1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Rodzina na swoim – refinansuj kredyt

Rodzina na swoim – refinansuj kredyt

Kredyt mieszkaniowy jest dla każdej rodziny dużym obciążeniem finansowym. Dla osób, które skorzystały z rządowego programu Rodzina na Swoim, skończył się okres dopłat do odsetek. Rosnące raty powodują, że kredytobiorcy zaczynają szukać możliwości zoptymalizowania swojego zobowiązania. Refinansowanie takiego kredytu może okazać się wyjściem z trudnej sytuacji.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Refinansowanie to przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego z nowymi, lepszymi warunkami. W nowym banku zaciągamy kolejny kredyt i pokrywamy zadłużenie w poprzednim. Może się zdarzyć sytuacja, że bank, w którym mamy do tej pory kredyt hipoteczny, dowiadując się o naszych planach, zaproponuje nowe zasady dotyczące zobowiązania. Refinansowanie przynosi wymierne korzyści, jeżeli dostaniemy znacznie lepsze warunki finansowe. Jego celem jest obniżenie comiesięcznej raty, wydłużenie okresu kredytowania, rezygnację z niepotrzebnych produktów dodatkowych lub uzyskanie dodatkowych środków.

Dlaczego warto refinansować kredyt Rodzina na swoim?

Po pierwsze kredyt hipoteczny z Rodziną na Swoim opłaca się refinansować po tym, jak zakończy się okres dopłat do odsetek. Przeniesienie go do innego banku lub zmiana warunków powoduje utratę możliwości korzystania w dalszym ciągu ze wsparcia rządowego. Po drugie i najważniejsze, nowe warunki muszą być korzystniejsze. Beneficjenci programu Rodziny na swoim zawierający umowę kredytową kilka lat temu podpisywali często umowy z marżami na poziomie 3-5%. Aktualnie dzięki refinansowaniu możemy znaleźć produkty z marżą na poziomie nawet 1,5%. Dodatkowo banki, chcąc się zabezpieczyć, oferowały Klientom bardzo drogie ubezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę przy refinansowaniu kredytu?

Decyzja o refinansowaniu kredytu musi być dobrze przemyślana. Możemy dużo zyskać, jeżeli wybierzemy mądrze. Większość osób zwraca uwagę tylko na marże, a to nie jest jedyny składnik, wpływający na poprawę jakości kredytu. Należy uwzględnić następujące rzeczy:

  • okres przez jaki będziemy spłacać kredyt, jego wysokość a przede wszystkim wysokość comiesięcznych rat;
  • prowizja jaką będziemy musieli zapłacić bankowi u którego mamy kredyt z dofinansowaniem rządowym za wcześniejszą spłatę zobowiązania;
  • produkty dodatkowe jakie będziemy musieli dokupić do kredytu u nowego kredytodawcy;
  • formalności a dokładniej kto się nimi zajmie – z reguły bank przeprowadza całą procedurę;
  • ewentualne dodatkowe środki w cenie nowego kredytu.

Refinansowanie – od czego zacząć?

Refinansowanie, jak każdą inną decyzje związaną z finansami, należy dokładnie przeanalizować. Możemy skorzystać z pomocy doradcy lub zrobić to samodzielnie. Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertami jak największej ilości banków, co pozwoli nam wybrać rozwiązanie idealnie pasujące do naszej sytuacji. W banku lub od doradcy, powinniśmy uzyskać kalkulację przedstawiającą nowe warunki. Bardzo ważne jest, aby otrzymać odpowiedzi na wszystkie pytania, ponieważ skutkiem tego przedsięwzięcia ma być polepszenie stanu domowego budżetu.

Pamiętajmy także o tym, że mamy możliwość negocjowania warunków przy przenoszeniu kredytu. Jeżeli nie mieliśmy spóźnienia z ratami bank może potraktować to jako dodatkowy plus na naszą korzyść. Niestety osoby zalegające ze spłatą zadłużenie nie mogą liczyć na refinansowanie kredytu z dopłatą Rodzina na Swoim. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl

Czy kredyty z MdM też mogą podrożeć?

To pytanie zadajecie nam na forum. Tak, kredyty w programie MdM za kilka, kilkanaście lat również mogą stać się za drogie. Jednak obecnie zawierane umowy kredytowe mają dość korzystne warunki, a marża banku jest na optymalnym poziomie. Refinansowanie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, pozwalając zaoszczędzić niemałe pieniądze lub skrócić okres kredytowania nawet o kilka lat.

Facebook