1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Więcej korzyści z Mieszkania dla Młodych dzięki negocjacjom!

Więcej korzyści z Mieszkania dla Młodych dzięki negocjacjom!

skarbonka na dłoni

Decyzji o zakupie mieszkania nie podejmuje się w życiu często. Rządowy program dofinansowania Mieszkanie dla Młodych już kolejny rok z rzędu skutecznie do tego zachęca, dlatego by móc z niego skorzystać. Przed dokonaniem transakcji zdecydowanie warto wytrenować umiejętność sprawnej negocjacji. O tym jak wiele masz możliwości, by zwiększyć swoje szanse na lepsze warunki zakupu podpowiadamy poniżej.

Przygotuj się do spotkania

Gdy już wytypowałeś odpowiednie dla siebie mieszkanie, skontaktowałeś się z biurem sprzedaży i jesteś umówiony na spotkanie z deweloperem, warto dobrze się do niego przygotować. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jak najbardziej masz prawo do negocjowania ceny mieszkania. Ponadto, aktualnie kupujących jest znacznie mniej, niż dostępnych nieruchomości, co zdecydowanie przemawia na Twoją korzyść.

Warto wiedzieć, że cena mieszkania rzadko pozostaje taka sama od chwili wystawienia oferty do momentu ostatecznego zawarcia transakcji. Deweloper dobrze wie, że potencjalni nabywcy mieszkania będą chcieli negocjować jego ofertową cenę, dlatego jest ona specjalnie zawyżona, z już wkalkulowaną przyszłą zniżką.

Przed spotkaniem sprawdź rzetelność dewelopera i zapoznaj się z jego osiągnięciami. Dodatkowo, ustal swoje oczekiwania względem mieszkania, byś na miejscu wiedział jakie czynniki są dyskwalifikujące, a jakie mógłbyś wykorzystać w negocjacjach. Warto też zabrać ze sobą osobę, która pomoże w zwróceniu uwagi na rzeczy, których z powodu emocji towarzyszących planom zakupu wymarzonego mieszkania możesz nie zauważyć.

Znajdź odpowiednie argumenty

W większej obniżce ceny z całą pewnością pomoże mnogość argumentów, jakich zazwyczaj można użyć w trakcie negocjacji, a którymi mogą być m.in.:
– brak dostatecznej liczby miejsc parkingowych (lub brak własnego miejsca parkingowego),
– piętro, na którym zamieszkamy (zarówno najniższe i najwyższe piętra stanowią doskonałą podstawę do negocjacji),
– usytuowanie pomieszczeń mieszkania względem stron świata,
– mało atrakcyjny widok z okien mieszkania,
– mało funkcjonalny układ mieszkania,
– dostępność piwnicy / komórki lokatorskiej / magazynu,
– brak balkonu,
– brak terenów rekreacyjnych w pobliżu mieszkania,
– brak przystanków komunikacji miejskiej w okolicy (lub słabe skomunikowanie),
– brak zaplecza handlowo-usługowego (lub mała ilość sklepów w okolicy),
– brak placówki oświatowej lub przychodni lekarskiej w danym rejonie,
– ruchliwa ulica blisko mieszkania (lub głośna okolica z innego powodu),
– planowane inwestycje w okolicy (np. takie, które mogłyby zakłócić spokój),
– subiektywne poczucie bezpieczeństwa w okolicy.

Podane powyżej argumenty to tylko przykłady możliwych kwestii, jakie mogą pomóc w trakcie negocjacji. Zwykle jednak niemal każde pojedyncze mieszkanie ma swoje mocne i słabe strony, które w trakcie spotkania możesz wykorzystać. Ponadto, chęć zostania beneficjentem programu Mieszkanie dla Młodych pozwoli ci na wykorzystanie dodatkowego argumentu, którym może być dopłata wyłącznie w przypadku mieszkań o powierzchni poniżej 75 lub 85 m2. Niskie limity na metr kwadratowy w programie MdM powodują brak kwalifikacji wielu mieszkań do możliwej dopłaty, a to z kolei może stanowić kolejny argument przemawiający za opuszczeniem ceny przez dewelopera.

Negocjuj z głową

Negocjacje z kilkoma deweloperami jednocześnie umożliwiają wybór najlepszej oferty. W takim wypadku możesz także wykorzystać obecność konkurencyjnej inwestycji z podobnym przedziałem cenowym mieszkań, dając sprzedającemu do zrozumienia, że mieszkaniami w sąsiedztwie także jesteś zainteresowany. Uogólniając, rabat negocjacyjny można uzyskać dużo łatwiej, jeśli:
– zasygnalizujesz wszystkie wykryte przyczyny, z powodu których mieszkanie nie jest idealne,
– kupujesz w okresie wczesnej fazy realizacji inwestycji (tj. w przedsprzedaży),
– kupujesz w okresie mniejszej sprzedaży (tj. w miesiące wakacyjne oraz zimą),
– metraż lokalu lub proporcje pokoi są niestandardowe.

Typowe negocjacje z deweloperem prowadzą zwykle do obniżki ceny ofertowej średnio o 5-7%, a przy dużych kwotach transakcji owe kilka procent pozwala zaoszczędzić często dużą ilość pieniędzy. To jest tak naprawdę wstęp do możliwych benefitów, o których pisaliśmy już wcześniej – https://mdmprogram.com/aktualnosci/warto-negocjowac-z-deweloperem/. W połączeniu z MdM, może się okazać, że zaoszczędziliśmy sporą sumę pieniędzy!

Facebook