1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Odpowiedni moment na mieszkanie z rynku wtórnego?

Odpowiedni moment na mieszkanie z rynku wtórnego?

mieszkanie zgodne z limitami mdm na 3 kwartał 2017

Wraz z nowelizacją ustawy o Mieszkaniu dla Młodych pojawiły się nowe możliwości dla zainteresowanych dofinansowaniem. Zmiany zmniejszyły ograniczenia i wymagania, ale nadal uniemożliwiały zakupy komercyjne. Wielkie poruszenie wywołało także dołączenie do programu, obok rynku pierwotnego, używanych mieszkań z rynku wtórnego.

Co sprzyja zakupom?

Rynek wtórny od pierwotnego różni się zasadniczo. Deweloperzy często mogą sobie pozwolić na odłożenie płatności, są bardziej elastyczni, nastawieni na wyniki, ale w pewnym okresie czasu. Z drugiej strony sprzedający mieszkanie prywatnie często nie chcą zwlekać, wolą odsprzedać lokal od razu. Każdy miesiąc to dodatkowe koszty, związane np. z czynszem. Dlatego trudno namówić właściciela takiej nieruchomości na odroczenie płatności do momentu uruchomienia nowej puli MdM. Dlatego styczeń, miesiąc w którym Mieszkanie dla Młodych odblokowuje 373 mln. w ramach środków na 2017 rok – https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2017/ złotych to wyjątkowa okazja na zakup mieszkania.

Jakie warunki musi spełnić nieruchomość?

Niezależne od tego, czy lokal miał wcześniej innych właścicieli czy nie, mieszkanie może mieć maksymalnie 75 metrów powierzchni, natomiast dom już 100 mkw. Do tych liczb można dodać po 10 metrów w przypadku, gdy w rodzinie jest minimum trójka dzieci. WAŻNE, ustawa rozróżnia powierzchnię mieszkalną od użytkowej i szczególnie w przypadku domów można odpowiednio, w fazie projektowej, zoptymalizować nieruchomość. Nie liczą się np. szafy wnękowe, pralnie, czy klatki schodowe.

Cena jest również istotnym wyznacznikiem. Bank Gospodarstwa Krajowego co kwartał wyznacza limity MdM. Maksymalny przelicznik wyznaczany jest oddzielnie dla każdego województwa. To nie koniec, inne ceny obowiązują w największych miastach, ich bezpośrednich okolicach i w pozostałej części regionu. Takie rozwiązanie ogranicza nadużycia i stanowi pewien sposób na regulację rynku. Deweloperzy nie chcą się znaleźć poza programem, który motywuje młodych Polaków do zakupów. Okazuje się, że średnio 20% kredytów zaciąganych jest z MdM w skali całego kraju. Rekordziści udział ten szacują na 40%!

Dlaczego warto pomyśleć o MdM?

Oferta skierowana do osób młodych, szukających swojego pierwszego mieszkania z założenia miała pomóc w uzyskaniu wkładu własnego. Z biegiem czasu zmieniła się i dodano benefity promujące większe rodziny. Dlatego w zależności od liczby wychowywanych dzieci możemy liczyć dofinansowanie w przedziale od 10 do 20%.
Wysokość dopłaty obliczymy korzystając z aplikacji KALKULATOR DOFINANSOWANIA MDM, który weźmie pod uwagę lokalizację, powierzchnię, cenę i indywidualne możliwości przyszłego beneficjenta.

Program MdM daje możliwość swobodnego wyboru lokalizacji, standardu i dodatkowych udogodnień. Dlatego warto rozejrzeć się po okolicy, może dom czy mieszkanie z Twoich marzeń jest w zasięgu ręki? Kto nie sprawdzi, ten się nie dowie!

Facebook