Jak wiadomo, zmiana przeznaczenia mieszkania lub domu z mieszkalnego na działalność komercyjną może oznaczać konieczność zwrotu dopłaty MdM. Obowiązek taki pojawi się, jeśli w przeciągu 5 lat (dokładnie 60 miesięcy) od podpisania umowy, lokal zacznie służyć głównie celom firmy. Jak uniknąć konieczności zwrotu dopłaty?
Ustawodawca, tworząc przepisy o pomocy dla młodych osób, wziął pod uwagę, że jednoosobowa działalność to dziś dość popularna alternatywa dla etatu. Wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy, a tnąc koszty – postanawia zarejestrować ją we własnym mieszkaniu. Jak rozwiązać ten problem, by móc prowadzić działalność w domu, a jednocześnie nie stracić dopłaty?
Zobacz: Kiedy trzeba zwrócić dopłatę MdM?
Ustawa o MdM pozwala na zarejestrowanie firmy w mieszkaniu lub domu kupionym z państwową dopłatą. Ma to jednak pewne ograniczenia. W takim lokalu można zarejestrować działalność oraz wykonywać podstawowe prace biurowe, związane z jej prowadzeniem. Nie można jednak pod działalność wydzielić np. całego pokoju.
Część zawodów pozwala na wykonywanie pracy w domu, bez konieczności zmiany przeznaczenia danego pomieszczenia, bo wystarczy biurko i krzesło. Jeśli jesteś freelancerem i zajmujesz się pracą programistyczną, reklamą, księgowością, doradztwem itp. a z klientami spotykasz się poza domem – jak najbardziej możesz zajmować się swoją pracą w domu, bez obawy o dopłatę. Pod warunkiem, że spełnisz jeden warunek, o którym piszemy w ostatnim punkcie.
Przez 5 lat od podpisania umowy o kredyt z MdM nie można w mieszkaniu prowadzić działalności gospodarczej, która wiąże się z adaptacją przestrzeni, używaniem pokoi lub kuchni na spotkania z klientami itp. Jeśli planujesz wykorzystywać pod działalność określoną część mieszkania, np przygotowując posiłki pod catering, odnawiając meble albo otwierając pracownię krawiecką, musisz liczyć się z koniecznością oddania części dopłaty.
W przypadku, gdy prowadzona działalność odbija się na zagospodarowaniu mieszkania, musimy oddać dopłatę. Część do zwrotu oblicza się od dnia wystąpienia zdarzenia (np. rejestracji działalności), a środki należy zwrócić bezzwłocznie. Jeśli więc mieszkanie kupiliśmy 2 lata temu, a teraz otwieramy działalność, będziemy musieli zwrócić 3/5 otrzymanych pieniędzy. W celu ustalenia sposobu zwrotu należy skontaktować się z bankiem lub BGK.
Zobacz: Kalkulator MdM
Rejestrując działalność w domu, jeśli nie zamierzamy wynajmować osobnego biura, a prowadzona przez nas działalność nie wymaga nadmiernej przestrzeni, możemy pracować w domu. Warto jednak zadbać o to, by w dokumentacji finansowej naszej firmy nie pojawiały się wydatki na mieszkanie. Nie można więc:
Brak takich wydatków nie zrodzi podejrzenia, że mieszkanie kupione z programem MdM służy innym celom niż mieszkalnym.