1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Ze zdolnością kredytową poza Mieszkaniem +

Ze zdolnością kredytową poza Mieszkaniem +

bloki

Nowy, szumnie zapowiadany rządowy program Mieszkanie Plus rozbudził wielkie nadzieje. Tanie budownictwo pod wynajem jest ciekawą propozycją, jednak Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie pozostawia wątpliwości. W pierwszej kolejności lokale trafią do osób, które mimo wielkich chęci nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej.

Przykład MdM Warszawa

W stolicy naszego kraju potrzeby mieszkaniowe są ogromne. Mieszkania znajdują nabywców bardzo szybko, a rynek kredytów hipotecznych rozwija się najprężniej ze wszystkich miast. Co nie znaczy, że osiągnąć zdolność kredytową, w mieście, gdzie ceny za metr kwadratowy są niezmiernie wysokie jest łatwo. Wysokie koszty budowy i limity dla MdM Warszawa ustalone przez BGK nie ułatwiają zadania.

Należy w tym momencie zwrócić uwagę na to, że wysokość otrzymanego kredytu zależy od indywidualnej polityki banku. Na własną rękę możemy natomiast obliczyć wysokość dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych. dzięki funkcji kalkulator MdM, wpisując kilka odpowiednich danych, jesteśmy w stanie sprawdzić, ile zaoszczędzimy.

Dlatego w największych ośrodkach bardzo ciężko sprostać wymaganiom banków i limitom MdM. Mieszkania są bardzo drogie i nowy rządowy program ma pomagać mniej zamożnym Polakom w poszukiwaniu swojego pierwszego mieszkania. Okazuje się bowiem, że mimo braku zdolności kredytowej są w stanie opłacać przez wiele lat czynsz, dbać o rodzinę i jeszcze trochę oszczędzić.

W końcu młodzi na swoim

Program MdM obecnie wydaje się najbardziej kompleksową formą wsparcia z dotychczasowych. Sprawdzając obowiązujące w MdM zasady, ma się wrażenie szerokiej dostępności programu. Ograniczenia wynikają z obaw ustawodawcy, gdzie nieuczciwi ludzie mogliby, dzięki wsparciu, nabywać nieograniczoną liczbę nieruchomości. Zniesienie warunku małżeństwa i dopuszczenie nieruchomości z rynku wtórnego, to elementy, którym Mieszkanie dla Młodych jest tak bardzo popularne.

Szczególne możliwości daje dopłata do domu. Możemy budować system gospodarczym i rozliczać się w odpowiednim urzędzie skarbowym, należy jednak pamiętać o zakupie materiałów budowlanych dopiero po wydaniu pozwolenia na postawienie nieruchomości. Korzystając z kredytowania możemy na zasadach podobnych do tych znanych z mieszkań. Zagadnieniu w kompleksowy sposób pochyliliśmy się w artykule – https://mdmprogram.com/aktualnosci/alternatywa-dla-mieszkania-w-centrum/.

Niestety budując nowy program, zupełnie odrzuca się dobre doświadczenia wynikające z poprzedniego. Polska potrzebuje kompleksowego systemu wsparcia budownictwa mieszkaniowego i oba projekty świetnie mogłyby się uzupełniać. Do momentu wymiany pozostało trochę czasu, może wypracowany zostanie kompromis.

Facebook