1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Polskie banki zainteresowane MdM!

Polskie banki zainteresowane MdM!

logo bank

Polskie banki są poważnie zainteresowane, planowanym do wdrożenia od 1 stycznia 2014 roku, rządowym programem Mieszkanie dla Młodych. Potwierdza to zarówno Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, jaki i same banki.

Mieszkanie dla Młodych jest rządowym programem wsparcia młodych (osób w wieku do 35 lat) w nabyciu nowego, pierwszego mieszkania, które zaspokajało by ich potrzeby mieszkaniowe. Na czym polega ów program? Sprowadza się on do dofinansowania ze środków budżetu państwa wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu, młodych osób starających się o posiadanie swoich pierwszych, własnych “czterech ścian”. Program realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Projekt programu okazał się kuszącą ofertą dla banków, które gotowe są podjąć współpracę z podmiotami rządowymi. Wstępnie wiadomo o zainteresowaniu zawarciem umowy z Ministerstwem, przez 10 banków. Jest to wystarczająca liczba aby program móc wdrożyć w życie i zapewnić skuteczną konkurencję na rynku. Pierwszym bankiem który na poważnie rozważa realizacje projektu jest PKO BP, ale nie jest on jedyny. Swoje zainteresowanie wyraża również Eurobank oraz Deutsche Bank.

Więcej informacji o bankach biorących udział w programie znajdziesz tu.

Czy program MdM spowoduje diametralne zmiany na rynku nieruchomości?

Prawdopodobnie nie, gdyż dotyczy on jedynie mieszkań na pierwotnym rynku o relatywnie małej powierzchni. Znaczące zmiany natomiast, będą zauważalne w liczbie udzielanych kredytów hipotecznych ponieważ część osób wstrzymuje się z kupnem mieszkania do czasu startu programu.

Mieszkanie dla Młodych z pewnością będzie ciekawą ofertą skierowaną do młodych Polaków, którzy chcą zamieszać w swoim pierwszym własnym mieszkaniu. Program poza wsparciem w zakupie mieszkań na rynku pierwotnym zakłada również dofinansowanie w budowie domów jednorodzinnych. Fakt ten z pewnością ucieszy osoby szukające większej przestrzeni do życia. Górna granica powierzchni dla dofinansowanego domu jednorodzinnego wynosi 100m2, przy czym pomieszczenia gospodarcze oraz garaż nie są wliczane do ogólnego metrażu powierzchni użytkowej.

Wokół programu wciąż krąży wiele plotek i niedomówień, niestety nie da się wszystkich zweryfikować gdyż sam program jest jeszcze w fazie projektowania. Czas pokaże czy spełni on oczekiwania młodych Polaków chcących rozpocząć życie w swoich pierwszych mieszkaniach. Póki co pozostaje nam czekać, aż program wejdzie w życie, planowo stanie się to 1 stycznia 2014 roku.

Facebook