1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Singlowi trudniej o kredyt hipoteczny?

Singlowi trudniej o kredyt hipoteczny?

Czasy, gdy rządowe programy prorodzinne oparte były o małżeństwa odeszły już w zapomnienie. Teraz premiowane są wychowywane dzieci, niezależnie, czy przez osobę samotną, parę, bez formalnego związku, czy małżeństwo. Ale czy tak jest rzeczywiście? czy singiel może z sukcesem starać się o kredyt hipoteczny z dofinansowaniem MdM?

Na co może liczyć singiel w MdM?

Cały program, po wprowadzonych zmianach, stoi przed singlem otworem. Wysokość dofinansowania MdM wyliczana jest na podstawie ilości wychowywanych dzieci, bez znaczenia jest poziom sformalizowania związku, czy brak partnera. Dlatego 10, 15, 20 czy trzydzieści procent wsparcia jest na wyciągnięcie ręki, a wysokość dopłaty sprawdzi za Ciebie kalkulator MdM.

Singiel może wybierać pośród nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego – oba objęte są programem MdM. Ograniczenia dotyczące powierzchni zostały sprecyzowane i wynoszą 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domu. W sytuacji, gdy rodzina jest wielodzietna, z minimum trójką pociech, limit zostanie podniesiony o dziesięć metrów. Co ciekawe, większy limit MdM to nie jedyny benefit, takie osoby mogły być w przeszłości właścicielami mieszkania.

Na jakie warunki kredytu hipotecznego może liczyć singiel?

Dzięki Rekomendacji S, na starcie singiel ma trochę łatwiej jak para. Minimum utrzymania dla potencjalnych kredytobiorców jest systematycznie podnoszone, przez co spada zdolność kredytowa Polaków. Prowadząc jednoosobowe gospodarstwo, koszty są zminimalizowane. W tym, jak i każdym innym przypadku decyzja kredytowa jest zależna od indywidualnej polityki banku. Mile widziane są stałe dochody i praca na umowę na czas nieokreślony.

W niektórych przypadkach instytucja finansowa może wymagać dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci ubezpieczenia. Banki obawiają się o zabezpieczenie środków w przypadku zwolnienia z pracy, utraty zdrowia, czy życia.

MdM dla singla

Co ciekawe z punktu widzenia prawnego ustawa o Mieszkaniu dla Młodych nie rozróżnia na dobrą sprawę singla i pary w związku nieformalnym. W obu przypadkach z MdM może skorzystać jedna osoba, a kolejna będzie mogła przystąpić jako dodatkowe wsparcie. Dlatego w tym jedynym przypadku ustawodawca postąpił inaczej niż banki. Te proponują wolnym związkom praktycznie identyczne warunki kredytu hipotecznego, jak małżeństwom.

Gdy już sprosta się podstawowym wymaganiom stawianym przez bank droga do kredytu hipotecznego i programu Mieszkanie dla Młodych nie powinna być utrudniona. Najważniejsze, by poświęcić trochę czasu i poszukać najlepszej oferty dostępnej na rynku. W końcu kredyt należy zaciągnąć na minimum 15 lat.

Facebook