1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Zostały 2 tygodnie, sprawdź gotowość przed naborem na 2017!

Zostały 2 tygodnie, sprawdź gotowość przed naborem na 2017!

pieniądze przeznaczone na dodatkową dopłatę mdm

Czas płynie nieubłaganie. W gorące świątecznych zakupów nie możemy zapomnieć o obowiązkach. Przed nami kolejna pula środków na MdM 2017. Czy konkurencja będzie duża? Bez wątpienia tak. Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych jest ogromne. Według niektórych, środków może zabraknąć nawet pod koniec stycznia.

Potrzebne dokumenty MdM 2017

Niestety, minimum formalności nie da się ominąć. By wniosek o dofinansowanie MdM został złożony już 2 stycznia, teraz należy w banku przedstawić część dokumentów. Wśród nich najważniejsze to:

 1. wypełniony wniosek kredytowy zawierający:
  – informacje o zadłużeniu ogółem,
  – kwotę kredytu,
  – okres kredytowania,
  – terminy spłaty,
  – dane o sytuacji finansowej,
  – formy zabezpieczenia
  – cel.
 2. karta informacyjna klienta – uzupełniona dokładnymi danymi,
 3. dokumenty umożliwiające sprawdzenie zdolności kredytowej. Mogą to być:
  – Umowa o pracę
  – Umowy o dzieło, umowy zlecenia, honoraria
  – Najem lub dzierżawa
  – Działalność gospodarcza
  – Giełda, alimenty, wygrane.
 4. Dane o nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu. Punkt szczególnie newralgiczny ze względu na charakter kredytu hipotecznego. Takie finansowanie przydzielane jest na konkretny cel. Dlatego bank ocenia, czy np. mieszkanie ma wartość, o jaką wnioskuje potencjalny kredytobiorca. Cena nieruchomości jest niezbędna do oszacowania wkładu własnego i wysokości kredytu.

MdM a wybór nieruchomości

To jest warunek zupełnie podstawowy. Nie otrzymamy dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych, bez już wcześniej wybranej nieruchomości. Wynika to z procedury – wniosek MdM składa się razem z tym o kredyt hipoteczny. WAŻNE, nie warto składać dokumentu, we wszystkich bankach, gdzie sprawdzamy swoją zdolność kredytową – liczy się tylko jeden. Należy przedstawić wniosek w pierwszej odwiedzonej placówce, potem tylko powiedzieć o zaistniałym fakcie kolejnemu doradcy.

Nieruchomość, która ma zostać objęta dofinansowaniem MdM powinna spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim cena za metr kwadratowy nie może przekroczyć limitu MdM opracowanego oddzielnie dla każdego województwa. Do tego musi mieć odpowiednią powierzchnię – w wypadku mieszkania jest to 75 metrów, a domu 100 mkw. Osoby mające na wychowaniu trójkę dzieci, mogą wybrać nieruchomości o 10 metrów większe. Co ciekawe, ustawa rozróżnia powierzchnię mieszkalną od użytkowej, dlatego kilka metrów zaoszczędzą szafy wnękowe, klatki schodowe czy suszarnie.

Należy pamiętać o tym, że wsród formalnych warunków kredytu, znajdują się zapisy mówiące o tym, że kredyt powinien być wzięty w PLN, na okres minimum 15 lat, a wkład własny nie może przekroczyć 50%. Okazuje się, że obowiązków wynikających z MdM jest niewiele więcej niż przy tradycyjnym kredycie hipotecznym. A czy warto? Wystarczy uzupełnić dane w aplikacji kalkulator MdM, by dowiedzieć się jak bardzo się opłaca!

Facebook