1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Zakup mieszkania w 2013 roku – sprawdź jak zmieniły się przepisy!

Zakup mieszkania w 2013 roku – sprawdź jak zmieniły się przepisy!

bloki

2013 rok ma wnieść kilka ważnych zmian na rynku nieruchomości. Program Mieszkanie dla Młodych, który rozpocznie się w połowie 2013 lub na początku 2014 roku, zastąpi zakończoną w 2012 roku kampanię Rodzina na Swoim. Jeśli myślisz o uzyskaniu dotacji na zakup swojego pierwszego mieszkania warto być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku nieruchomości w Polsce. Aktualne ceny, limity i inne okoliczności mają znaczący wpływ na możliwość uzyskania dotacji przez kredytobiorcę. Założenia programu wyglądają obiecująco.

Zapowiedzi

Na początku 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego powinna zakończyć prace nad rekomendacją S. Przyjęto trzy główne warunki, które mają na celu złagodzenie rekomendacji, podniesienie poziomu bezpieczeństwa klienta i ustabilizowanie sektora bankowego i gospodarki. W projekcie znalazł się też zapis o wydłużeniu maksymalnego okresu przyjmowanego do wyliczania zdolności kredytowej z 25 do 30 lat. Inną dobrą wiadomością jest to, że Rada Polityki Pieniężnej zapowiedziała cięcia stóp procentowych, co dla przeciętnego kredytobiorcy oznacza obniżkę płaconej raty nawet o 8% w stosunku do obecnego poziomu.

Jak wybrać mieszkanie i zmieścić się w limitach?

Wracając do zapowiadanego programu MdM to kolejną ważną zmianą będzie sposób wyznaczania limitów cen za metr kwadratowy, co skutkować będzie ich zwiększeniem o 10 procent i tym samym więcej lokali podlegających dofinansowaniu stanie się dostępnych dla młodych kredytobiorców. Pierwotnie limity wyliczane były na podstawie średniej arytmetycznej wyciąganej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Teraz średni wskaźnik zostanie podniesiony. Dzięki tej zmianie wiele osób, które zastanawiały się jak kupić mieszkanie będzie mogło odetchnąć z ulgą.

Zgoda na zakup mieszkań z rynku wtórnego nie została zatwierdzona, jednak krąży wokół niej wiele kontrowersji. Eksperci twierdzą, że wprowadzenie tej zmiany nie osiągnie jednego z ważniejszych celów założonych przez MdM – rozruszania gospodarki i budownictwa. Inni uważają, że zgoda na uwzględnienie nieruchomości z rynku wtórnego byłaby korzystna ze względu na to, że takie lokale są tańsze i więcej osób mogłoby z nich skorzystać.

Jeżeli masz taką możliwość, z zakupem mieszkania lepiej jest poczekać do początku 2014 roku. Wtedy wszystkie decyzje zostaną już podjęte i będziesz mieć jasny obraz tego, co rynek ma do zaoferowania i jakie kroki należy podjąć. Decyzja o kupnie nieruchomości jest bardzo ważna, warto więc mieć wszystkie dostępne informacje.

Facebook