1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Ze zdolnością kredytową poza Mieszkaniem +

Ze zdolnością kredytową poza Mieszkaniem +

blok

Nowy, szumnie zapowiadany rządowy program Mieszkanie Plus rozbudził wielkie nadzieje. Tanie budownictwo pod wynajem jest ciekawą propozycją, jednak Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie pozostawia wątpliwości. W pierwszej kolejności lokale trafią do osób, które mimo wielkich chęci nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej.

Przykład MdM Warszawa

W stolicy naszego kraju potrzeby mieszkaniowe są ogromne. Mieszkania znajdują nabywców bardzo szybko, a rynek kredytów hipotecznych rozwija się najprężniej ze wszystkich miast. Co nie znaczy, że osiągnąć zdolność kredytową, w mieście, gdzie ceny za metr kwadratowy są niezmiernie wysokie jest łatwo. Wysokie koszty budowy i limity dla MdM Warszawa ustalone przez BGK nie ułatwiają zadania.

Należy w tym momencie zwrócić uwagę na to, że wysokość otrzymanego kredytu zależy od indywidualnej polityki banku. Na własną rękę możemy natomiast obliczyć wysokość dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych. dzięki funkcji kalkulator MdM, wpisując kilka odpowiednich danych, jesteśmy w stanie sprawdzić, ile zaoszczędzimy.

Dlatego w największych ośrodkach bardzo ciężko sprostać wymaganiom banków i limitom MdM. Mieszkania są bardzo drogie i nowy rządowy program ma pomagać mniej zamożnym Polakom w poszukiwaniu swojego pierwszego mieszkania. Okazuje się bowiem, że mimo braku zdolności kredytowej są w stanie opłacać przez wiele lat czynsz, dbać o rodzinę i jeszcze trochę oszczędzić.

W końcu młodzi na swoim

Program Mieszkanie dla Młodych obecnie wydaje się najbardziej kompleksową formą wsparcia z dotychczasowych. Sprawdzając obowiązujące w MdM zasady, ma się wrażenie szerokiej dostępności programu. Ograniczenia wynikają z obaw ustawodawcy, gdzie nieuczciwi ludzie mogliby, dzięki wsparciu, nabywać nieograniczoną liczbę nieruchomości. Zniesienie warunku małżeństwa i dopuszczenie nieruchomości z rynku wtórnego, to elementy, którym Mieszkanie dla Młodych jest tak bardzo popularne.

Szczególne możliwości daje dopłata do domu. Możemy budować system gospodarczym i rozliczać się w odpowiednim urzędzie skarbowym, należy jednak pamiętać o zakupie materiałów budowlanych dopiero po wydaniu pozwolenia na postawienie nieruchomości. Korzystając z kredytowania możemy na zasadach podobnych do tych znanych z mieszkań. Zagadnieniu w kompleksowy sposób pochyliliśmy się w artykule – https://mdmprogram.com/aktualnosci/alternatywa-dla-mieszkania-w-centrum/.

Niestety budując nowy program, zupełnie odrzuca się dobre doświadczenia wynikające z poprzedniego. Polska potrzebuje kompleksowego systemu wsparcia budownictwa mieszkaniowego i oba projekty świetnie mogłyby się uzupełniać. Do momentu wymiany pozostało trochę czasu, może wypracowany zostanie kompromis.

 • Adam

  jak zaczniemy zarabiać tak jak na zachodzie, to takie ceny będą do przeskoczenia 🙂

 • specjalista

  to mdm ma dwie funkcje jak się okazuje na rynku

 • witek

  sam nie wiem czy nie zawlczyć o mdm 2018. to nie jest tak daleko, a warto może poczekać. Warunki niby spełniam, pieniądze też będą niezłe, bo mamy dwójkę szkrabów. chyba czas na zmiany. większość nieruchomości u mnie spełnia limity mdm. to będzie pewnie wyzwanie, ale co mi tam

 • paloma

  Z mężem niestety nie jesteśmy w stanie odłożyć na wkład własny, wychowując dwójkę dzieci. Dlatego mieszkanie dla młodych bez udziału własnego to tak wielka szansa dla nas. będziemy się starać, ael jeszcze w edycji mdm 2017, nie możemy czekać jeszcze dwóch lat.

 • camawruk

  jest 500plsu? jest. to i mieszkanie plus będzie, trzeba po prostu poczekać: http://mieszkanieplus.org.pl/ – chociaż jedno wiadomo: nigdy nie będzie za darmo 😀

 • ermi

  wszystkim ma się oplacać, do tego ma prowadzić wolny rynek. ale czy tak jest? mieszkań wciąż jest za mało. wysokie ceny mieszkań plus wkład własny. chociaż trochę lżej jak się ma kredyt hipoteczny z mdm.