1. Program MdM
  2. >
  3. Poradniki MdM
  4. >
  5. Budowa domu w programie Mieszkanie dla Młodych – nasz mały poradnik

Budowa domu w programie Mieszkanie dla Młodych – nasz mały poradnik

budowa domuIstnieją dwa rodzaje pomocy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Pierwszym jest dofinansowanie MdM podczas zakupu mieszkania bądź domu od kogoś, kto postawił nieruchomość w ramach swojej działalności gospodarczej (deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa). Drugim sposobem na otrzymanie dofinansowania w ramach projektu jest budowa domu. Oto kilka rad dotyczących drugiej opcji MdM.

W pierwszym przypadku, kiedy dążysz do kupna mieszkania lub domu od dewelopera bądź spółdzielni mieszkaniowej, musisz skorzystać z kredytu. Jego ostatnią częścią będzie dopłata wypłacana na konto dewelopera. Podczas kupna domu bądź mieszkania od wcześniej wymienionych instytucji, uczestnik projektu Mieszkanie dla Młodych otrzyma znaczne wsparcie finansowe. Tego typu kwoty sięgają często nawet ponad 100 tysięcy złotych. Jednak w takim przypadku mamy ograniczony dostęp ofert zaledwie do dużych miejskich ośrodków, w których pracują deweloperzy.

Co zrobić w przypadku chęci wybudowania własnego domu?

Jak wiadomo, jeśli w grę wchodzi budowa domu systemem gospodarczym, nie masz żadnego ograniczenia w kwestii lokalizacji. Poza tym możesz dostosować swój dom do własnych potrzeb. Niestety, zakres pomocy w tym przypadku jest o wiele mniejszy oraz dotyczy zaledwie zwrotu części opodatkowania za wybrane do budowy materiały. Możemy tu mówić, o kwocie do kilkunastu tysięcy złotych.

Jakie warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o dofinansowanie z MdM 2015 w celu budowy domu?

Głównym warunkiem, który musi spełniać osoba, która ubiega się o wsparcie finansowe w ramach projektu Mieszkanie dla Młodych jest fakt, że pozwolenie na budowę wydane zostało po 1 stycznia 2014 roku. Poza tym osoba taka nie może mieć ukończonego 36 roku życia (w roku, w którym pozwolenie na budowę domu zostało wydane – w przypadku małżeństw brany pod uwagę jest wiek młodszego małżonka). W przypadku osób fizycznych, mogą one jednorazowo ubiegać się o zwrot części wydatków, które ujęte są na fakturach wystawionych od dnia otrzymania pozwolenia na budowę domu (maksymalnie do dnia, do którego należy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach projektu MdM).

Czy opłaca się sprzedać swoją posesję firmie budowlanej, zlecić jej budowę domu i odkupić nieruchomość?

Jak wiadomo, w programie nie ma wymogu, że dom musi być wybudowany przez dewelopera. Jest jedynie mowa o osobie, która buduje i sprzedaje nieruchomość w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Co to oznacza? Otóż, jeśli dom z działką będzie kupiony od lokalnej budowlanej firmy (jej status musi pozwalać na sprzedaż nieruchomości) to mamy podstawy do skorzystania z projektu Mieszkanie dla Młodych.

Można zastanowić się też nad tym, czy warto sprzedać swoją działkę firmie, która mogłaby na niej zbudować dom. Wtedy można odkupić posesję razem z nieruchomością przez zleceniodawcę.

Jednak, czy taki układ jest opłacalny? Czy są wady połączenia obu sposobów?

  1. Po pierwsze umowa taka nie daje niestety firmie pełnej gwarancji, że zamawiający odkupi nieruchomość. Może okazać się, że firma budowlana pozostanie ze skończoną inwestycją i będzie jej ciężką ją sprzedać (szczególnie w małych miejscowościach). Działa to w obie strony, ponieważ zamawiający także nie ma pewności, że firma, której zleca budowę domu nie zdecyduje o zapłaceniu wpisanej w umowę kary oraz sprzedaży domu innemu klientowi.
  2. Druga wadą takiego połączenia dwóch sposobów jest podatek VAT oraz podatek od czynności cywilno-prawnych, do których zapłacenia zobowiązane są firmy budowlane podczas zakupu działki.
  3. Znika natomiast kwestia dotycząca podatku od wzbogacenia podczas sprzedaży nieruchomości. Nie ma znaczenia czy odstąpienie nastąpi w ciągu pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym kupno działki nastąpiło. Będzie to więc konsekwencja działalności gospodarczej, czyli nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Widać więc, że tego typu rozwiązanie – choć może potencjalnie przynieść korzyści – jest dosyć ryzykowne. Należy więc z dużą rozwagą podchodzić do tego typu – niekonwencjonalnych – czynności podczas budowy domu.

Facebook