1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. W MdM 2015 zostało do wykorzystania prawie 500 mln złotych!

W MdM 2015 zostało do wykorzystania prawie 500 mln złotych!

W tym roku wykorzystano już na dopłaty 271 milionów złotych, czyli prawie 38% całej kwoty przeznaczonej na 2015 rok. Oznacza to, że do końca roku zostało do wykorzystania jeszcze prawie 500 milionów i jeżeli ta tendencja, którą możemy obserwować do tej pory się utrzyma, to funduszy powinno wystarczyć. Rezerwowane są też dopłaty na kolejne lata. W tym roku ze wszystkich wniosków wypłacone zostanie 25 mln, 11 mln złotych przeznaczone będzie na dofinansowanie przyszłoroczne. Z budżetu na rok 2016 zarezerwowane zostało już ponad 60 mln złotych, a na rok 2017 – prawie 5 mln. Specyfiką programu Mieszkanie dla Młodych jest też to, że niewykorzystane środki nie przechodzą na następny rok, a wracają do budżetu państwa. Taka sytuacja miała miejsce pod koniec 2014 roku, kiedy bardzo duża część funduszy została bezpowrotnie zwrócona państwu.

W niedalekiej przyszłości możemy też spodziewać się nowelizacji ustawy, która wprowadzi kilka ważnych zmian do MdM. Przede wszystkim zniesiony zostanie maksymalny wiek kredytobiorcy, ale też usunięty zostanie zapis o konieczności wcześniejszego nieposiadania mieszkania. Zwiększy się również średnia kwota dofinansowania, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych.

Ostatnie badania rynku pokazują też, że zadanie rozruszania gospodarki i rynku nieruchomości powierzone MdM zostało spełnione. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w ciągu ostatniego roku rozpoczęto budowę ponad 75 tysięcy mieszkań. Liczba ta znacznie przekracza dane z ubiegłego roku, a większość nowych mieszkań jest budowana z myślą o Mieszkaniu dla Młodych.

Facebook