1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Zakończenie programu Rodzina na Swoim – podsumowanie dofinansowania

Zakończenie programu Rodzina na Swoim – podsumowanie dofinansowania

uśmiechnięta rodzina na tle pokoju

W latach 2007 – 2012 w Polsce działał program Rodzina na Swoim mający na celu pomoc w dofinansowaniu z budżetu państwa zakupu mieszkań dla młodych małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko, po czasie do tej grupy dołączyły też osoby samotne.

W ciągu pierwszego roku istnienia projektu z jego pomocy skorzystało 4001 osób, a z biegiem czasu liczba ta wzrosła aż do 51 328 kredytów udzielonych w roku 2011. W czasie trwania programu Rodzina na Swoim skorzystało z niego ponad 180 tysięcy kredytobiorców. Największa ich część, to jest ponad 70 procent wszystkich odbiorców, stanowiły osoby w wieku od 25 do 34 lat, najmniej kredytów udzielono osobom w przedziale wiekowym od 40 do 44 lat. Znaczną większość, 86 procent, wszystkich kredytobiorców stanowiły małżeństwa, osoby samotne to tylko 8 procent uczestników Rodziny na Swoim.

Kwoty kredytu różniły się w zależności od typu nieruchomości i tego, czy dana nieruchomość była na rynku pierwotnym czy wtórnym. Średnio kwota kredytu na zakup mieszkania na rynku pierwotnym wynosiła ok. 226 tys. złotych, domu jednorodzinnego – ok. 221 tys. złotych. Na rynku wtórnym kwoty przedstawiały się następująco: kredyt na mieszkanie to ok. 150 tys. złotych, a kredyt na dom to ok. 185 tys. złotych. W przypadku budowy domu jednorodzinnego kredyt wynosił średnio 199 tys. złotych.

Po zakończeniu programu z podsumowania wynikło, że większość kredytów była udzielona na dofinansowania nieruchomości z rynku wtórnego, co stanowiło 55 procent wszystkich kredytów, natomiast najmniej umów podpisano w związku z budową domów jednorodzinnych – 18 procent. W trakcie trwania projektu udzielono łącznie 181,5 tys. kredytów o łącznej wartości 32,9 mld. złotych. Wraz z zakończeniem programu zaczęto prace nad jego kontynuacją, która miała zastąpić i kontynuować wizje Rodziny na Swoim.

Facebook