopytać się sprzedającego, czy mieszkanie nie jest dodatkowo obciążone niezapłaconymi rachunkami.
 • czy miejsc parkingowych jest pod dostatkiem, ewentualnie garaże? Czy jest dostęp do piwnicy czy komórki?
 • czy np. zwierzęta nie są problemem.
 • w jakim stopniu mieszkanie jest wyposażone?
 • Wszystkie te czynniki składają się na obraz idealnego mieszkania. Na jakie ustępstwa będziecie skłonni pójść? Czy w ogóle istnieje kompromis między ceną a jakością? Z lokalem w programie MdM zwiążecie się na długo, musi w znaczącym stopniu sprostać Waszym oczekiwaniom. Dlatego polecamy cierpliwie rozważyć wszystkie ewentualności. Każdego dnia pojawiają się nowe możliwości. Może właśnie następna oferta będzie dla Ciebie najlepszą wymarzoną?

  Facebook