1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. REIT- co to oznacza dla polskiego budownictwa?

REIT- co to oznacza dla polskiego budownictwa?

Program rządowy Mieszkanie Plus spowodował, że Ministerstwo Finansów rozpoczęło pracę nad ustawą o spółkach wynajmu tzw. REIT-ami. Dzięki temu mieszkania mają być tańsze, bardziej dostępne, a ceny deweloperów bardziej konkurencyjne. Ustawa o podmiotach zarabiających na najmie komercyjnym ma stworzyć warunki potrzebne do rozwoju rynku nieruchomości w Polsce.

REIT – na czym polega?

REIT, czyli Real Estate Investment Trust, jest to typ funduszu inwestycyjnego, zajmującego się inwestowaniu w nieruchomości i wynajmowaniu ich. Z założenia ma być to bezpieczny sposób powiększania majątku dla akcjonariuszy. REIT-ami mają zajmować się specjaliści z rynku nieruchomości i finansów. Pieniądze inwestorów lokowane będą tylko w istniejące nieruchomości, nie mniej niż 80-90% zysków przeznaczane będą na wypłatę dywidend. Dodatkowo, w ustawie przewidziane będą atrakcyjne warunki podatkowe, dzięki czemu REIT-y mogą stać się bardziej korzystną formą oszczędzania niż lokaty bankowe.

REIT a Mieszkanie Plus

W Polsce wciąż mamy problem z deficytem mieszkań. Mimo nowych inwestycji budowlanych ceny są bardzo wysokie. Dlatego rząd postanowił rozwinąć rynek komercyjnego najmu. Dla osób, których nie stać na zakup mieszkania za gotówkę lub nie posiadają zdolności kredytowej, powstał program Mieszkanie Plus.

Zgodnie z założeniami beneficjentami będą mogły zostać przede wszystkim rodziny wielodzietne, osoby z niskimi dochodami (dochody muszą pozwolić na wynajem mieszkania w ramach programu), rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci, osoby zmieniające miejsce zamieszkania z powodu zmiany pracy lub chęci podjęcia nauki w innym mieście. REIT-y mają pobudzić program Mieszkanie Plus ale także komercyjny rynek najmu.

Dlaczego REIT-y są potrzebne?

Wprowadzenie REIT-ów ma za zadanie zapewnienie „powszechnego dostępu do inwestycji na rynku nieruchomości” – tak czytamy w rządowym Programie Budowy Kapitału. Aktualnie brak na rynku alternatyw do lokat bankowych. Zdaniem wiceprezesa BGK Nieruchomości na rachunkach i lokatach bankowych znajduję się 1 bln zł, z czego 700 tys to pieniądze gospodarstw domowych.

Jeżeli część z nich zainwestuje w REIT-y, będziemy mogli mówić o prawdziwym ożywieniu gospodarki mieszkaniowej w Polsce. Będą powstawały nieruchomości pod wynajem, również z programu Mieszkanie Plus. Ustawa ma przede wszystkim umożliwić przedsiębiorcom dalszy rozwój rynku najmu komercyjnego. Nie jest możliwe, aby jeden państwowy podmiot samodzielnie wybudował mieszkania, które zaspokoi potrzeby Polaków. Co więcej, powstaną nowe miejsca pracy, a także przewidywany jest wzrost dochodów w powiązanych gałęziach gospodarki, takich jak np. aranżacja wnętrz.

Aktualnie zaledwie 5% mieszkań jest wynajmowanych. Jest to niewiele i przekłada się na ceny najmu. REIT-y mają za zadanie zwiększyć konkurencyjność oraz dostępność nieruchomości osobom, które nie posiadają zdolności kredytowej pozwalającej na zakup własnego M. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów ustawa ma być uchwalona do końca bieżącego roku.

Również dla osób, które planują zakup mieszkania na kredyt hipoteczny jest to dobra wiadomość – REITy oznaczają większą dywersyfikację dochodów dla deweloperów, co przełoży się także na ceny mieszkań do kupienia.

Facebook