1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Program MdM zmiania krajowy rynek nieruchomości

Program MdM zmiania krajowy rynek nieruchomości

W myśl nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, od 1 września ubiegłego roku programem MdM objęto także lokale pochodzące z rynku wtórnego. Jak wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Metrohouse we współpracy z firmą Expander, znacząco poprawiło to sytuację na rynku.

Rynek dostosowuje się do potrzeb

Napływające szerokim nurtem informacje dotyczące postępującego wyczerpywania się środków przeznaczonych na dopłaty w programie, w sposób szczególny przyczyniły się do przyśpieszenia decyzji rodaków o zakupie nieruchomości na własność. Wyraźny wzrost zainteresowania był obecny zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W przypadku tego drugiego, był on dobrze odczuwalny w miejscowościach, w których ceny nieruchomości nie przekraczały limitów wyznaczonych przez Bank Gospodarki Krajowej.

Rynek pierwotny również odczuł zmiany, deweloperzy w dużo wyższym stopniu niż dotychczas przywiązywali uwagę do tego by oferowane przez nich lokale, mieściły się w limitach programu. Powyższa sytuacja była wyraźnie odczuwalna w takich miejscowościach jak Wrocław czy Gdańsk, gdzie ilość mieszkań kwalifikujących się do dopłat z tytułu programu MdM, znacząco wzrosła. Tuż za wcześniej wspomnianymi miastami, uplasowała się Łódź, w której królowały nieruchomości z nieco niższego pułapu cenowego. Jednak jak wskazują eksperci, preferencje potencjalnych nabywców są coraz wyższe, co wymusza na deweloperach poszukiwanie złotego środka.

Dostępność kredytów kuleje

Potencjalni klienci mają coraz większe problemy z uzyskaniem kredytu opiewającego na satysfakcjonującą ich kwotę. Wszystko to za sprawą banków, które od kilku miesięcy obniżają zdolność kredytową niedoszłym jeszcze klientom. Od stycznia ubiegłego roku, w przypadku 3os. rodziny o dochodach na poziomie 5 tys. zł netto kwota możliwego od uzyskania kredytu zmalała z ok. 450 tys. zł do 368 tys. zł.

Z punktu widzenia osób ubiegających się dofinansowanie na zakup pierwszego mieszkania należy pamiętać, że pomimo wyczerpania środków z tegorocznego budżetu, będą one dostępne w dwóch kolejnych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że można po nie wnioskować już teraz, jednakże tyczy się to w większości osób zdecydowanych na zakup nowego mieszkania. Wynika to z ustępstw, na które godzą się deweloperzy, dotyczących odroczenia spłaty części kwoty zakupu. Osoby chcące zakupić nieruchomość z rynku wtórnego niestety, ale rzadziej mogą liczyć na taki luksus.

Facebook