1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Bank Zachodni WBK wstrzymuje przyjmowanie wniosków za wcześnie?

Bank Zachodni WBK wstrzymuje przyjmowanie wniosków za wcześnie?

logo bank

Nikt się nie spodziewał takiego zainteresowania kredytami hipotecznymi wspartymi przez program Mieszkanie dla Młodych. W uważanej za zakończoną sukcesem puli MdM 2016 zajęło kilka miesięcy rozdysponowanie zarezerwowanych środków. Wraz z rosnącą popularnością, początkowo sądzono, że w 2017 pieniędzy może starczyć do marca, potem coraz głośniej mówiło się o lutym. Dzisiaj wiemy, że już w styczniu skończą się środki.

Skąd decyzja Banku?

Bank Zachodni WBK Postanowił od środy tj. 11.01.2017 wstrzymać przyjmowanie wniosków na dofinansowanie kredytu w ramach MdM. Decyzja została podjęta w oparciu o analizy i opóźnienia wynikające ze sposobu przydzielania dofinansowania. Należy nadmienić, że przyznawanie dofinansowania nie jest zautomatyzowane. Bank Gospodarstwa Krajowego weryfikuje wnioski analizując przedstawione dokumenty. Na dobrą sprawę nikt nie wie kiedy limit zostanie w całości rozdysponowany, a BGK wyda komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków na drugą pulę MdM 2017.

Skąd ten pośpiech? W poniedziałek BGK zamieść jednoznaczną wiadomość:
twitbgk
Informacja ta, to aktualny stan na poniedziałek 09.01.2017.

Przyjmowanie wniosków może zostać wznowione w momencie spadku liczby przyjmowanych wniosków i całej dynamiki procesu. Mimo, iż w informacji przekazanej opinii publicznej Bank Zachodni WBK zostawił sobie furtkę, to nie planuje takiego rozwiązania.

Czy nie za wcześnie?

Decyzja wydaje się asekuracyjna. Dostawaliśmy już wcześniej sygnały, że dostęp w różnych oddziałach banków do kredytów z dopłatą MdM jest ograniczany. Potencjalni kredytobiorcy mają wrażenie, że są odsyłani pod byle pretekstem. Możliwe, że zainteresowanie przerosło instytucje finansowe i te wolą ograniczyć tempo przyjmowanych wniosków. Przyjecie dokumentu, który nie zostanie pozytywnie rozpatrzony może generować problemy.

Jednakże kolejne raporty wydają się świadczyć o tym, że program zwalnia. Po pierwszym tygodniu w kasie zostało 178 milionów złotych. W poniedziałek natomiast zarezerwowano kolejne 32, a dzień zamknął się z saldem 146 mln zł! To jest prawie 40% dostępnych środków z drugiej puli MdM 2017. Realne, duże pieniądze, które pomogą jeszcze wielu osobom.

Nie można się zniechęcić. Środki jeszcze są i nie powinny stopnieć do zera w przeciągu kilku najbliższych dni. Dlatego warto spróbować i chociaż sprawdzić, co oferuje i jakie są zasady programu MdM.

Zachęcamy także do skorzystania z kalkulatora dopłat MdM – dzięki niemu w łatwy sposób wyliczysz wysokość wsparcia, jakie możesz otrzymać.

Facebook